20-årig formand: Klubben har investeret i mig og nu giver jeg tilbage

Maya Harders er med sine tyve år den yngste formand for Alminde Viuf Badminton nogen sinde. Klubben har i mange år sendt Maya Harders på forskellige uddannelser, som har rustet hende til formandsposten.

Maya Harders er den yngste formand nogensinde i Alminde Viuf Badminton Foto: Pernille Plagborg

En ny formand spirer frem

Da Maya Harders hørte, at formanden for Alminde Viuf Badminton ville gå af, var der kun én ting at gøre:

”Jeg vidste, at jeg måtte træde til. Jeg er jo den eneste, der er uddannet i foreningsarbejdet og jeg følte mig godt klædt på til at overtage posten,” lyder det fra Maya Harders og fortsætter:

”Jeg er stadig ved at lære at navigere i formandsposten og jeg er i gang med at sætte nogle ting i gang. Men vigtigst er nok, at jeg tør tage ordet og ansvaret. Og det kommer fra trænervejen og de uddannelser jeg har været på. Klubben har investeret i mig og nu giver jeg så tilbage,” fortæller Maya Harders.

Badminton i blodet

Maya har altid været med i hallen i Alminde Viuf. Som helt lille kom hun med sin far, der var badmintontræner. Med tiden blev det helt naturligt for Maya Harders at hjælpe til til træningen. Det førte senere til, at hun blev hjælpetræner som 13-årig.

Som 15-årig kom Maya Harders på DGI’s Hjælpetrænerkursus. På kurset fik hun redskaberne til at være træner, hun fik inspiration til at opbygge træninger med lege og øvelser og hun lærte hvordan man lærer fra sig.

DGI’s hjælpetrænerkursus gav mig virkelig blod på tanden til at ville mere.

Maya Harders, formand i Alminde Viuf Badminton

Som 16-årig var Maya Harders allerede klar til mere læring og udvikling. Alminde Viuf Badminton sendte hende på DGI’s Trænerspire til Maya Harders’ store glæde. Her var fokus ikke på en bestemt idræt, men mere på en generel forståelse af børns motorik og trænerrollen.

”Det var vildt spændende at se det fra en anden vinkel og jeg tog meget med mig i forhold til børns motorik,” siger Maya Harders og fortsætter:

”Det var fedt at møde andre unge med samme gejst. Nogle af dem har jeg stadig kontakt med den dag i dag,” fortæller Maya Harders.

Initiativtager og tovholder for nye fællesskaber

Med Trænerspiren i rygsækken fik Maya Harders sit eget hold i foreningen med stor opbakning fra den daværende formand og fra resten af foreningen.

Men Maya Harders var ikke færdig med at søge ny viden og udvikle sig i foreningsregi. Det bakkede Alminde Viuf Badminton op om og sendte hende derfor på DGI’s Lederspire. Her lærer de unge om det gode fællesskab, og hvad det kræver at indgå i og lede et større fællesskab.

”Jeg fik et rigtig godt indblik i foreningers opbygning og så fik jeg redskaber til at varetage lederrollen i en forening. Jeg blev rigtig godt klædt på til at kunne være initiativtager og tovholder for nye fællesskaber,” fortæller Maya Harders.

Helt konkret fik Maya Harders også et indblik i foreningens vedtægter. Her så hun, at nogle af punkterne var forældede. Det skulle der selvfølgelig gøres noget ved, fortæller Maya Harders.

”Da jeg som 18-årig var på Lederspiren, dykkede jeg ned i foreningens vedtægter og fandt ud af, at de var forældede. Så satte jeg mig ned og lavede vedtægterne om og sendte det afsted til bestyrelsen,” smiler Maya Harders.

Maya Harders understreger, at hun ikke var havnet på formandsposten, hvis det ikke havde været for de uddannelser foreningen havde sendt hende på. Og hun har en klar opfordring til andre unge:

Jeg vil klart opfordre andre unge til at tage af sted på uddannelse. Og hvis jeres forening ikke tilbyder det af sig selv, så spørg om I ikke må komme afsted.

Maya Harders, formand for Alminde Viuf Badminton

Forbillede for andre unge

Maya Harders har med sin unge alder været et forbillede for andre unge. Det bekræfter Henrik Kongpetsak, der er kasserer i Alminde Viuf Badminton.

”Maya er et utrolig godt forbillede for andre unge – ikke bare i vores forening. Hun har formået at få flere unge med i vores bestyrelse, så gennemsnitsalderen nærmest er blevet halveret,” smiler Henrik Kongpetsak og afslutter:

”Hun har et rigtig stort gå-på-mod og er et friskt pust til bestyrelsen. Jeg glæder mig til fremtiden i klubben med Maya som formand.”

Maya Harders har desuden vundet fornemme priser for sit foreningsarbejde:

Årets ungdomsleder i 2016 i Kolding Kommune

Årets ildsjæl i DGI Sydøstjylland 2020