DGI Forårsopvisning i Ribe d. 4.-6. marts 2022

Hvornår
4. mar kl. 18:00 - 6. mar 2022 kl. 17:00
Hvor
Ribe Fritidscenter, Sportsvej 8, 6760 Ribe, Danmark
Hvem
Udøvere, 0 - 99 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2022 11 55 4001

Efter 2 års Corona-pause fra opvisningerne er det endelig blevet tid til at åbne dørene og skyde forårsopvisningerne i gang, og gymnasterne er så klar til at give den gas på gulvet til en masse klapsalver fra publikummet, som endelig må komme tilbage i hallerne igen.

Der er blevet svedt, svunget og sprunget i gymnastiksalene rundt om i hele DGI Sydvest, og nu glæder alle gymnasterne sig endelig til at vise resultatet af deres anstrengelser frem til forårsopvisningerne. Som tilskuer kan du glæde dig til det hele, der bliver noget for alle, når gymnasterne springer over gulvet til fuld musik!

Glæd dig til flotte rytmiske opvisninger, imponerende springeserier, efterskolernes seje og spændende indslag, farverige dragter, de første vejrmøller og de rutinerede vimpler. Der er mange hold, som gerne vil vise, hvad de har opnået, så kom med og lad dig imponere.

For os er det bedste ved gymnastikopvisningerne, når vi kan se glæden i øjnene, smil på læberne og skønne fællesskaber.

Du kan købe din billet ved indgangen og koster 60 kr. Vi tager både imod kontant og mobilepay.

Vi glæder os, og håber vi ses til Forårsopvisningen i Ribe!

18:00 5 min

FaneindmarchVelkommen

Instruktører

18:05 30 min

ElevholdetÅgård Efterskole

InstruktørerJes, Kristian, Hans, Laura og Rie

18:35 15 min

RytmepigerHjerting, Esbjerg

InstruktørerJohanne, Annali og Anette

18:50 15 min

Rytmedance 8-12 årSpangsbjerg, Esbjerg

InstruktørerCamilla og Sofie

19:05 25 min

AfterrepDGI Sydvest

InstruktørerNina, Tanja og Asger

19:30 20 min

Show AerobicSpangsbjerg, Esbjerg

InstruktørerDorthe

19:50 10 min

7. - 8. klasse øvede rytmepigerFarup

InstruktørerRikke

20:00 10 min

DamerHermod, Esbjerg

InstruktørerAnnie og Birgitte

20:10 30 min

ElevholdetBGI Akademiet

InstruktørerMarie, Lene, Sofie, Frida, Nanna, Kim, Lars, Dirch, Jan, Mads, Alexander, Freja

20:40 5 min

Tak for i dag

Instruktører

10:00 2 min

Velkommen

Instruktører

10:02 35 min

ElevholdetVojens Gymnastik- & Idrætsefterskole

InstruktørerJohn, Christian, Jens-Ole, Ida og Charlotte

10:37 15 min

Blandet spring og rytme hold + 4. KlGredstedbro

InstruktørerSidse, Freja, Laust, Valdemar, Magnus, Lotte, Rikke og Peter

10:52 20 min

SGI Gymnastik Rope skipping teamSGI, Esbjerg

InstruktørerDiana og Sandra

11:12 10 min

SSK gymnastik/dansSønderris, Esbjerg

InstruktørerJosefine

11:22 25 min

Mini Mix SydDGI Sydvest

InstruktørerSara, Sara, Sarah, Kathrine, Emil, Mads, Nikolaj og Henrik

11:47 20 min

Opvisningshold og mix spring 8-12 årHermod, Esbjerg

InstruktørerSara, Mette, Kasper og Klaus

12:07 11 min

3. - 4. kl. springRibe

InstruktørerJohn, Martin, Linda, Manon, Martin og Rene´

12:18 15 min

3. 4. 5. klasse mixDarum

InstruktørerKarine og Kamilla

12:33 30 min

ElevholdetDejbjerglund Efterskole

InstruktørerEmma, Malene, Gitte, Anders, Mads og Simon

13:03 20 min

JuniormixJerne, Esbjerg

InstruktørerStephanie, Merete-Louise og Mathias

13:23 20 min

Unge og lidt ældre GajolerHermod, Esbjerg

InstruktørerLotte, Eline, Helle og Søren

13:43 25 min

Junior SpringKvaglund, Esbjerg

InstruktørerJohnny, Maria og Nana

14:08 10 min

6.-9. klasse mixDarum

InstruktørerSara og Mikkel

14:18 20 min

Ungdomsmix 16+ EsbjergSpangsbjerg & Hermod, Esbjerg

InstruktørerJonas, Mads, Mia, Melissa og Emilia

14:38 20 min

Spring/ rytme piger 8-11 og spring drenge 9-11Jerne, Esbjerg

InstruktørerStephanie, Merete-Louise, Mikkel og Mathias

14:58 15 min

PLUK holdetDarum

InstruktørerMia og Maria

15:13 20 min

Ynglinge Rep. PigerDGI Sydvest

InstruktørerMichelle og Mette

15:33 30 min

ElevholdetBernstorffsminde Efterskole

InstruktørerHelle, Freja, Line, Laura Janus, Mathias, Nikolaj og Jakob

16:03 10 min

Pause

Instruktører

16:13 20 min

Ribe MinimixRibe

InstruktørerAmalie, Bjørn, Christian, Emma, Kamilla, Laura, Peter og Johanne

16:33 10 min

Master Rep.DGI Sydvest

InstruktørerAnette og Anette

16:43 25 min

ElevholdetBernsHoldet

InstruktørerFreja, Susan, Nikoline Nikolaj, Janus og Simon

17:08 21 min

Ribe JuniormixRibe

InstruktørerAnders, Jakob, Jeppe, Kristian, Pernille, Sofie og Thea

17:29 15 min

Jerne Øvede RytmerJerne, Esbjerg

InstruktørerLouise og Camilla

17:44 30 min

ElevholdetØlgod Efterskole

InstruktørerMartin, Simon, Kasper, Anna og Louise

18:14 25 min

Juniormix 13+Spangsbjerg & Hermod, Esbjerg

InstruktørerAnders, Mads og Rikke

18:39 10 min

Øvede damer 16+Darum

InstruktørerAnne og Melissa

18:49 10 min

Jernved rutinerede damerJernved

InstruktørerMargit

18:59 30 min

ElevholdetDen danske Design- og Håndværksefterskole

InstruktørerSøren, Peter, Louise og Christina

19:29 12 min

QvinderBramming

InstruktørerJonna

19:41 21 min

Ribe UngdomsmixFarup, Kvik, Hviding og Ribe

InstruktørerAnna Tora, Ellen, Jane, Jeppe, Johan, Kim og Maja

20:02 25 min

MotionsmixDGI Sydvest

InstruktørerBodil R., Karen, Bodil,

20:27 20 min

Ribe-Frifelt Fælleshold 40+Frifelt

InstruktørerLene og Keld

20:47 30 min

ElevholdetSkibelund Gymnastik- Og Idrætsefterskole

InstruktørerGustav, Gustav, Kamilla, Bolette og Petrine

21:17 2 min

Tak for i dag

Instruktører

10:00 2 min

Velkommen

Instruktører

10:02 30 min

ElevholdetSundeved Efterskole

InstruktørerMarie, Maria, Daniel, Kristian, Steffen

10:32 7 min

3. - 4. kl. rytmeRibe

InstruktørerLine, Malene, Johanne og Sofie

10:39 25 min

Tjæreborg Mini Mix 3-7 kl.Tjæreborg

InstruktørerTheis, Mikkel, Jeppe, Henrik og Anette

11:04 10 min

Rytmepiger 8-11 årJerne, Esbjerg

InstruktørerSofie og Melissa

11:14 10 min

Springpiger 8-9 årSpangsbjerg, Esbjerg

InstruktørerNicolai, Simone, Bjørg og Nanna

11:24 30 min

JTH BrammingDGI Sydvest

InstruktørerMikkel, Christian, Kasper, Emil, Sofie, Sofie og Hannah

11:54 12 min

2. kl. springRibe

InstruktørerChristian, Malene, Mathilde og Freja

12:06 15 min

JuniorrytmeJerne, Esbjerg

InstruktørerSofie og Melissa

12:21 12 min

Piger 3-5. kl. spring og rytmeBSGI, Esbjerg

InstruktørerMette og Marianne

12:33 25 min

ElevholdetLadelund Efterskole

InstruktørerAnne, Johan, Ulrik og Line

12:58 15 min

Pre-TeensHviding

InstruktørerJan, Ole, Susanne og Anja

13:13 25 min

Ung SydDGI Sydvest

InstruktørerAnne, Mia, Malene, Rasmus, Gustav og Mikkel

13:38 25 min

ElevholdetBramming Gymnastik- og Idrætsefterskole

InstruktørerClara, Sofie, Nils, Andreas og Morten

14:03 2 min

Faneudmarch

Instruktører

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer