Drengelejr 2020

Hvornår
4. jan kl. 09:45 - 5. jan 2020 kl. 09:30
Hvor
Helle Hallen, Vrenderupvej 40C, 6818 Årre, Danmark
Hvem
Udøvere, 6 - 13 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2020 11 55 6001

Er du til sjov og udfordringer ..... så kom til Drengelejr i Helle Hallen

Drengeudvalget i DGI Sydvest indbyder til drengelejr for alle drenge fra 6-13 år.

Info vedr. tilmelding: 
Din forening skal lave en samlet tilmelding - det anbefales, at der er 1 voksen pr. 10 gymnaster.

Hvad er drengelejr?

  • 24 timer, hvor du laver gymnastik og prøver en masse andre forskellige ting.
  • På lejren skal du bo sammen med andre drenge, som også kan lide at lave masser af gymnastik.
  • Igen i år afholdes drengelejren i Helle Hallen, hvor vi kan få prøvet en masse sjove ting med spring og gymnastik.

Facts om drengelejren:

  • Start lørdag den 4. januar kl. 09.45.
  • Slut søndag den 5. januar kl. 09.30.
  • Prisen som er ens for gymnaster og ledere, dækker frokost, aftensmad, natmad, morgenmad, aktiviteter, svømmehal og en T-shirt (let faconsyet som sidste år - str. 6-8 år, 9-11 år, 12-14 år, S, M, L, XL og XXL) - tilmelding efter 18. november får ikke muligheden). 

Der bliver meget vi skal lave:

  • Gymnastik
  • Lege
  • Spring
  • Trampolin
  • Airtrack plus
  • Svømning
  • Udendørs aktiviteter
  • Traktorfræs
  • MTB Cykler

Huskeliste - medbring:

  1. Varmt tøj (kan blive beskidt)
  2. Gymnastiktøj
  3. Badetøj
  4. Håndklæder
  5. Sovepose
  6. Liggeunderlag - der er ikke madrasser
  7. Drikkedunk
  8. Lommepenge
  9. Pose(r) til beskidt tøj.

Følg drengetræffet på Facebook siden "DGI Sydvest Drengelejr" og via instagram #dgisydvestdrengelejr

Se invitationen til drengelejr HER

Program for drengelejren 2020

Lørdag:

09.45 Indkvartering 
10.00 Velkomst opvarmning - inddeling af hold 
10.45 Frugt og saft 
11.00 Modul 1 
13.05 Middag 
13.50 Modul 2 
15.55 Sportsbolle og saft 
16.10 Modul 3 
17.10 Oprydning 
17.30 Aftensmad 
18.30 Aften modul 1 (hal 2 åbnes for godnat, hvor der skal være ro kl. 22.00) 
19.45 Aften modul 2 
21.00 Underholdning 
21.30 Fri 
22.00 Godnat hal 2 
22.15 Lederkaffe / Evaluering 
01.00 Godnat hal 1

Søndag:

07.00 Godmorgen 
07.30 Morgenmad 
08.30 Oprydning 
09.00 Fælles afslutning 
09.30 Farvel og tak for i år

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer