Kajaktur til og vandring på Æbelø
Vi mødes og gør kajakker klar til en 4 km tur til øen, hvor Børge Lund vil være guide på en ca. 3 timers tur rundt på øen.
Mødested: Lindøhoved 60, Jersore, 5400 Bogense. (P-pladsen, hvor vadevejen begynder).
På turen hører vi om øens historie og om den særlige plastiske ler (Æbeløleret) som betyder, at træerne skrider langsomt ud i vandet. Om plante- og dyrelivet, samt om fredningen og hvad det betyder for øen nu og i fremtiden Æbelø er fredet for at sikre kræfternes frie spil på kysten, de åbne arealer og i skoven.
Det betyder, at skoven frit skal udvikle sig til naturskov. De åbne arealer gror til, og vil med tiden udvikle sig til ny skov.
Af hensyn til især insektfaunaen foretages der ekstensiv slåning af enkelte åbne græsarealer. Øen blev købt af Aage V. Jensens Fonde i 1995
Efter ø-vandringen bliver der tid til en spisepause, inden vi skal ro rundt om øen og opleve øen fra vandsiden. Turen fortsætter rundt om Drejet til Æbeløholm og langs vadevejen tilbage til udgangspunktet, hvor vi vil være ca. kl. 16.00. Turens længde er ca. 16 km.
Der vil på turen være fokus på sikker sejlads. For at deltage skal man have erfaring i kajakroning. Medbring selv kajakudstyr og godkendt redningsvest samt mad og drikke.
Ansvarlig på vandet er Anni Grøndal, Kim Skytte og Chresten Nissen.
Anni Grøndal, Kim Skytte, Chresten Nissen