Forårsopvisning i Roskilde

Hvornår
11. mar kl. 09:30 - 12. mar 2023 kl. 16:30
Hvor
Roskilde Kongres- & Idrætscenter, Møllehusvej 15, 4000 Roskilde, Danmark
Hvem
Udøvere, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2023 17 55 4004

Vær med til at skabe en god stemning, når dørene til forårsopvisningerne åbnes. 

Vi fylder tre haller op med gymnaster, der står kar til at give dig en oplevelse og vise deres flotte rytmiske serier, imponerende spring, farverige dragter og store smil. Som tilskuer kommer du til at opleve gymnastik, glæde og fællesskab.

Se opvisningsprogrammet længere nede på denne side.

 

Entré

Billetter købes i indgangen til opvisningen. 
Entréprisen er 50 kr. for voksne og 30 kr. for børn i alderen 6-14 år (børn under 6 år er gratis). 
Derudover er det muligt at købe armbånd til hele weekenden. Partout-priser er 90 kr. for voksne og 50 kr. for børn. 
Vi tager imod Dankort og MobilePay.

Parkering

Ved kørsel i bil opfordrer vi til samkørsel, da der er begrænset antal parkeringspladser lige ved hallen. Tjek denne parkeringsinfo, hvor du kan se andre parkeringsmuligheder i området.

 

Vi afholder forårsopvisninger følgende dage og steder:

Den 3. – 5. marts 2023 i Kalundborg Hallerne 

Den 11. – 12. marts 2023 i Roskilde Kongrescenter 

Den 18. - 19. marts 2023 i Sorø Hallen

Vi glæder os til at se dig til opvisningerne.

09:58 2 min

Velkommen

Instruktører

10:00 12 min

Spring beg/let øvetIshøj Gymnastikforening

InstruktørerSarafina, Rosa, Laura-Oline, Tjalfe

10:12 8 min

KHIF DancemixKirke Hyllinge IF

InstruktørerLine

10:20 8 min

Dance MixRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerCamilla, Lærke

10:28 8 min

TeendanceHolbæk gymnastikforening

InstruktørerStina, Laura

10:36 8 min

HGI Dance TeensHavdrup gymnastik forening

InstruktørerTerese, Mie

10:44 12 min

GymnastikpigerneVindinge gymnastikforening

InstruktørerAnja, Christina

10:56 5 min

Pause

Instruktører

11:01 12 min

HGF piger 8-10 årHedehusene Gymnastik Forening

InstruktørerKaren, Henriette

11:13 12 min

HGF piger og drenge 11-14 årHedehusene Gymnastik forening

InstruktørerTilde, Nikolaj

11:25 10 min

HGF piger 5-7 årHedehusene Gymnastik Forening

InstruktørerCille, Malene, Liv, Liv, Maria, Josefine, Emilie, Jonas

11:35 20 min

Springpiger Greve Mini talentGreve gymnastik og trampolin

InstruktørerLiva, Caroline, Maria

11:55 15 min

Springpiger 9-12 årMarievang IF

InstruktørerJulie, Nicolas, Simon, Freya, Maria

12:10 12 min

SIF drengespringSønderlundskvarterets IF Roskilde

InstruktørerMikkel, Lucas, Clara, Frederikke, Laura

12:22 12 min

SIF Get2SportSønderlunds Kvarterets Idrætsforening Roskilde

InstruktørerHanne, Elyas, Jonas, Aja, Annette

12:34 8 min

SIF Dans og rytmeSønderlundskvarterets IF

InstruktørerSophie, Emilie

12:42 8 min

Rytme KvinderneBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerCarina

12:50 10 min

Juniorpiger - RGIRaklev Gymnastik- og Idrætsforening

InstruktørerElse Marie, Nynne

13:00 8 min

SIF dans og rytmeSøndrlundskvarterets IF Roskilde

InstruktørerSophie, Emilie

13:08 12 min

SIF 0-1 klasses PigerSønderlunds Kvarterets Idrætsforening Roskilde

InstruktørerLærke, Siri, Ida, Sara

13:20 12 min

SIF Roskilde Drengene 0-2 klasseSønderlunds Kvarterets Idrætsforening Roskilde

InstruktørerFrida, Rasmus, Anders, Nellie

13:32 5 min

Pause

Instruktører

13:37 8 min

RytmerneBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerCarina

13:45 15 min

JuniormixMarievang IF

InstruktørerJulie, Nicolas, Simon, Jakob

14:00 12 min

SpringmixRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerAmalie, Malou, Maria, Alexander

14:12 8 min

WeekendvagtenRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerPhie og Anja

14:20 8 min

RytmekompetenterneGT Bøgestrømmen

InstruktørerLaura, Jeanne

14:28 0 min

Tak for i dag. Opvisningerne fortsætter i Hal C og Hal D.

Instruktører

09:58 2 min

Velkommen

Instruktører

10:00 30 min

Roskilde TeamGym fællesopvisningRoskilde TeamGym

InstruktørerEmma, Madeleine, Anna, Clara, Jack, Chrstian, Lasse, Vickie, Christoffer

10:30 25 min

ShowgirlsTuse GF

InstruktørerChrisser, Kitte, Amelie, Clara, Frida, Julie, Lucca, Villum

10:55 5 min

Pause

Instruktører

11:00 18 min

Strandens AspiranterBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerCaroline, Ida, Kasper

11:18 25 min

Tuse GF JuniorholdTuse GF

InstruktørerJonas, Mathias, Laura, Sif, Emilie, Benjamin, Anton

11:43 12 min

SIF Boys Gym 5 kl +Sønderlunds Kvarterets Idrætsforening Roskilde

InstruktørerJeppe, Kasper

11:55 15 min

SIF 3-4 klasses pigerSønderlunds Kvarterest Idrætsforening

InstruktørerJonas, Ida, Augusta, Liva, Kismet

12:10 15 min

Spring 3-6 klasseAIK 65 Strøby Gymnastik

InstruktørerSigne, Ella, Agnes, Augusta, Zion, Oscar, Rune, Henrik

12:25 15 min

SIF Juniorpiger 7 - 9 klasseSønderlunds Kvarterets Idrætsforening

InstruktørerEmma, Christian

12:40 25 min

1014 Mix ØstHvalsø GF/DGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerMie, Cecilie, Jacob, Christian, Lærke

13:05 15 min

SIF Tøse Tons 1-2 klasseSønderlunds Kvarterets Idrætsforening Roskilde

InstruktørerAnne, Mai, Emma, Stine, Jens-kristian

13:20 10 min

SIF Dans Rytme 7-10 årSønderlunds Kvarterets Idrætsforening Roskilde

InstruktørerRebecca, Astrid

13:30 8 min

HGF ManneGymHedehusene Gymnastik Forening

InstruktørerCasper, Casper Emil, Thomas, Mickey

13:38 25 min

HGF GymteamHedehusene Gymnastik Forening

InstruktørerRikke, Niklas, Janus, Frederik, Oliver

14:03 5 min

Pause

Instruktører

14:08 12 min

SIF Mini Piger 5-6 klasseSønderlunds Kvarterets Idrætsforening

InstruktørerCille, Frida, Søren, Terese

14:20 15 min

JuniorMixBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerAmanda, Bico, Jennie, Lærke, Marcus, Carina

14:35 12 min

SpringtøserneJGI Gymnastik

InstruktørerChristopher, Popp, Helena, Sandra

14:47 12 min

Tumbling & TrampolinJGI Gymnastik

InstruktørerChristoffer, Nicolai, William

14:59 8 min

OmniaRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerKollektiv ledelse

15:07 25 min

MasterREPDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerDorthe, Preben

15:32 5 min

Pause

Instruktører

15:37 20 min

Super Springer og SpringmixJGI Gymnastik

InstruktørerAlberte, Jeanne, Freja ,Mie, Heidi, Villas, Sofie, Monique

15:57 10 min

AfterREPDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerGitte, Marie

16:07 10 min

Supernovaer 9-12 årRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerAlexander, Martin, Noah, André

16:17 30 min

Showteam VallensbækVGF

InstruktørerSasja, Sandra, Ayla, Emilia, Hannah, Melanie, Cecilie, Ella

16:47 5 min

Tak for i dag i Hal C. På gensyn i morgen.

Instruktører

09:58 2 min

Velkommen

Instruktører

10:00 20 min

Springpiger Greve mikroGreve gymnastik og trampolin

InstruktørerAne, Esther, Mikkeline, Bryndis, Heidi, Mariamari

10:20 30 min

ElevholdetGunslevholm Idrætsefterskole

InstruktørerInstruktørteamet

10:50 5 min

Pause

Instruktører

10:55 25 min

FoxyRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerAnja, Esben, Jonas, Marius

11:20 12 min

Øvede Rytme 16-22Raklev Gymnastik- og Idrætsforening

InstruktørerCecilie

11:32 18 min

Slagelse SportsacroSlagelse Gymnastikforening

InstruktørerKristina, Mie

11:50 25 min

PREPHOLDET RoskildeSønderlundskvarterets Idrætsforening + Roskilde Teamgym

InstruktørerKasper, Helene, William, Laura

12:15 10 min

Rutinerede Rytme 25+Raklev Gymnastik- og Idrætsforening

InstruktørerCille, Cecilie

12:25 15 min

DelingsførerforeningRoskilde Delingsførerforening

InstruktørerMarianne

12:40 20 min

Talenthold GreveGreve gymnastik og trampolin

InstruktørerCecilie K, Maria, Mathilde, Cecilie S, Victoria

13:00 30 min

ElevholdetGørlev Idrætsefterskole

InstruktørerInstruktørteamet

13:30 5 min

Pause

Instruktører

13:35 20 min

FællesholdetRoskilde Teamgym, Himmelev-vedelev gymnastikforening, Roskilde gymanstikforening og Sønderlundskvaretets gymnastikforening

InstruktørerJeppe, Christian, Jeppe, Mathilde, Cecilie

13:55 17 min

HVG Teamgym piger, - Nano, Micro, MiniHimmelev-Veddelev Gymnastikforening

InstruktørerTrænerTeamet

14:12 15 min

Show TeamKastrup Gymnastikforening af 1966 (KG66)

InstruktørerMaja, Silje, Matthias, Martin, Nicolaj

14:27 25 min

Junior Mix NordDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerCecilie, Lærke, Miklos, Anders, Mikkel, Mads

14:52 10 min

Sportsacro aspiranter/øvedeRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerJulie, Andrea, Kirstine

15:02 12 min

Springpiger Greve mini og makroGreve gymnastik og trampolin

InstruktørerIsabella, Maria, Sara

15:14 5 min

Pause

Instruktører

15:19 25 min

Jyderup JuniorholdJyderup Gymnastik

InstruktørerAnastasia, Julie, Mai, Mikkel, Sune, Lars, Stefan

15:44 25 min

Gimb'er og Gub'erneAsnæs Gymnastikforening

InstruktørerDitte, Mie, Lykke, Karen, Mette, Jesper, Søren

16:09 20 min

ShowholdetTølløse Gymnastikforening

InstruktørerLinda, Stina, Rene, Jakob, Emma, Emilia

16:29 30 min

Junior ØstDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerTerese, Camilla, Jonas, Casper, Sebastian

16:59 30 min

ElevholdetVejstrup Efterskole

InstruktørerInstruktørteamet

17:29 5 min

Tak for i dag i Hal D. På gensyn i morgen.

Instruktører

08:58 2 min

Velkommen

Instruktører

09:00 12 min

Spring/Rytme PigerBorup Gymnastik

InstruktørerJosephine, Mie, Lotte

09:12 12 min

PowerKidsBorup Gymnastik

InstruktørerViktoria, Olivia, Lilja, Mie, Lotte

09:24 15 min

MiniræsSvogerslev GF

InstruktørerLine, Hannah

09:39 8 min

Dans 0.-2.kl.Gevninge Gymnastik forening

InstruktørerSofie, Malina, Camille

09:47 8 min

Dans 3.-5.klGevninge Gymnastik forening

InstruktørerSofie, Malina, Camille

09:55 15 min

Spring mix 1.-3.klGevninge Gymnastik forening

InstruktørerVibeke, Bettina, Julie, Kamille, Emilie, Ida, Benjamin

10:10 12 min

Spring mix 4.-7.klGevninge Gymnastik forening

InstruktørerJulie, Anita, Kamille, Michael

10:22 15 min

PGI JuniorPedersborg G&I

InstruktørerLærke, Mathilde, Bo

10:37 5 min

Pause

Instruktører

10:42 15 min

Freestyle 0-1 og 2-4 klasseSvogerslev GF

InstruktørerAmanda, Signe

10:57 12 min

JGI JuniorpigerJGI Gymnastik

InstruktørerChristine, Ida, Marcus, Nicoline, Simon

11:09 9 min

Rytmeholdet 30+Himmelev-Veddelev Gymnastikforening

InstruktørerMarianne

11:18 15 min

KB Mix TweensGF Køge Bugt

InstruktørerEmma, Laura, Loui, Mikkel, Mikkeline, William

11:33 8 min

JGI AllstarsJGI Gymnastik

InstruktørerKarin, Helena

11:41 8 min

Team ElviraSolrød Gymnastikforening

InstruktørerAnna-Frederikke

11:49 12 min

SpringfræserneBorup Gymnastik

InstruktørerMartha, Emma, Xenia, Nicoline, Trine

12:01 15 min

Spring 4. - 7. kl.GSG&IF

InstruktørerAgust, Jacob, Caroline, Lene

12:16 12 min

SpringfiduserneSvogerslev GF

InstruktørerAnne Louise, Stine, Laurits, Kirstine

12:28 8 min

StjerneholdetRishøj Gymnastikforening

InstruktørerAstrid, Julie, Laura

12:36 5 min

Pause

Instruktører

12:41 8 min

Rishøj PerformanceRishøj Gymnastikforening

InstruktørerMitzi, Mie

12:49 18 min

PuslingeSvogerslev GF

InstruktørerAstrid, Daniel, Mikala, Alma, Kirstine, Line

13:07 18 min

SpirrevipperneSvogerslev GF

InstruktørerAnja, Daniel, Alma, Mikala, Kirstine, Line

13:25 12 min

SpringereSvogerslev GF

InstruktørerSara, Stine, Laurits, Kirstine

13:37 5 min

Tak for i dag i Hal B. Opvisningerne fortsætter i Hal C og Hal D.

Instruktører

08:58 2 min

Velkommen

Instruktører

09:00 14 min

Københavns MinirepDGI Storkøbenhavn

InstruktørerHelle, Cecilie, Sabrina

09:14 20 min

KHIF Springerne 7-12 årKirke Hyllinge IF

InstruktørerAdam, Sarah, Christian, Simone, Nannah

09:34 15 min

KHIF JuniorholdetKirke Hyllinge IF

InstruktørerLine, Anna, Anders, Adam

09:49 10 min

KHIF Ynglinge-SeniorKirke Hyllinge IF

InstruktørerNiels, Hørbye

09:59 16 min

KB Mix MiniGF Køge Bugt

InstruktørerDicte, Emma, Loui, Mikkel, William

10:15 12 min

Mini FræserneRishøj Gymnastikforening

InstruktørerMille, Nikita, Line, Majbritt

10:27 5 min

Pause

Instruktører

10:32 20 min

Team JuniorHvidebæk IF

InstruktørerNanna, Philip, Steffen, Rasmus, Lea, Ida

10:52 10 min

KB PigerGF Køge Bugt

InstruktørerLærke, Maia

11:02 30 min

LilleholdetVejstrup Efterskole

InstruktørerAnton, Flemming, Freja, Signe

11:32 18 min

Turbo HvalsøHvalsø Gymnastikforening

InstruktørerKaroline, Sine, Benjamin, Jonathan, Ole

11:50 18 min

Spring - Chicas & ChicosHvalsø Gymnastikforening

InstruktørerCecilia, Josefine, Filippa, Sille, Mads

12:08 8 min

DansetøserHvalsø Gymnastikforening

InstruktørerClara, Frederikke

12:16 10 min

SuperpigerneRishøj Gymnastikforening

InstruktørerHeidi, Astrid, Freja, Cecilie, Naya

12:26 5 min

Pause

Instruktører

12:31 15 min

Girls Jumping FriendsGadstrup Gymnastik Forening

InstruktørerAmalie, Anja, Austeja, Cecilie, Clara, Freya, Kamilla, Rebecca

12:46 12 min

SpringTeam VibyViby IF, Gymnastik

InstruktørerLene, Marie, Christine, Rasmus, Søren

12:58 30 min

Junior ØstDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerJonas, Terese, Sebastian, Casper, Camilla

13:28 12 min

UniqueKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerFreja, Sarah, Noah, Benjamin

13:40 12 min

ShowkidsKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerFreja, Ronny, Sarah, Benjamin, Kathrine, Magnus, Noah

13:52 15 min

ShowtimeKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerCecilie, Camilla, Caroline, Emma

14:07 5 min

Pause

Instruktører

14:12 20 min

Springpiger 4-5 årGF Køge Bugt

InstruktørerFrederikke, Frida, Laura, Line, Maja, Mathilde, Nikoline, Smilla, Smilla, Thea, Villads, Otto

14:32 20 min

Soljump miniSolrød Gymnastikforening

InstruktørerEmilie, Sarah, Laura, Kasper, Victoria, Sofie, Pia

14:52 20 min

Soljump DenmarkSolrød Gymnastikforening

InstruktørerJonas, Emilie, Christoffer, Laura, Sarah, Pia

15:12 15 min

TeensGadstrup Gymnastik Forening

InstruktørerAnne-Mette, Kathrine, Freya, Julie, Tina

15:27 15 min

GastrunauterneGadstrup Gymnastikforening

InstruktørerOliver, Lasse , Bjarne, Malte, Benjamin

15:42 25 min

DGI Storstrømmen-AIK 65 Strøby Gymnastik Junior NordAik 65 Strøby Gymnastik

InstruktørerFrederik, Cecilie

16:07 20 min

PGI PigespringPedersborg G&I

InstruktørerMathilde, Sofie, Caroline, Mathias, Bo

16:27 5 min

Tak for i år! Vi ses i Sorø Hallen den 18. marts.

Instruktører

08:58 2 min

Velkommen

Instruktører

09:00 25 min

Mix 9-12 samt Junior og udvalgtTIK Gymnastik

InstruktørerLykke, Annika, Britta, Mia, Emilie, Siff, Brian

09:25 25 min

1014 Mix ØstHvalsø GF/DGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerMie, Cecilie, Jacob, Christian, Lærke

09:50 30 min

ElevholdetRinge Fri- og Efterskole

InstruktørerInstruktørteamet

10:20 5 min

Pause

Instruktører

10:25 18 min

Mig og far til gymnastik 2-5Svogerslev GF

InstruktørerMerle, Julia, Thomas, Niels

10:43 18 min

Mig og far til gymnastik 6-9 årSvogerslev GF

InstruktørerMerle, Julia, Thomas, Niels

11:01 20 min

TWEENSJernløse GF

InstruktørerCharlotte, Rasmus, Kristine, Kia, Tina, Sebastian, Frederikke, Malthe, Jeppe, Lauritz

11:21 15 min

Gymnastik- og danselinjeSydøstsjællands Idrætsefterskole

InstruktørerGitte, Emilie

11:36 15 min

Super Spring MiniHavdrup Gymnastik og Idrætsforening

InstruktørerChristina, Cecilie, Lene, Maria, Nicoline, Camilla

11:51 12 min

Super Spring AspirantHavdrup Gymnastik og Idrætsforening

InstruktørerMaria, Eline, Anna, Ole

12:03 12 min

Super SpringHavdrup Gymnastik og Idrætsforening

InstruktørerPernille, Isabell, Christoffer, Torben

12:15 25 min

JuniorholdetJernløse GF

InstruktørerKristine, Rasmus, Dennis, Louise, Amalie K, Sille, Helena, Emily, Amalie H, Laura

12:40 30 min

ElevholdetSorø Gymnastikefterskole

InstruktørerInstruktørteamet

13:10 5 min

Pause

Instruktører

13:15 30 min

Grevinderne Aspirant - Talent - Elite Internationale show teamGadstrup gymnastik

InstruktørerGrevindernes Lederteam

13:45 25 min

SeniorholdetRørby/ værslev IF

InstruktørerJoan, Lars, René

14:10 20 min

KB Mix JuniorGF Køge Bugt

InstruktørerEmma, Laura, Loui, Mikkeline, Nicolai, William

14:30 10 min

MK HoldetGF Køge Bugt

InstruktørerInger, Hanne

14:40 25 min

JuniorholdetRørby/Værslev I.F.

InstruktørerCelina, Rasmus, Mathias, Patrick, Jonathan, René, Lars

15:05 20 min

Springpiger 6-8 årGF Køge Bugt

InstruktørerDagmar, Ella, Ella, Emilie, Emilie, Juliane, Karla, Louise, Maja, Maja, Mia, Smilla

15:25 20 min

TeamGym MicropigerGF Køge Bugt

InstruktørerCamille,Christina, Emil, Emilie, Frederik, Freja, Kasper, Louise, Sarah, Tobias, Troels

15:45 20 min

X-JUMPJernløse GF

InstruktørerHenrik, René, Dennis, Kristine, Rasmus

16:05 30 min

ElevholdetVestsjællands Idrætsefterskole

InstruktørerInstruktørteamet

16:35 5 min

Tak for i år! Vi ses i Sorø Hallen den 18. marts.

Instruktører

Praktisk info

Adgangskort til gymnaster og instruktører

Alle gymnaster og instruktører skal hente DGI Gymnastik App, hvori adgangskort (billetten) aktiveres med den kode, som er tilsendt holdets kontaktperson.

Herunder finder du vejledning til, hvordan du downloader app’en og aktiverer adgangskort.

Vejledning til gymnaster 

Vejledning til instruktører 

Opvisningstid

Dette er rettesnoren for hvor lang tid et hold har på gulvet. 

Springhold (hold, hvor spring er i fokus. Der kan i holdets opvisning forekomme enkelte rytmesekvenser)

1-25 gymnaster – 12 min. 
26-35 gymnaster – 15 min. 
36+ gymnaster – 20 min. 
 

Rytmehold (hold med fokus på den rytmiske gymnastik og/eller dans)

1-25 gymnaster – 8 min. 
26-35 gymnaster – 10 min. 
36+ gymnaster – 15 min. 
 

Dobbelthold (hold med fokus på både spring og rytme).

1-40 gymnaster – 20 min. 
41+ gymnaster – 25 min.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer