Trafik og Parkering
Søndag den 21. maj 2021 er der motionsfest i Aalborg med 4000 løbere.
Tag bus eller tog til Aalborg
Vi er rigtig mange som skal til Aalborg den 21. maj – og vi anbefaler derfor offentlig transport. Det er gratis – og du slipper for at lede efter en p-plads. Du kan benytte enten kvitteringen eller dit startnummer som billet til gratis transport med alle NT-busser og NJ-tog (RE 75 og RE76) i Region Nordjylland 21. maj 2022.
Kvitteringen gælder ikke som billet hos Arriva Tog (Thybanen) og DSB.
- Billetten gælder kun i NT busser og NJ-tog
- Billetten gælder kun indenfor Region Nordjyllands grænser
- billetten gælder hele dagen og derfor både til og fra arrangementet
- Tag afsted i god tid, hvis du tager med bussen.
Parkering
Du finder en oversigt over parkeringsmuligheder på
www.aalborg.dk/trafik-og-transport/parkering/parkeringspladser
Bemærk at P-husene ved Salling, Friis og Q-Park Kulturen er spærret kortvarigt i tidsrummet 17.30 - 19.00, da starten på løbet går forbi.
Der kan parkeres på Tulipgrunden - Østerbro 40 hele dagen frem til midnat - gratis.
Trafikforhold
Først og fremmest skal man være opmærksom på at trafikken gennem Limfjordstunnelen er påvirket fra klokken 16, hvor trafikken ledes over i det nordgående spor. Både Limfjordsbroen og Limfjordstunnelen er åben hele dagen igennem.
Herudover er der enkelte steder i Aalborg, hvor man skal være ekstra opmærksom på trafik – og det er en generel opfordring at køre i god tid, hvis ikke man har mulighed for at lade bilen stå.
De vigtigste steder at kende til ændringerne er:
- Nyhavnsgade mellem ”Ved stranden” og Rensburggade er afspærret for al trafik i tidsrummet 15.30 til 00.00.
- Kong Christians Alle er afspærret for al trafik i tidsrummet 17.30 til 21.30 – Der kan dog passeres ved Annebergvej i begrænset omfang – her guider hjemmeværnet og der skal påregnes ventetid.
- Strandvejen mellem Dannebrogsgade og Limfjordsbroen er påvirket. Det er ikke muligt at køre i østlig retning i tidsrummet 15.30 – 23.00
- Søndre Skovvej og Faunavej er spærret for trafik i tidsrummet 17.30 til 21.30.
- Man kan uhindret køre mellem Vestbyen/Hasseris og centrum via Vestre Allé/Stolpedalsvej hele dagen.