Ungdomsholdturnering - Sjælland

Hvornår
29. okt 2016 - 12. mar 2017
Hvor
DGI Midt- og Vestsjælland, Helligkorsvej 3, 4000 Roskilde, Danmark
Hvem
Alle fra 6 - 19 år.
Begynder, Letøvede, Øvede

Nummer
2017 17 10 5000
Fælles ungdomsholdturnering på Sjælland mellem DGI Badminton og Badminton Danmark:
Takster og gebyrer:
Manglende indberetning af resultat kr. 200 (senest mandag til midnat efter en spillerunde i weekenden)

Trækning af hold – administrationsgebyr kr. 200

Bemærk: I evt. Golden Set er det KUN tilladt at benytte spillere, som allerede har spillet i den pågældende holdkamp.

 

Danmarksmesterskab for ungdomshold (DMU - Hold) 8./9. april 2017: 
Hvem kvalificerer sig?  
Udtagne hold

Se mere information om de enkelte aldersgrupper her: 
U09/U11 infoside 
Indbydelse U09/U11 i Grindsted

U13 infoside 
Indbydelse U13 i Frederikshavn

U15 infoside 
Indbydelse U15 i Middelfart

U17/U19 infoside 
Indbydelse U17/U19 i Rønde 

 
Sjællandsmesterskab (SM) for hold:
 
Hvem kvalificerer sig?

  • Rækker med 1 pulje - nr. 1 og 2 fra puljen spiller om SM titlen
  • Rækker med 2 puljer - nr. 1 fra hver pulje spiller om SM titlen
  • Rækker med 3 puljer - nr. 1 fra pulje 1 spiller mod vinderen af semifinalen mellem nr. 1 fra henholdsvis pulje 2 og 3.
  • Rækker med 4 puljer - Vinderen fra pulje 1 og 2 spiller semifinale og det samme gør vinderne fra pulje 3 og 4. Vinderne af semifinalerne mødes til SM.

Afviklingen: 
Semifinaler afvikles inden selve SM for hold. 
SM forventes afviklet på følgende dage:

  • 21. marts 2017 - U9 + alle 4+3 hold
  • 22. marts 2017 - U11 og U13
  • 23. marts 2017 - U15 og U17/U19

Info om SM for hold

Administration:

Åbningstider: 
Mandag, tirsdag og torsdag - 9-15

Onsdag - 11-15

Fredag - 9-13

Henvendelser vedrørende ungdomsholdturneringen skal tilgå nedenstående.

4 spillere, 4 piger og 4+2:

Lars Lau, tlf. 79404717, lars.lau@dgi.dk

Mia Brøndum, tlf. 79404814, mia.broendum.andersen@dgi.dk

4+3 rækken:

Badminton Sjælland ved Karin Fleischer Steffensen, fleischerdk@gmail.com

Vi tilstræber svar indenfor 2 arbejdsdage, med mindre henvendelsen skal behandles af holdturneringsudvalget.

Ungdomsholdturneringsudvalget består af:

Christina Sander Schønemann, Karin Fleischer Steffensen, Adam Karmann, Flemming Jørgensen, Henrik Andersen, Henrik Aagesen.

Tag del i snakken om det aktuelle arrangement på de sociale medier.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer