DGI Forårsopvisning i Bramming Kultur- og Fritidscenter d. 28. feb. - 1. marts 2020

Hvornår
28. feb kl. 18:00 - 1. mar 2020 kl. 17:00
Hvor
Bramming Kultur- og Fritidscenter, Idræts Alle 10, 6740 Bramming, Danmark
Hvem
Udøvere, 8 - 99 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2020 11 55 4001

Flotte DGI Sydvest Forårsopvisninger

Der er blevet svedt, svunget og sprunget i gymnastiksalene rundt om i hele DGI Sydvest, og nu glæder alle gymnasterne sig til at vise resultatet  af deres anstrengelser frem til forårsopvisningerne. Som tilskuer kan du glæde dig til det hele, der bliver noget for alle, når gymnasterne springer over gulvet til fuld musik!

Glæd dig til flotte rytmiske opvisninger, imponerende springeserier, efterskolernes seje og spændende indslag, farverige dragter, de første vejrmøller og de rutinerede vimpler. Der er mange hold, som gerne vil vise, hvad de har opnået, så kom med og lad dig imponere.

For os er det bedste ved gymnastikopvisningerne, når vi kan se glæden i øjnene, smil på læberne og skønne fællesskaber.

Vi glæder os og håber vi ses.

Find programmet her:  
http://www.e-pages.dk/dgi/1356/html5/

Køb din billet ved indgangen:

Billetpris 60 kr.

Børn under 12 år er gratis

 

Betal med mobilepay og kontanter

18:00 5 min

Velkomst og faneindmarch

Instruktører

18:05 12 min

Show-aerobicSIF, Esbjerg

InstruktørerTrine

18:17 10 min

5.-7. kl. rytmepigerHjerting, Esbjerg

InstruktørerJohanne

18:27 13 min

Rytme dance 9-13 årSpangsbjerg, Esbjerg

InstruktørerCamilla og Sofie

18:40 35 min

ElevholdetDen danske Design- og Håndværksefterskole

InstruktørerSøren, Magnus, Louise og Christina

19:15 9 min

DamerHermod, Esbjerg

InstruktørerAnnie og Birgitte

19:24 25 min

Æ'JungsGørding/Lourup

InstruktørerMads Christian, Christoffer og Michael

19:49 12 min

GrandprixHjerting, Esbjerg

InstruktørerHelle

20:01 10 min

After GrandprixEGF, Esbjerg

InstruktørerDorte og Inge

20:11 25 min

AfterrepDGI Sydvest

InstruktørerAnette, Anette, Maria, Esben, Knud Ole, Anders

20:36 20 min

Ungdomsmix 16+Spangsbjerg/Hermod, Esbjerg

InstruktørerJonas, Mia, Katrine, Michelle og Emilia

20:56 30 min

ElevholdetVedersø Idrætsefterskole

InstruktørerKristian, Jakob, Maria og Katrine

21:26 0 min

Tak for i dag

Instruktører

17:00 40 min

Faneindmarch

Instruktører

17:40 60 min

ElevholdDen danske Design- og Håndværksefterskole

Instruktører

18:40 65 min

Grandprix + After Grand PrixHjerting, Esbjerg + EGF

Instruktører

19:45 60 min

ElevholdVedersø Idrætsefterskole

Instruktører

17:25 30 min

Show-aerobicSIF, Esbjerg

Instruktører

17:55 45 min

Rytme dance 9-13 årSIF, Esbjerg

Instruktører

18:40 30 min

DamerHermod, Esbjerg

Instruktører

19:10 60 min

AfterrepDGI Sydvest

Instruktører

17:00 75 min

5.-7. kl. rytmepigerHjerting, Esbjerg

Instruktører

18:15 75 min

Æ'JungsGørding/Lourup

Instruktører

19:30 60 min

Ungdomsmix 16+Spangsbjerg/Hermod, Esbjerg

Instruktører

10:00 2 min

Velkommen

Instruktører

10:02 35 min

ElevholdetVojens Gymnastik- & Idrætsefterskole

InstruktørerJohn, Jakob, Kristian, Anne-Katrine og Charlotte

10:37 15 min

Opvisningsholdet 8-14 årHermod, Esbjerg

InstruktørerMette, Casper, Gitte og Sara

10:52 12 min

2.-4. kl. mixDarum

InstruktørerJohnny, Karine, Katrine, Mette, Anders og Victor

11:04 15 min

RopeskippingSpangsbjerg, Esbjerg

InstruktørerSanni, Mette, Michelle og Mette

11:19 25 min

Minimix SydDGI Sydvest

InstruktørerAmalie, Line, Sara, Anton, Marius, Jeppe, Nikolaj og Thomas

11:44 9 min

3.- 5. kl. rytmepigerBramming

InstruktørerHelle og Nadia

11:53 22 min

Springmix, rytmepiger 6-12 årHermod, Esbjerg

InstruktørerKaroline, Jacob, Lærke, Frederikke, Kasper, Karin, Klus

12:15 12 min

JuniormixDarum

InstruktørerMikkel, Lene, Emma og Rasmus

12:27 13 min

3.-5. kl. spring- og rytmepigerBryndum, Esbjerg

InstruktørerMette, Marianne, Lykke, Rikke, Julie, Magnus og Lasse

12:40 9 min

3.-4. klasse RytmeRibe Gymnastik Forening

InstruktørerCamilla, Amalie, Ida

12:49 16 min

Pause

Instruktører

13:05 25 min

3.-6. kl. minimixTjæreborg

InstruktørerAnette, Aksel, Jeppe, Bettina og Henrik

13:30 15 min

JuniormixBryndum, Esbjerg

InstruktørerMette, Mette, Peter og Lasse

13:45 20 min

GLIF performance teamGørding/Lourup

InstruktørerMichelle, Fie, Louise og Louise

14:05 10 min

Gajol holdHermod, Esbjerg

InstruktørerHelle og Lotte

14:15 15 min

SpringmixSønderris, Esbjerg

InstruktørerAnja, Eva, Charlotte, Ann-Sofie, Josefine, Sidse, Katrine og Pernille

14:30 10 min

GæsteholdAlinas Ballerinas

InstruktørerAlina Harbuz Lindberg

14:40 15 min

Springpiger 8-9 årSpangsbjerg, Esbjerg

InstruktørerMette, Janni, Lærke og Sille

14:55 10 min

Rytmepiger 9-13 årJerne, Esbjerg

InstruktørerMelissa og Sofie

15:05 17 min

4.-5. kl. springmixBramming

InstruktørerGlenn, Tina, Lena, Laura, Louise, Helena, Sandra og Katrine

15:22 20 min

JuniorholdetKvaglund

InstruktørerJohnny, Nana & Maria

15:42 20 min

TB mixBramming

InstruktørerCaroline, Hannah, Jeppe, Jesper, Kristian, Mette og Vivi

16:02 12 min

5.-6. kl. rytmepigerFarup

InstruktørerMie

16:14 20 min

Gys 87Gys 87

InstruktørerKim og Inger Marie

16:34 20 min

Øvede springereBramming

InstruktørerMads, Jeppe, Glenn og Lena

16:54 12 min

3.- 6. kl. spring/rytmeJernved

InstruktørerOliver, Thore og Jannie

17:06 15 min

Jerne unge pigerJerne, Esbjerg

InstruktørerNina og Louise

17:21 35 min

ElevholdetFlemming Efterskole

InstruktørerBetina, Maria, Mette, Thomas, Joakim, Jeppe, Lasse, Lasse og Lars

17:56 15 min

Spring-mix 10-12 årSpangsbjerg, Esbjerg

InstruktørerMette, Janni, Lærke og Martin

18:11 16 min

MotionsMixDGI Sydvest

InstruktørerBodil, Karen Marie og Bodil

18:27 25 min

JuniormixRibe

InstruktørerAnne Dorthea, Jeppe, Katrine, Kristian, Maja og Simon

18:52 12 min

Jernved pigerneJernved

InstruktørerClara, Marie og Sofie

19:04 12 min

QvinderBramming

InstruktørerJonna

19:16 25 min

UngdomsmixRibe

InstruktørerCamilla, Ellen, Jane, Jean, Jeppe, Johan og Nikolaj

19:41 10 min

Jernved rutinerede damerJernved

InstruktørerMargit

19:51 25 min

ElevholdetBramming Gymnastik- og Idrætsefterskole

InstruktørerLouise, Sophie, Ditte, Morten og Andreas

20:16 15 min

Darum’s øvede pigerDarum

InstruktørerMia

20:31 20 min

Ribe-Frifelt Fælleshold 40+Ribe GF / Frifelt Sportsforening

InstruktørerLene og Keld

20:51 25 min

Ung VestDGI Sydvest

InstruktørerMia, Maiken, Hans, Morten og Daniel

21:16 0 min

Tak for i dag

Instruktører

09:00 75 min

Vojens Gymnastik- & IdrætsefterskoleGæstehold

Instruktører

10:15 190 min

Minimix SydDGI Sydvest

Instruktører

13:25 105 min

Alinas BallerinasGæstehold

Instruktører

15:10 65 min

Gys 87Gæstehold

Instruktører

16:15 95 min

Flemming EfterskoleGæstehold

Instruktører

17:50 55 min

JuniormixRibe

Instruktører

18:45 60 min

Bramming Gymnastik- og IdrætsefterskoleGæstehold

Instruktører

19:45 60 min

Ung VestDGI Sydvest

Instruktører

10:00 30 min

Opvisningsholdet 8-14 årHermod, Esbjerg

Instruktører

10:30 45 min

RopeskippingSpangsbjerg, Esbjerg

Instruktører

11:15 40 min

Springmix og rytmepiger 6-12 årHermod, Esbjerg

Instruktører

11:55 35 min

3.-5. kl. spring- og rytmepigerBryndum, Esbjerg

Instruktører

12:30 40 min

3.-6. kl. minimixTjæreborg

Instruktører

13:10 30 min

GLIF performance teamGørding/Lourup

Instruktører

13:40 30 min

SpringmixSønderris, Esbjerg

Instruktører

14:10 25 min

Springpiger 8-9 årSpangsbjerg, Esbjerg

Instruktører

14:35 35 min

4.-5. kl. springmixBramming

Instruktører

15:10 50 min

TB mixBramming

Instruktører

16:00 30 min

Øvede springereBramming

Instruktører

16:30 35 min

Jerne unge pigerJerne, Esbjerg

Instruktører

17:05 75 min

MotionsMixDGI Sydvest

Instruktører

18:20 25 min

Jernved pigerneJernved

Instruktører

18:45 25 min

UngdomsmixRibe

Instruktører

19:10 60 min

Darum’s øvede pigerDarum

Instruktører

10:15 55 min

2.-4. kl. mixDarum

Instruktører

11:10 30 min

3.- 5. kl. rytmepigerBramming

Instruktører

11:40 30 min

JuniormixDarum

Instruktører

12:10 45 min

3.-4. klasse RytmeRibe Gymnastik Forening

Instruktører

12:55 35 min

JuniormixBryndum, Esbjerg

Instruktører

13:30 50 min

Gajol holdHermod, Esbjerg

Instruktører

14:20 30 min

Rytmepiger 9-13 årJerne, Esbjerg

Instruktører

14:50 35 min

JuniorholdetKvaglund

Instruktører

15:25 55 min

5.-6. kl. rytmepigerFarup

Instruktører

16:20 60 min

3.- 6. kl. spring/rytmeJernved

Instruktører

17:20 70 min

Spring-mix 10-12 årSpangsbjerg, Esbjerg

Instruktører

18:30 35 min

QvinderBramming

Instruktører

19:05 50 min

Jernved rutinerede damerJernved

Instruktører

19:55 30 min

Ribe-Frifelt Fælleshold 40+Ribe

Instruktører

10:00 2 min

Velkommen

Instruktører

10:02 35 min

ElevholdetBrejninggaard Efterskole

InstruktørerHelle, Cecilie, Martin, Daniel, Søren og Rasmus

10:37 10 min

3.-5. kl. rytme pigerGredstedbro

InstruktørerFreja, Silje og Jenny

10:47 12 min

Springdrenge 8-11 årJerne, Esbjerg

InstruktørerSofie og Mathias

10:59 15 min

Ropeskipping letøvedeSædding/Guldager, Esbjerg

InstruktørerSandra og Emma

11:14 15 min

3.-5. kl. springGredstedbro

InstruktørerLaust, Jesper, Jeppe og Sara

11:29 25 min

Minimix NordDGI Sydvest

InstruktørerMaria, Merete, Regitse, Dennis og Christoffer

11:54 9 min

2. kl. springRibe

InstruktørerMette, René, Fenja, Liv og Simon

12:03 10 min

JuniormixGredstedbro

InstruktørerLaust, Jesper, Jeppe og Sara

12:13 15 min

JuniormixJerne, Esbjerg

InstruktørerStephanie, Melissa og Sofie

12:28 11 min

4. kl. springRibe

InstruktørerKristian, Manon, Linda, Magnus og Martin

12:39 15 min

Ropeskipping teamSædding/Guldager, Esbjerg

InstruktørerRikke, Line og Diana

12:54 15 min

2.- 3. kl. springmixBramming

InstruktørerAnnette, Lisbet, Arianna, Sofie, Mia, Victor og Agnethe

13:09 30 min

ElevholdetLadelund Efterskole

InstruktørerLine, Lene, Esben og Ulrik

13:39 20 min

4.-5. kl. mixGørding/Lourup

InstruktørerHeidi, Majbritt, Thomas, Morten og Michelle

13:59 20 min

MinimixRibe

InstruktørerAnders, Elvira, Jeppe, Johan, Pernille, Sine og Sofie

14:19 25 min

Juniortræningsholdet BrammingDGI Sydvest

InstruktørerNicklas, Mads, Rasmus, Andreas, Michelle, Mathilde og Clara

14:44 20 min

Spring og rytmepiger 8-11 årJerne, Esbjerg

InstruktørerMelissa og Stephanie

15:04 11 min

3. kl. springRibe

InstruktørerJeppe, Josefine, John og Line

15:15 30 min

ElevholdetSkibelund Gymnastik- og Idrætsefterskole

InstruktørerGustav, Benjamin, Bolette, Anna og Petrine

15:45 25 min

Ung SydDGI Sydvest

InstruktørerTanja, Maria, Mathilde, Martin, Henrik og Kasper

16:10 0 min

Faneudmarch og tak for i år

Instruktører

09:00 85 min

Brejninggaard EfterskoleGæstehold

Instruktører

10:25 75 min

Minimix NordDGI Sydvest

Instruktører

11:40 30 min

JuniormixJerne, Esbjerg

Instruktører

12:10 65 min

Ladelund EfterskoleGæstehold

Instruktører

13:15 60 min

Juniortræningsholdet BrammingDGI Sydvest

Instruktører

14:15 60 min

Skibelund Gymnastik- og IdrætsefterskoleGæstehold

Instruktører

10:10 30 min

Springdrenge 8-11 årJerne, Esbjerg

Instruktører

10:40 40 min

3.-5. kl. springGredstedbro

Instruktører

11:20 45 min

2. kl. springRibe

Instruktører

12:05 80 min

Ropeskipping teamSædding/Guldager, Esbjerg

Instruktører

13:25 45 min

MinimixRibe

Instruktører

14:10 30 min

Spring og rytmepiger 8-11 årJerne, Esbjerg

Instruktører

14:40 60 min

Ung SydDGI Sydvest

Instruktører

10:00 30 min

3.-5. kl. rytme pigerGredstedbro

Instruktører

10:30 55 min

Ropeskipping letøvedeSædding/Guldager, Esbjerg

Instruktører

11:25 30 min

JuniormixGredstedbro

Instruktører

11:55 30 min

4. kl. springRibe

Instruktører

12:25 40 min

2.- 3. kl. springmixBramming

Instruktører

13:05 85 min

4.-5. kl. mixGørding/Lourup

Instruktører

14:30 30 min

3. kl. springRibe

Instruktører

Her kan du se:

 

Følgebrev vedr. opvisningen

 

 

Redskabslisten

 

 

Opvarmningsplan - se DGI Gymnastik app'en

-----------------------------------------------------------------------

 

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer