DGI Fyn Forårsopvisning i Svendborg 29/2 lørdag

Hvornår
29. feb 2020 kl. 09:00 til 20:00
Hvor
Svendborg Idrætscenter, Ryttervej 70, 5700 Svendborg, Danmark
Hvem
Udøvere, 5 - 80 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2020 16 55 4002

Tilskuere over 18 år kan købe en billet ved indgangen kr. 50. Den giver adgang til en hel dag med flotte opvisninger af aktive gymnaster i alle aldre.

Stævnet arrangeres i et samarbejde mellem de sydfynske lokalforeninger og DGI Fyn: 
Skårup IF, Tåsinge GF, GS Gudme, Svendborg Gymnastikforening, Tved GIF, Ollerup GF og DGI Fyn.

Samarbejdet resulterer i tættere relationer foreningerne imellem ved at løse denne opgave sammen. Et evt. økonomiske overskud, vil blive fordelt foreningerne imellem eller brugt til fælles udviklingsinitiativer lokalt i foreningerne. Det kunne være omkring rekruttering af instruktører, indkøb af nye redskaber, tilskud til udlandsrejser eller kurser til instruktørerne. Samtidig arbejdes der løbende på at udvikle kvaliteten af arrangementet og finde ny veje til understøttelse af det sydfynske gymnastikmiljø også i samarbejde med DGI Fyn.

Frivillige fra de nævnte lokalforeninger hjælper til med at løse forskellige praktiske opgaver i løbet af weekenden og gøre denne weekend til en god oplevelse for alle, - såvel aktive på gulvene, som publikum på siddepladserne. Med din entré-betaling bidrager du altså til forsat udvikling i de lokale foreninger og til at et fælles arrangement som sydfynsopvisningen kan bestå og andre samarbejdsplatforme kan udvikle sig til gavn for udøvere og instruktører. 
Print program for Idrætshallen HER 
Print program for SG-Huset HER

Læs instruktørbrevet godt igennem, her er link til redskabsliste, bestilling af aftensmad lørdag mm.

For praktiske spørgsmål, kontakt stævneleder: Sara Rosager Mortensen, sararosager@hotmail.com

09:00 5 min

Velkomst

Instruktører

09:05 45 min

Fælles opvisning af 11 holdGym-Sydfyn

InstruktørerMange

09:50 30 min

ElevholdVejstrup Efterskole

InstruktørerAnders, Mikkel, Kristoffer, Jacob, Louise, Lærke, Laura og Line

10:20 5 min

Pause

Instruktører

10:25 20 min

Ollerup Mix (juniorhold)Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerKamilla, Christoffer og Jeppe

10:45 15 min

Springpiger 4-5 kl.Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerDitte, Kathy, Sophia, Kamilla, Christian og Jens

11:00 30 min

ElevholdBrejninggaard Efterskole

InstruktørerCecilie, Helle, Martin, Daniel, Søren og Rasmus

11:30 5 min

Pause

Instruktører

11:35 25 min

Fælles hold fra Skårup Skårup Idrætsforening

InstruktørerEn masse træner og hjælpetræner

12:00 25 min

Ringe JuniorMixRinge Gymnastikforening

InstruktørerJosefine, Camilla, Frederikke, Victor, Thorkild, Cecilie, Jeppe og Jonas

12:25 15 min

Springpiger Micro (2.-3. klasse)Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerCathrine, Sine og Sophia

12:40 15 min

AEDVissenbjerg Gymnastik & If, Gymnastik

InstruktørerUffe og Jens

12:55 30 min

ElevholdRinge Fri- Og Efterskole

InstruktørerJohanne, Carina, Kristoffer og Christian m.fl.

13:25 5 min

Pause

Instruktører

13:30 25 min

Ringe YnglingeMixRinge Gymnastikforening

InstruktørerJosefine, Simon, Jonas og Jonas

13:55 10 min

Springdrenge 2.-3. klasseOllerup Gymnastikforening

InstruktørerDodo, Tai, Trine og Theis

14:05 15 min

Drengespring Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerMorten, Jacob, Anna, Magne, Magnus, Oscar, Albert, Asbjørn, Bertel, Laura, Asger og Jeppe

14:20 25 min

Vissenbjerg UngdomsholdVissenbjerg Gymnastik & If, Gymnastik

InstruktørerRasmus, Natasja, Naja og Uffe

14:45 25 min

REX-holdetRinge Efterskoles Elevforening

InstruktørerMaja, Johanne, Kasper og Rasmus

15:10 5 min

Pause

Instruktører

15:15 20 min

Stevns EliteGymnastikefterskolen Stevns

InstruktørerLea, Lotte, Peter og Morten

15:35 30 min

ElevholdGymnastikefterskolen Stevns

InstruktørerElke, Peter, Lasse, Mathias, Anton, Henning, Stine, Cecilie og Pernille

16:05 2 min

Pause

Instruktører

16:07 12 min

OGF-GuldOdense Atletik / Ogf

InstruktørerMette og Anne

16:19 25 min

Højby MinimixHøjby S&G - Gymnastik

InstruktørerNikoline, Laura, Caroline, Amalie, Benedikte, Mathilde og Klaus Rene

16:44 15 min

MK-holdet fra TvedTved G&I

InstruktørerJytte Lund, Ruth og Hans Højly

16:59 5 min

Pause

Instruktører

17:04 15 min

Powertumbling Begynder 3 (PT3)Oure-gudme If.

InstruktørerGitte, Marie og Laura

17:19 25 min

Junior mixHøjby S&G - Gymnastik

InstruktørerLaura, Kristine, Oliver og Tobias

17:44 25 min

BernsholdetBernstorffsminde Efterskole

InstruktørerNikolaj, Frederik, Christian, Laura, Mia og Astrid

18:09 5 min

Pause

Instruktører

18:14 30 min

BGI elevholdBGI Akademiet

InstruktørerCamilla, Frederik, Kim, Lene, Lars, Mads, Marie, Ole og Sara

18:44 30 min

ElevholdBernstorffsminde Efterskole

InstruktørerGitte, Ditte, Helle, Martin, Henrik, Nikolaj, Simon og Jakob

19:14 10 min

Faneudmarch og tak for i dag

Instruktører

08:20 50 min

Fælles opvisning af 11 holdGym-Sydfyn

InstruktørerMange

09:10 30 min

ElevholdVejstrup Efterskole

InstruktørerAnders, Mikkel, Kristoffer, Jacob, Louise, Lærke, Laura og Line

09:40 10 min

Pause

Instruktører

09:50 25 min

Ollerup Mix (juniorhold)Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerKamilla, Christoffer og Jeppe

10:15 30 min

ElevholdBrejninggaard Efterskole

InstruktørerCecilie, Helle, Martin, Daniel, Søren og Rasmus

10:45 15 min

Pause

Instruktører

11:00 25 min

Fælles hold fra SkårupSkårup Idrætsforening

InstruktørerEn masse træner og hjælpetræner

11:25 35 min

Ringe JuniorMixRinge Gymnastikforening

InstruktørerJosefine, Camilla, Frederikke, Victor, Thorkild, Cecilie, Jeppe og Jonas

12:00 15 min

Springpiger Micro (2.-3. klasse)Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerCathrine, Sine og Sophia

12:15 30 min

ElevholdRinge Fri- Og Efterskole

InstruktørerJohanne, Carina, Kristoffer og Christian m.fl.

12:45 15 min

Pause

Instruktører

13:00 35 min

Ringe YnglingeMixRinge Gymnastikforening

InstruktørerJosefine, Simon, Jonas og Jonas

13:35 10 min

Springdrenge 2.-3. klasseOllerup Gymnastikforening

InstruktørerDodo, Tai, Trine og Theis

13:45 25 min

Vissenbjerg UngdomsholdVissenbjerg Gymnastik & If, Gymnastik

InstruktørerRasmus, Natasja, Naja og Uffe

14:10 25 min

REX-holdetRinge Efterskoles Elevforening

InstruktørerMaja, Johanne, Kasper og Rasmus

14:35 20 min

Stevns EliteGymnastikefterskolen Stevns

InstruktørerLea, Lotte, Peter og Morten

14:55 45 min

ElevholdGymnastikefterskolen Stevns

InstruktørerElke, Peter, Lasse, Mathias, Anton, Henning, Stine, Cecilie og Pernille

15:40 30 min

Højby MinimixHøjby S&G - Gymnastik

InstruktørerNikoline, Laura, Caroline, Amalie, Benedikte, Mathilde og Klaus Rene

16:10 20 min

MK-holdet fra TvedTved G&I

InstruktørerJytte Lund, Ruth og Hans Højly

16:30 15 min

Powertumbling Begynder 3 (PT3)Oure-gudme If.

InstruktørerGitte, Marie og Laura

16:45 25 min

Junior mixHøjby S&G - Gymnastik

InstruktørerLaura, Kristine, Oliver og Tobias

17:10 25 min

BernsholdetBernstorffsminde Efterskole

InstruktørerNikolaj, Frederik, Christian, Laura, Mia og Astrid

17:35 30 min

BGI elevholdBGI Akademiet

InstruktørerCamilla, Frederik, Kim, Lene, Lars, Mads, Marie, Ole og Sara

18:05 30 min

ElevholdBernstorffsminde Efterskole

InstruktørerGitte, Ditte, Helle, Martin, Henrik, Nikolaj, Simon og Jakob

18:35 10 min

Faneudmarch og tak for i dag

Instruktører

10:20 115 min

Springpiger 4-5 kl.Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerDitte, Kathy, Sophia, Kamilla, Christian og Jens

12:15 20 min

AEDVissenbjerg Gymnastik & If, Gymnastik

InstruktørerUffe og Jens

12:35 15 min

SG ElitepigerSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerDinne, Laura og Lærke

12:50 10 min

SG Dans 3 15+Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerKirstine og Mathilde

13:00 10 min

ViKaEnuRinge Gymnastikforening

InstruktørerMarianne Koldby

13:10 12 min

SG AfterdamerSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerBerit Clausen Abrahamsen

13:22 11 min

Devils DancesquadTarup-Paarup IF - Gymnastik

InstruktørerLærke, Sara og Nete

13:33 10 min

SG dans 3 (12-14)Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerMathilde og Mille-Marie

13:43 10 min

DHG Acro AspirantDHG Gymnastik

InstruktørerNaja og Ditte

13:53 10 min

OGF ØvedeOgf Gymnastik

InstruktørerKatrine og Maja

14:03 10 min

Mini junior rytmeÅrslev Sdr. Nærå Gymnastikforening

InstruktørerEmma, Sofie og Anne

14:13 12 min

DHG Acro TalentDHG Gymnastik

Instruktører?

14:25 15 min

Svendborg Dragons Peewee CheerleadersSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerLærke, Maya og Karen

14:40 12 min

Svendborg Dragons Cheerleaders JuniorholdSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerJohannes og Ellen

14:52 10 min

SG ØvedeSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerJannika og Louise

15:02 10 min

Kvinder i bevægelseSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerLone, Gitta og Vivi

15:12 11 min

Udtagede Unge PigerDGI Fyn Gymnastik

InstruktørerSofie og Line

15:23 10 min

SG Dans 1Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerAnne-Dorthe og Emilie

15:33 8 min

Dans 4Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerMarie og Michelle

15:41 10 min

Rytmepiger fra 7. kl.Aarup Boldklub

InstruktørerLine Hansen

15:51 10 min

Ferme QuinderDHG Gymnastik

InstruktørerSonja B. Jakobsen

16:01 15 min

Rutinerede PigerDGI Fyn Gymnastik

InstruktørerAnne, Signe og Trine

16:16 10 min

SG Dans 2Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerJulie, Freja og Signe

13:45 75 min

DrengespringSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerMorten, Jacob, Anna, Magne, Magnus, Oscar, Albert, Asbjørn, Bertel, Laura, Asger og Jeppe

15:00 14 min

OGF-GuldOdense Atletik / Ogf

InstruktørerMette og Anne

13:00 12 min

SG ElitepigerSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerDinne, Laura og Lærke

13:12 10 min

SG Dans 3 15+Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerKirstine og Mathilde

13:22 10 min

ViKaEnuRinge Gymnastikforening

InstruktørerMarianne Koldby

13:32 10 min

SG AfterdamerSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerBerit Clausen Abrahamsen

13:42 11 min

Devils DancesquadTarup-Paarup IF - Gymnastik

InstruktørerLærke, Sara og Nete

13:53 10 min

SG dans 3 (12-14)Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerMathilde og Mille-Marie

14:03 10 min

DHG Acro Aspirant DHG Gymnastik

InstruktørerNaja og Ditte

14:13 10 min

OGF ØvedeOgf Gymnastik

InstruktørerKatrine og Maja

14:23 10 min

Mini junior rytme Årslev Sdr. Nærå Gymnastikforening

InstruktørerEmma, Sofie og Anne

14:33 10 min

DHG Acro TalentDHG Gymnastik

InstruktørerTascha og Finn

14:43 5 min

Pause

Instruktører

14:48 10 min

Svendborg Dragons Peewee CheerleadersSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerLærke, Maya og Karen

14:58 10 min

Svendborg Dragons Cheerleaders JuniorholdSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerJohannes og Ellen

15:08 5 min

Pause

Instruktører

15:13 10 min

SG ØvedeSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerJannika og Louise

15:23 10 min

Kvinder i bevægelseSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerLone, Gitta og Vivi

15:33 11 min

Udtagede Unge PigerDGI Fyn Gymnastik

InstruktørerSofie og Line

15:44 10 min

SG Dans 1Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerAnne-Dorthe og Emilie

15:54 8 min

Dans 4Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerMarie og Michelle

16:02 10 min

Rytmepiger fra 7. kl. Aarup Boldklub

InstruktørerLine Hansen

16:12 10 min

Ferme QuinderDHG Gymnastik

InstruktørerSonja B. Jakobsen

16:22 15 min

Rutinerede PigerDGI Fyn Gymnastik

InstruktørerAnne, Signe og Trine

16:37 10 min

SG Dans 2Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerJulie, Freja og Signe

Program for Idrætshallen

Program for SG-Huset

Du kan desuden gratis downloade appen: DGI Gymnastik og se programmerne på din mobil.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer