Solrød Comets A4 BasketSkole
Solrød Comets A4 BasketSkole
Solrød Comets og DGI inviterer til at deltage i den årlige A4 basketskole i skolernes sommerferie.
Skolen er en sjov måde at bruge en uge af sommerferien på, hvor du kan møde nye venner samt lære en sport, der spilles i hele verden.
I år er det 24. gang, at der er basketskole i Solrød IC. Skolen er for børn og unge, der er fra 2008 til 2016. Den 31.juli til den 4. august fra kl. 9:30 til 15:30 hver dag, dog fredag til 14:00.
Vi deler op i tre nivauer mini, ungdom og elite.
A4 Mini
Træningen vil her lægge vægt på de grundlæggende færdigheder samt selvfølgelig en hel masse kampe og sjove konkurrencer.
A4 Ungdom
Træningen vil her bestræbe sig på at udvikle dit personlige spil samt udbygge din forståelse for spillet.
A4 Elite
Træningen er for dig, som har brug for at blive klar til den kommende sæson og skal have pudset teknikken af. Udover en basis opstart vil vi her arbejde med dine individuelle færdigheder.
Masser af engagerede trænere vil gøre det til fem lærerige dage. Skolen vil helt klart gøre dig til en bedre basketballspiller.
Nybegynder!
Har du aldrig spillet basket, giver skolen dig alletiders opstartsgrundlag, så du vil være klar til at spille basket i den nye sæson.
Så husk din bold og kom til Camp. Hvis du ikke har en bold, kan du bestille en ved tilmelding.
Camp highlights
- Utrolig dygtig trænerstab.
- Hold- og individuel træning
- Specielle aktiviteter, konkurrencer, one on one og meget mere.
- Trænerstaben fra Solrød Comets samt trænere fra omegnsklubberne.
- Besøg af top trænere.
Hver deltager får:
- T-shirt
- Vendbar spilletrøje + shorts
- Diplom
- Skolefoto
- Mulighed for at vinde priser og pokaler.
Faciliteter
Skolen foregår i og omkring Solrød Idræts Center
- 18 Basketkurve
- Kiosk
- Campshop
- Svømmehal
- Styrketræningsrum
Check hele den flotte flyer ud
Mulighed for friplads
DGI tilbyder fripladser på idrætsskoler og ferieaktiviteter uden overnatning til børn og unge op til 25 år, hvor økonomisk støtte er en afgørende betingelse for deres deltagelse. Kontakt DGI Basketball – mail: Lene.Joergensen@dgi.dk / tlf.: 22 13 81 80 – og hør mere om mulighederne for en friplads (ingen vil kunne se, hvem der får fripladser). Det forudsættes, at børn med friplads kan deltage på idrætsskolen sammen med resten af børnegruppen uden særskilt støtte. Læs mere på www.dgi.dk/friplads.
Har du spørgsmål til tilmeldingen, er du velkommen til at kontakte Lene Jørgensen, koordinator hos DGI Basketball, på tlf. 2213 8180 eller lene.joergensen@dgi.dk.