Forårsopvisning i Kalundborg

Hvornår
3. mar kl. 17:30 - 5. mar 2023 kl. 18:00
Hvor
Kultur- og Idrætshallerne, Kalundborg, J. Hagemann-Petersens Alle 11, 4400 Kalundborg, Danmark
Hvem
Udøvere, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2023 17 55 4000

Vær med til at skabe en god stemning, når dørene til forårsopvisningerne åbnes.

Vi fylder to haller op med gymnaster, der står kar til at give dig en oplevelse og vise deres flotte rytmiske serier, imponerende spring, farverige dragter og store smil. Som tilskuer kommer du til at opleve gymnastik, glæde og fællesskab.

Se opvisningsprogrammet længere nede på denne side.

 

Entré

Billetter købes i indgangen til opvisningen. 
Entréprisen er 50 kr. for voksne og 30 kr. for børn i alderen 6-14 år (børn under 6 år er gratis). 
Derudover er det muligt at købe armbånd til hele weekenden. Partout-priser er 90 kr. for voksne og 50 kr. for børn. 
Vi tager imod Dankort og MobilePay.

Parkering

Ved kørsel i bil opfordrer vi til samkørsel, da der er begrænset antal parkeringspladser lige ved hallen. Tjek denne parkeringsinfo, hvor du kan se andre parkeringsmuligheder i området.

 

Vi afholder forårsopvisninger følgende dage og steder:

Den 3. – 5. marts 2023 i Kalundborg Hallerne 

Den 11. – 12. marts 2023 i Roskilde Kongrescenter 

Den 18. - 19. marts 2023 i Sorø Hallen

Vi glæder os til at se dig til opvisningerne.

17:30 5 min

Faneindmarch

Instruktører

17:35 30 min

ElevholdetGørlev Idrætsefterskole

InstruktørerInstruktørteamet

18:05 5 min

Pause

Instruktører

18:10 10 min

Rytme QuinderAsnæs Gymnastikforening

InstruktørerKirsten,Mette

18:20 8 min

DIF RytmedamerDianalund IF

InstruktørerChristina, Joan

18:28 8 min

DamerHøng GF

InstruktørerKaren

18:36 20 min

Frejdige fruer og friske fyrer RGIRaklev Gymnastik og Idrætsforening

InstruktørerGitte, Lars

18:56 10 min

RetrodamerSOR IF

InstruktørerMai-Britt

19:06 20 min

Rytme 16+ og Rytme 25+Høng GF

InstruktørerMichelle

19:26 30 min

ElevholdetBrejninggaard Efterskole

InstruktørerKlara, Marie, Rasmus, Mads, Tobias, Martin

19:56 5 min

Pause

Instruktører

20:01 8 min

RytmekompetenterneGT Bøgestrømmen

InstruktørerLaura, Jeanne

20:09 15 min

DelingsførerholdetRoskilde Delingsførerforening

InstruktørerMarianne

20:24 10 min

Zumba, Jyderup/HøngJyderup Gymnastik

InstruktørerAnette

20:34 25 min

Gimb'er og Gub'erneAsnæs gymnastikforening

InstruktørerDitte, Mette, Karen, Mie, Lykke, Jesper, Søren

20:59 8 min

Rytmisk gymnastik øvedeSlagelse Gymnastikforening

InstruktørerAnne, Lone, Mie

21:07 12 min

Heftige HerrerHøng GF

InstruktørerPer, Arne

21:19 8 min

ØstrogenholdetLynge-Broby Idrætsforening

InstruktørerAnne Grethe

21:27 25 min

MasterREPDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerDorthe, Preben

21:52 5 min

Faneudmarch og tak for i dag. På gensyn i morgen!

Instruktører

10:08 2 min

Velkommen

Instruktører

10:10 12 min

BadutspringTølløse Gymnastikforening

InstruktørerJacob, Pernille, Anna, Jasmin, Katrine

10:22 8 min

Dancing queensHøng GF

InstruktørerMatilde, Josefine, Luna, Ditte

10:30 12 min

Spring TwistersViskinge Gymnastikforening

InstruktørerKatja, Katrine, Mark

10:42 25 min

1014 Mix ØstHvalsø GF/DGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerMie, Cecilie, Jacob, Christian, Lærke

11:07 8 min

Dans 10+Jyderup Gymnastik

InstruktørerJoanna, Caroline

11:15 12 min

Drenge - spring og parkourHøng GF

InstruktørerJan, Sune, Emmanuel, Arne

11:27 20 min

De flyvende BanditterTuse GF

InstruktørerBo, Andreas, Annabella, Katrine

11:47 8 min

DANSRørby/Værslev I.F.

InstruktørerEmilia, Clara

11:55 10 min

Rutinerede Rytme 25+Raklev Gymnastik- og Idrætsforening

InstruktørerCille, Cecilie

12:05 12 min

DrengetonsJyderup Gymnstik

InstruktørerEmma, Oliver, Andreas, Jessica, Tristan, Claus

12:17 8 min

Love2DanceHvidebæk IF

InstruktørerJulie, Alberte, Amalie

12:25 8 min

SuperpigerneTølløse Gymnastikforening

InstruktørerNatali, Anna, Emma

12:33 20 min

AspirantpigerneHolbæk Gymnastikforening

InstruktørerTina, Martin, Neel, Aia, Freja, Clara

12:53 10 min

Små Stjerner - RGIRaklev Gymnastik- og Idrætsforening

InstruktørerLouise, Olivia, Asta, Katja

13:03 12 min

Junior SpringpigerHøng GF

InstruktørerMathilde, Lærke, Olivia, Elias, Emmanuel, Sune

13:15 10 min

Rytmeholdet - RGIRaklev Gymnastik- og Idrætsforening

InstruktørerMathilde, Augusta

13:25 5 min

Dans og rytme 3-4 kl.Tølløse Gymnastikforening

InstruktørerHannah, Ida

13:30 12 min

Øvede Rytme 16-22Raklev Gymnastik- og Idrætsforening

InstruktørerCecilie

13:42 12 min

Spring RytmeTGU Tømmerup

InstruktørerRikke, Anne

13:54 10 min

Junior Rytme RGIRaklev Gymnastik og Idrætsforening

InstruktørerElse Marie, Nynne

14:04 15 min

KHIF JuniorholdetKirke Hyllinge IF

InstruktørerAnna, Line, Anders, Adam

14:19 20 min

KHIF Springerne 7-12 årKirke Hyllinge IF

InstruktørerAdam, Sarah, Christian, Simone, Nannah

14:39 10 min

KHIF Ynglinge-SeniorKirke Hyllinge IF

InstruktørerNiels, Hørbye

14:49 25 min

Rigtige MændVHG Gymnastikforening

InstruktørerStefan, Valdemar

15:14 20 min

Springpiger 9-13 årSlagelse Gymnastik Forening

InstruktørerJulie, Thilde, Tilde, Ida

15:34 5 min

Tak for i dag. Opvisningerne fortsætter i Hal 2.

Instruktører

09:00 5 min

Faneindmarch

Instruktører

09:05 20 min

Høng Teamgym mikro, mini og juniorpigerHøng GF

InstruktørerMaja, Malene, Julie, Signe, Yasmin, Eva, Emma, Torben, Anders, Simon, Valdemar

09:25 30 min

Junior ØstDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerJonas, Terese, Sebastian, Casper, Camilla

09:55 20 min

Små springpigerHøng GF

InstruktørerSune, Cecillie, Katrine, Mette, Sif, Emilie, Xenia, Selina

10:15 20 min

FællesholdetRoskilde Teamgym, Himmelev-Veddelev Gymnastikforening, Roskilde Gymnastikforening og Sønderlundskvaretets Gymnastikforening

InstruktørerJeppe, Jeppe, Christian, Cecilie, Mathilde

10:35 25 min

JuniorholdetRørby/ værslev IF

InstruktørerJonathan, Patrick, Celina, Rasmus, Mathias, Lars, René

11:00 30 min

ElevholdetVestsjællands Idrætsefterskole

InstruktørerInstruktørteamet

11:30 5 min

Pause

Instruktører

11:35 15 min

VHG Junior holdVHG Gymnastikforening

InstruktørerThomas, David, Mikkel, Gabriella, Caja

11:50 30 min

GoJumpTGU Tømmerup

InstruktørerJane, Rasmus, Emma, Liva, Marie, Sophia, Ida

12:20 25 min

ShowgirlsTuse GF

InstruktørerChrisser, Kitte, Amelie, Clara, Frida, Julie, Lucca, Villum

12:45 20 min

Jumping Kidz 3 - 6 kl.Tølløse gymnastikforening

InstruktørerLars, Michael

13:05 25 min

SeniorholdetRørby/ Værslev IF

InstruktørerJoan, Lars, René

13:30 20 min

Slagelse SportsacroSlagelse Gymnastikforening

InstruktørerKristina, Mie

13:50 5 min

Pause

Instruktører

13:55 30 min

Tuse GF JuniorholdTuse GF

InstruktørerJonas, Mathias, Laura, Sif. Emilie, Benjamin, Anton

14:25 20 min

Team JuniorHvidebæk IF

InstruktørerNanna, Philip, Steffen, Rasmus, Lea, Ida

14:45 20 min

ShowholdetTølløse Gymnastikforening

InstruktørerLinda, Stina

15:05 30 min

ElevholdetIdrætsefterskolen Ubby

InstruktørerInstruktørteamet

15:35 5 min

Pause

Instruktører

15:40 25 min

PREPHOLDET RoskildeSønderlundskvarterets Idrætsforening + Roskilde Teamgym

InstruktørerKasper, Helene, William, Laura

16:05 25 min

Junior Mix nordDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerCecilie, Lærke, Anders, Miklos, Mikkel, Mads

16:30 25 min

FOXYRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerEsben, Marius, Anja, Jonas

16:55 20 min

De friske springtøser og Mini Junior MixJyderup Gymnastik

InstruktørerSilje, Thea, Pernille, Sofie, Katrine, Helle, Mike, Sune, Stig

17:15 25 min

Jyderup JuniorholdJyderup Gymnastik

InstruktørerAnastasia, Julie, Mai, Mikkel, Sune, Lars, Stefan

17:40 30 min

ElevholdetBernstorffmindes Efterskole

InstruktørerJakob, Nikolaj, Martin, Mathias, Nikolaj, Janus, Helle, Frederikke, Freja, Ditte

18:10 5 min

Faneudmarch og tak for i dag. På gensyn i morgen.

Instruktører

11:58 2 min

Velkommen

Instruktører

12:00 12 min

ShowkidsKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerFreja, Ronny, Sarah, Kathrine, Magnus, Benjamin, Noah

12:12 15 min

Drenge-Pige Spring 3-6 kl.Asnæs Gymnastikforening

InstruktørerMaria, Julius

12:27 15 min

ShowtimeKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerCecilie, Camilla, Caroline, Emma

12:42 20 min

Springholdet 4.-6. klasse RGIRaklev Gymnastik og Idrætsforening

InstruktørerElse Marie, Martin, Casper, Nynne

13:02 12 min

UniqueKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerFreja, Sarah, Benjamin, Noah

13:14 15 min

TurboTonsJernløse GF

InstruktørerPeter, Freya, Emilie, Filucca, Kirstine, Sara

13:29 15 min

PGI JuniorPedersborg G&I

InstruktørerLærke, Mathilde, Bo

13:44 12 min

Power MixKundby GF

InstruktørerMaya, Line, Christina

13:56 10 min

Rytme pigerTGU Tømmerup

InstruktørerLiva, Sophia

14:06 15 min

SGF holdetSvinninge Gymnastik Forening

InstruktørerAnders, Marc, Sille, Marlene

14:21 15 min

PGI Sytten+Pedersborg G&I

InstruktørerRebekka, Sebastian

14:36 5 min

Tak for i dag. Opvisningerne fortsætter i Hal 2.

Instruktører

10:05 5 min

Faneindmarch

Instruktører

10:10 20 min

Jumping KidsJernløse GF

InstruktørerFreya, Laura, Sille, Alberthe, Johanne, Alberte, Asta, Naya, Nikoline

10:30 8 min

OMNIARoskilde Gymnastikforening

InstruktørerKollektiv ledelse

10:38 20 min

Små og Store SpringHvidebæk IF

InstruktørerVictoria, Steffen, Julie, Alberte, Rikke, Maria, Mette, Klara, Rebekka, Emma, Lærke

10:58 30 min

Grevinderne Aspirant, Talent, Elite International Show TeamGadstrup Gymnastik Forening

InstruktørerGrevindernes Lederteam

11:28 20 min

Springholdet 0.-3. klasse RGIRaklev Gymnastik og Idrætsforening

InstruktørerElse Marie, Martin, Casper, Nynne

11:48 15 min

GastrunauterneGadstrup Gymnastik Forening

InstruktørerBjarne, Oliver, Lasse, Malte, Benjamin

12:03 20 min

X-JumpSamarbejdshold ml Jernløse GF og Rørby-Værslev IF

InstruktørerRené, Kristine, Rasmus, Dennis, Henrik

12:23 30 min

Showteam VallensbækVallensbæk IF39, Gymnastik

InstruktørerSasja, Sandra, Ayla, Emilia, Hannah, Melanie, Cecilie, Ella

12:53 30 min

ElevholdetSorø Gymnastikefterskole

InstruktørerInstruktørteamet

13:23 5 min

Pause

Instruktører

13:28 25 min

Rigtige MændVHG Gymnastikforening

InstruktørerStefan, Valdemar

13:53 10 min

PI PigerPolitiets Idrætsforening

InstruktørerHannah, Laura

14:03 25 min

JuniorholdetJernløse GF

InstruktørerKristine, Rasmus, Dennis, Louise, Amalie K, Sille, Helena, Emily, Amalie H, Laura

14:28 20 min

Turbo HvalsøHvalsø Gymnastikforening

InstruktørerKaroline, Sine, Benjamin, Jonathan, Ole

14:48 6 min

WarriorsKalundborg Rulleskøjteklub

InstruktørerLaia, Signe

14:54 20 min

Talenthold GreveGreve Gymnastik og Trampolin

InstruktørerCecilie K, Mathilde, Victoria, Cecilie S, Maria

15:14 12 min

Springholdet 3-6 KlasseFSI-Gymnastik

InstruktørerMie, Camilla, Josefine, Ofelja, Bertram

15:26 20 min

TWEENSJernløse GF

InstruktørerCharlotte, Rasmus, Kristine, Kia, Tina, Sebastian, Frederikke, Malthe, Jeppe, Lauritz

15:46 30 min

ElevholdetVesterlund Efterskole

InstruktørerCarina, Caroline, Lærke, Matilde, Jacob, Lars, Martin, Oliver, Søren, Troels

16:16 5 min

Pause

Instruktører

16:21 25 min

Junior Mix NordDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerCecilie, Lærke, Anders, Miklos, Mikkel, Mads

16:46 20 min

StorespringRørby/Værslev I.F.

InstruktørerLars, Mathias, Rasmus, Silas, Jonathan, Julie, Matilde, Anasofie, René

17:06 30 min

ElevholdetVejstrup Efterskole

InstruktørerEmilie, Signe-Andrea, Emilie, Katrine, Anders, Kristoffer, Niels, Jacob

17:36 5 min

Faneudmarch. Tak for i dag og på gensyn i Roskilde Kongres- og Idrætscenter den 11. marts

Instruktører

Adgangskort til gymnaster og instruktører

Alle gymnaster og instruktører skal hente DGI Gymnastik App, hvori adgangskort (billetten) aktiveres med den kode, som er tilsendt holdets kontaktperson.

Herunder finder du vejledning til, hvordan du downloader app’en og aktiverer adgangskort.

Vejledning til gymnaster 

Vejledning til instruktører 

Opvisningstid

Dette er rettesnoren for hvor lang tid et hold har på gulvet. 

Springhold (hold, hvor spring er i fokus. Der kan i holdets opvisning forekomme enkelte rytmesekvenser)

1-25 gymnaster – 12 min. 
26-35 gymnaster – 15 min. 
36+ gymnaster – 20 min. 
 

Rytmehold (hold med fokus på den rytmiske gymnastik og/eller dans)

1-25 gymnaster – 8 min. 
26-35 gymnaster – 10 min. 
36+ gymnaster – 15 min. 
 

Dobbelthold (hold med fokus på både spring og rytme).

1-40 gymnaster – 20 min. 
41+ gymnaster – 25 min.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer