Gymnastikpremiere d. 27. feb 2022 i Grindsted

Hvornår
27. feb 2022 kl. 10:00 til 16:00
Hvor
Magion, Grindsted, Tinghusgade 15, 7200 Grindsted, Danmark
Hvem
Udøvere, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2022 11 55 4005

Efter 2 års Corona-pause fra opvisningerne er det endelig blevet tid til at åbne dørene og skyde forårsopvisningerne i gang, og gymnasterne er så klar til at give den gas på gulvet til en masse klapsalver fra publikummet, som endelig må komme tilbage i hallerne igen.

Der er blevet svedt, svunget og sprunget i gymnastiksalene rundt om i hele DGI Sydvest, og nu glæder alle gymnasterne sig endelig til at vise resultatet af deres anstrengelser frem til forårsopvisningerne. Som tilskuer kan du glæde dig til det hele, der bliver noget for alle, når gymnasterne springer over gulvet til fuld musik!

Glæd dig til flotte rytmiske opvisninger, imponerende springeserier, efterskolernes seje og spændende indslag, farverige dragter, de første vejrmøller og de rutinerede vimpler. Der er mange hold, som gerne vil vise, hvad de har opnået, så kom med og lad dig imponere.

For os er det bedste ved gymnastikopvisningerne, når vi kan se glæden i øjnene, smil på læberne og skønne fællesskaber.

Du kan købe din billet ved indgangen og koster 60 kr. Vi tager både imod kontant og mobilepay.

Vi glæder os, og håber vi ses til gymnastikpremieren i Magion, Grinsted!

10:00 15 min

Faneindmarch

Instruktører

10:15 30 min

JTH BrammingDGI Sydvest

InstruktørerSofie, Sofie, Hannah, Emil, Kasper og Mikkel

10:45 25 min

ElevholdetLadelund Efterskole

InstruktørerAnne, Johan, Ulrik og Line

11:10 25 min

Mini Mix SydDGI Sydvest

InstruktørerSara, Sarah, Sara, Katrine, Emil, Mads, Nikolaj og Henrik

11:35 30 min

ElevholdetØlgod Efterskole

InstruktørerMartin, Kasper, Simon, Anna og Louise

12:05 25 min

AfterrepDGI Sydvest

InstruktørerTanja, Nina og Asger

12:30 25 min

Ung SydDGI Sydvest

InstruktørerMIa, Malene, Anne, Gustav, Rasmus og Mikkel

12:55 15 min

MotionsMixDGI Sydvest

InstruktørerBodil Riber Jensen, Karen Marie og Bodil

13:10 10 min

Pause

Instruktører

13:20 10 min

Master RepDGI Sydvest

InstruktørerAnette Baltzer og Anette Hansen

13:30 30 min

JTH BlaabjergDGI Sydvest

Instruktører Ditte og Lærke Tobias, Anders, Jacob og Tobias

14:00 20 min

Ynglinge Rep. PigerDGI Sydvest

InstruktørerMette & Michelle

14:20 30 min

ElevholdetSkibelund Gymnastik- og Idrætsefterskole

InstruktørerGustav, Gustav, Bolette, Kamilla og Petrine

14:50 40 min

EliteholdetViborg Idrætshøjskole

InstruktørerKathrine Larsen, Marie Bogø Pilely, Christian Etzerodt, Iben Bagger, Anders Koldby Vestergaard, Jakob Overgaard

15:30 10 min

Faneudmarch

Instruktører

09:20 30 min

JTH BrammingDGI Sydvest

InstruktørerSofie, Sofie, Hannah, Emil, Kasper og Mads

09:50 25 min

Pause

Instruktører

10:15 25 min

ElevholdetLadelund Efterskole

InstruktørerAnne, Johan, Ulrik og Line

10:40 20 min

Mini Mix SydDGI Sydvest

InstruktørerSara, Sarah, Sara, Katrine, Emil, Mads, Nikolaj og Henrik

11:00 30 min

ElevholdetØlgod Efterskole

InstruktørerMartin, Kasper, Simon, Anna og Louise

11:30 25 min

AfterrepDGI Sydvest

InstruktørerTanja, Nina og Asger

11:55 25 min

Ung SydDGI Sydvest

InstruktørerMIa, Malene, Anne, Gustav, Rasmus og Mikkel

12:20 0 min

MotionsMixDGI Sydvest

InstruktørerBodil Riber Jensen, Karen Marie og Bodil

12:20 10 min

Pause

Instruktører

12:30 10 min

Master RepDGI Sydvest

InstruktørerAnette Baltzer og Anette Hansen

12:40 30 min

JTH BlaabjergDGI Sydvest

InstruktørerDitte og Lærke Tobias, Anders, Jacob og Tobias

13:10 20 min

Ynglinge Rep. PigerDGI Sydvest

InstruktørerMette & Michelle

13:30 30 min

ElevholdetSkibelund Gymnastik- og Idrætsefterskole

InstruktørerGustav, Gustav, Bolette, Kamilla og Petrine

14:00 30 min

EliteholdetViborg Idrætshøjskole

InstruktørerKathrine Larsen, Marie Bogø Pilely, Christian Etzerodt, Iben Bagger, Anders Koldby Vestergaard, Jakob Overgaard

Find Infobrev med praktiske oplysninger, tider og redskabsliste HER

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer