Juleturnering Egtved

Hvornår
17. dec kl. 09:00 - 18. dec 2022 kl. 18:00
Hvor
Egtved Idræts- & Multicenter, Hjelmdrupvej 13, 6040 Egtved, Danmark
Hvem
Udøvere, 6 - 99 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2022 10 10 4007

Følgende rækker kan deltage: 
Lørdag: U9 D, U11 CD og U13 CD 
Søndag: U15 BCD og U17/U19 BCD

Det er tilladt at tilmelde i forskellige aldersgrupper/rækker i single, double og mix jævnfør reglement, men undlad at sprede tilmeldingen for meget, da dette ofte giver en mindre god turneringafvikling.

Turneringledelsen kan flytte spillere til sammen aldersgruppe/række, hvis dette er nødvendig for en god afvikling af turneringen.

Der spilles pulje-cup i single, så du vil være garanteret min. 2 kampe. 
I double og mix spilles også i pulje-cup, hvis antallet af tilmeldinger tillader det.

Vi tilstræber at give alle spillere flest kampe som muligt.

Stævnet er pointgivende til ungdomsklassifikationen.

 
Stævnepris for single/double kan ses på badmintonoplayer under sæsonplan.

Søg denne turnering frem via dato eller "Turneringer i din egn" vælg Sydøstjylland.  

Tilmelding senest 1. december  
på www.badmintonplayer.dk

Egtved Idræts- og Multicenter, Hjelmdrupvej 13, 6040 Egtved

Indbydelse til ophænging i klubben her

Se programmet her

Vi glæder os til at se dig og dine klubkammerater

Mange sportslige hilsener 
Egtved  IF, DGI Sydøstjylland Badminton og Badminton Midtjylland

1. Du kan spille i to kategorier: HS, DS, HD, DD eller MD. 
2. Du kan tilmelde dig med X-makker i alle doublekategorier. 
3. Ranglistefilen fra fredag efter tilmeldingsfristen benyttes. 
4. Der spilles om medaljer i alle rækker og med de bedste FZ Forza bolde. 
5. Hallens cafeteria vil så vidt muligt være åbent under hele turneringen. Er andet gældende, vil vi oplyse om dette i det endelige program.  
6. Alle singlerækker spilles som pulje-cup. Er der tid til det, afvikler vi ligeså doublekampe i pulje-cup. Puljer i størrelser af fire-seks spillere prioriteres. Men det kan blive aktuelt med nogle puljer á tre spillere. 
7. Vi forsøger at lægge programmet, så den enkelte række afvikles over kortest mulig tid, men sæt venligst hele dagen af. 
8. Ved lav tilslutning til diverse rækker, kan spillere blive rykket til andre årgange/rækker (fx fra U11C til U13D). Dette er for at undgå aflysninger. Pointgivningen vil være uændret. 
9. Ved ekstra mange tilmeldinger er det muligt, at nogle kategorier annulleres, så vi kan afvikle turneringen inden for rimelig tid. 
10. Vi seeder altid til og med C-rækken efter turneringsreglementets anvisninger. Der seedes ikke i D-rækker. Turneringsreglement 
NB! Arrangøren pålægger sig ret til (for at skabe det bedst mulige turneringsprogram) at flytte spillere, der er tilmeldt i to forskellige rækker, til samme række. Er man fx tilmeldt i U13C single og U13B double, kan man risikere at blive flyttet, så der udelukkende spilles i U13B.

Tag del i snakken om det aktuelle arrangement på de sociale medier.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer