DGI Forårsopvisning i Grindsted 12. marts 2022

Hvornår
12. mar 2022 kl. 10:00 til 20:00
Hvor
Magion, Grindsted, Tinghusgade 15, 7200 Grindsted, Danmark
Hvem
Udøvere, 0 - 99 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2022 11 55 4004

Efter 2 års Corona-pause fra opvisningerne er det endelig blevet tid til at åbne dørene og skyde forårsopvisningerne i gang, og gymnasterne er så klar til at give den gas på gulvet til en masse klapsalver fra publikummet, som endelig må komme tilbage i hallerne igen.

Der er blevet svedt, svunget og sprunget i gymnastiksalene rundt om i hele DGI Sydvest, og nu glæder alle gymnasterne sig endelig til at vise resultatet af deres anstrengelser frem til forårsopvisningerne. Som tilskuer kan du glæde dig til det hele, der bliver noget for alle, når gymnasterne springer over gulvet til fuld musik!

Glæd dig til flotte rytmiske opvisninger, imponerende springeserier, efterskolernes seje og spændende indslag, farverige dragter, de første vejrmøller og de rutinerede vimpler. Der er mange hold, som gerne vil vise, hvad de har opnået, så kom med og lad dig imponere.

For os er det bedste ved gymnastikopvisningerne, når vi kan se glæden i øjnene, smil på læberne og skønne fællesskaber.

Du kan købe din billet ved indgangen og koster 60 kr. Vi tager både imod kontant og mobilepay.

Vi glæder os, og håber vi ses til Forårsopvisningen i Grindsted!

10:00 10 min

Faneindmarch

Instruktører

10:10 30 min

Juniortræningsholdet BrammingDGI Sydvest - DGI Forening

InstruktørerSofie, Sofie, Hannah, Emil, Kasper og Mads

10:40 10 min

KvindeholdetBillund Idrætsforening

InstruktørerSusanne, Rikke

10:50 10 min

Super Girls 1-3 klasseGrindsted GIF GYMNASTIK

InstruktørerInge Marie og KatrineHjælpe instruktør: Astrid og Nanna.

11:00 25 min

Spring Mini Talent og Spring TalentGrindsted GIF GYMNASTIK

InstruktørerMaria, Anders, Kristian, TobiasHjælpeinstruktører: Christoffer og Emil

11:25 10 min

Master RepDGI Sydvest

InstruktørerAnette Baltzer og Anette Hansen

11:35 20 min

Grindsted Grand prix: Team Rubina 10-14 år, Team Jasmin 6-9 år og Team Lily 4-8 år.Grindsted GIF GYMNASTIK

InstruktørerTeam Lily: Tilde og Nicoline Team Jasmin: Julie, Sofie, Sidse, Anne, Lærke og Andrea Team Rubina: Julie og Silke

11:55 25 min

SKIF springhold fra 0.kl og opStenderup/Krogager Idrætsforening

InstruktørerSille, Tim, Maria, Mads, Lise, Ronnie, Ronni og Daniel

12:20 20 min

Ungdomsmix 16+ EsbjergSpangsbjerg IF og Hermod GF

InstruktørerJonas, Mads, Mia, Melissa og Emilia

12:40 15 min

Spring 3-6 klasseGrindsted GIF GYMNASTIK

InstruktørerEmma, Malene, Martin og Mike

12:55 10 min

De friske kvinder.Grindsted GIF GYMNASTIK

InstruktørerBettina

13:05 10 min

Girlpower 4-6 klasse.Grindsted GIF GYMNASTIK

InstruktørerMaja og Melanie

13:15 15 min

Spring 1-2 klasseGrindsted GIF GYMNASTIK

InstruktørerKatrine, Victoria, Kasper og Valentin.Hjælpe instruktør: Amalie

13:30 15 min

Grand prix hold Team Flora Team OpaliaGrindsted GIF GYMNASTIK

InstruktørerTeam Flora: Pil, Amalie, Carla Team Opalia: Pernille, Stine og Laura

13:45 15 min

Spring/Rytme 3. - 7. klasseHejnsvig Idrætsforening

InstruktørerSigne, Signe, May, Henisa, Ida

14:00 15 min

MotionsMixDGI Sydvest

InstruktørerBodil, Karen Marie, Bodil

14:15 15 min

2-4 klasse MixFilskov Idrætsforening

InstruktørerAnna, Eline, Mikka & Simona.

14:30 30 min

Juniortræningsholdet BlaabjergDGI Sydvest

InstruktørerDitte, Lærke, Tobias, Anders og Jacob

15:00 25 min

6. klasse og opefter - Spring og rytmeBillund Idrætsforening

InstruktørerLasse, Lærke, Stine, Jeppe, Julie, Esben, Kasper

15:25 15 min

5 klasse + MixFilskov Idrætsforening

InstruktørerErik, Kim, Kristian, Stinne, Anne & Cecilie

15:40 25 min

Mini Mix SydDGI Sydvest - Gymnastik

InstruktørerSara, Sarah, Sara, Katrine, Emil, Mads, Nikolaj og Henrik

16:05 15 min

4. - 5. klasseBillund Idrætsforening

InstruktørerEmilie

16:20 26 min

Ung SydDGI Sydvest - Gymnastik

InstruktørerMia, Malene, Anne, Gustav, Rasmus, Mikkel

16:46 30 min

ElevholdetØlgod Efterskole

InstruktørerLouise, Anna, Martin, Simon og Kasper

17:16 25 min

UHB - Ungdomsholdet BillundBillund Idrætsforening

InstruktørerMaiken og Lasse

17:41 25 min

AfterrepDGI Sydvest

InstruktørerTanja, Nina og Asger

18:06 25 min

ElevholdetSt. Andst Efterskole

InstruktørerEsben, Henrik, Louise, Sofia

18:31 10 min

Faneuddmarch

Instruktører

09:30 30 min

Juniortræningsholdet BrammingDGI Sydvest - DGI Forening

InstruktørerSofie, Sofie, Hannah, Emil, Kasper, Mikkel

10:00 10 min

KvindeholdetBillund Idrætsforening

InstruktørerSusanne, Rikke

10:10 10 min

Super Girls 1-3 klasseGrindsted GIF Gymnastik

InstruktørerInge Marie, Katrine, Astrid og Nanna.

10:20 25 min

Spring Mini Talent og Spring TalentGrindsted GIF Gymnastik

InstruktørerMaria, Anders, Kristian, Tobias, Christoffer, Emil

10:45 10 min

Master RepDGI Sydvest

InstruktørerAnette, Anette

10:55 20 min

Grand Prix: Team Rubina, Team Jasmin, Team LilyGrindsted GIF Gymnastik

InstruktørerTilde, Nicoline, Julie, Sofie, Sidse, Anne, Lærke, Andrea, Julie, Silke

11:15 25 min

SKIF springhold fra 0. kl. og opStenderup/Krogager Idrætsforening

InstruktørerSille, Tim, Maria, Mads, Lise, Ronnie, Ronni, Daniel

11:40 20 min

Ungdomsmix 16 + EsbjergSpangsbjerg IF og Hermod GF

InstruktørerJonas, Mads, Mia, Melissa, Emilia

12:00 15 min

Spring 3-6 klasseGrindsted GIF Gymnastik

InstruktørerEmma, Malene, Martin, Mike

12:15 10 min

De friske kvinderGrindsted GIF Gymnastik

InstruktørerBettina

12:25 10 min

Girlpower 4-6 klasseGrindsted GIF Gymnastik

InstruktørerMaja, Melanie

12:35 15 min

Spring 1-2 klasseGrindsted GIF Gymnastik

InstruktørerKatrine, Victoria, Kasper, Valentin, Amalie

12:50 15 min

Grand Prix: Team Flora, Team OpaliaGrindsted GIF Gymnastik

InstruktørerPil, amalie, Carla, Pernille, Stine, Laura

13:05 15 min

3-7 klasse spring/rytmeHejnsvig Idrætsforening

InstruktørerMay, Signe, Signe, Henisa, Ida

13:20 15 min

MotionsmixDGI Sydvest

InstruktørerBodil, Karen Marie, Bodil

13:35 15 min

2-4 klasse MixFilskov Idrætsforening

InstruktørerAnna, Eline, Mikka, Simona

13:50 30 min

Juniortræningsholdet BlaabjergDGI Sydvest

InstruktørerDitte, Lærke, Tobias, Anders, Jacob

14:20 25 min

6. klasse og opefter - spring og rytmeBillund Idrætsforening

InstruktørerLasse, Lærke, Tine, Jeppe, Julie, Esben, Kasper

14:45 15 min

5 klasse + MixFilskov Idrætsforening

InstruktørerErik, Kim, Kristian, Stinne, Anne, Cecilie

15:00 25 min

Mini Mix SydDGI Sydvest

InstruktørerSara, Sarah, Sara, Katrine, Emil, Mads, Nikolaj, Henrik

15:25 15 min

4-5 klasseBillund Idrætsforening

InstruktørerEmilie,

15:40 26 min

Ung SydDGI Sydvest

InstruktørerMia, Malene, Anne, Gustav, Rasmus, Mikkel

16:06 30 min

ElevholdetØlgod Efterskole

InstruktørerLouise, Anna, Martin, Simon, Kasper

16:36 25 min

UHB - Ungdomsholdet BillundBillund Idrætsforening

InstruktørerMaiken, Lasse

17:01 25 min

AfterrepDGI Sydvest

InstruktørerTanja, Nina, Asger

17:26 25 min

ElevholdetSt. Andst Efterskole

InstruktørerEsben, Henrik, Louise, Sofia

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer