DGI Forårsopvisning i Sønderborg - 2022

Hvornår
5. mar 2022 kl. 08:00 til 23:00
Hvor
Humlehøjhallen, Stråbjergvej 1, 6400 Sønderborg, Danmark
Hvem
Udøvere, 0 - 99 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2022 13 55 4003

Forårsopvisningerne i DGI Sønderjylland samler hold fra hele egnen og sammensætter nogle dage med en bred vifte af gymnastik og en stemning i top. Der er gymnastik for alle - også for dig.

Hvert år er det en oplevelse for både store og små, når det ene hold afløser det andet, og de gang på gang overrasker dig med nye rytmiske udtryk og umulige springkombinationer. Det er årets højdepunkt for gymnaster, instruktører og foreningerne, men også for tilskuere.

Rigtig god fornøjelse

- og venlig hilsen

DGI Sønderjylland gymnastik

16:00 90 min

Dørene åbnes

Instruktører

17:30 15 min

Faneindmarch

Instruktører

17:45 35 min

ElevholdSundeved Efterskole

InstruktørerMarie, Maria, Daniel, Kristian og Steffan

18:20 20 min

Sdr. Aspirant JuniorDGI Sønderjylland

InstruktørerStine, Louise, Mikkel, Mads og Jens-Ole

18:40 10 min

Q-holdetDybbøl Idræts- og Ungdomsforening

InstruktørerHanne Stuckert

18:50 10 min

Pause

Instruktører

19:00 30 min

JYSDGI Sønderjylland

InstruktørerAmalie, Sofie, Julie, Rasmus J, Rasmus W, Anders, Jacob og Jesper

19:30 20 min

Heftige HerrerVarnæs-Bovrup Idrætsforening

InstruktørerRune, Torben og Klaus

19:50 10 min

Gajol-holdetRinkenæs Ungdoms- og Idrætsforening

InstruktørerDorte Melgaard og Tina Dreyer

20:00 35 min

ElevholdVojens Efterskole VGIE

InstruktørerChristian, John, Jens-Ole, Ida og Charlotte

20:35 10 min

Pause

Instruktører

20:45 20 min

Sønderborg mixhold 30+Dybbøl Idræts- og Ungdomsforening

InstruktørerKlaus, Allan, Birgit, Dorthe og Helle

21:05 30 min

DGI Sønderjylland Aspirant SeniorDGI Sønderjylland

InstruktørerAnna, Alberte, Andreas, René, Steffen og Anders

21:35 25 min

DGI Sønderjyllands RepholdDGI Sønderjylland Gymnastik & Fitness

InstruktørerAnne, Anna-Line, Kasper, Hjalte og Christoffer

22:00 0 min

Instruktører

17:00 35 min

ElevholdSundeved Efterskole

InstruktørerMarie, Maria, Daniel, Kristian og Steffan

17:35 25 min

Sdr. Aspirant JuniorDGI Sønderjylland

InstruktørerStine, Louise, Mikkel, Mads og Jens-Ole

18:00 15 min

Q-holdetDybbøl Idræts- og Ungdomsforening

InstruktørerHanne Stuckert

18:15 30 min

JYSDGI Sønderjylland

InstruktørerAmalie, Sofie, Julie, Rasmus J, Rasmus W, Anders, Jacob og Jesper

18:45 20 min

Heftige HerrerVarnæs-Bovrup Idrætsforening

InstruktørerRune, Torben og Klaus

19:05 10 min

Gajol-holdetRinkenæs Ungdoms- og Idrætsforening

InstruktørerDorte Melgaard og Tina Dreyer

19:15 35 min

ElevholdVojens Efterskole VGIE

InstruktørerChristian, John, Jens-Ole, Ida og Charlotte

19:50 30 min

Sønderborg mixhold 30+Dybbøl Idræts- og Ungdomsforening

InstruktørerKlaus, Allan, Birgit, Dorthe og Helle

20:20 30 min

DGI Sønderjylland Aspirant SeniorDGI Sønderjylland

InstruktørerAnna, Alberte, Andreas, René, Steffen og Anders

20:50 25 min

DGI Sønderjyllands RepholdDGI Sønderjylland Gymnastik & Fitness

InstruktørerAnne, Anna-Line, Kasper, Hjalte og Christoffer

09:00 60 min

Dørene åbnes

Instruktører

10:00 5 min

Velkomst

Instruktører

10:05 35 min

ElevholdAgerskov Ungdomsskole

InstruktørerKatrine Ipsen, Sofie Frisch, Mikkel Steffensen, Mads Hamborg

10:40 10 min

Sønderskov-Skolens SFO/KlubDGI Sønderjylland Institutioner og Skoler

InstruktørerJutta Østergaard

10:50 25 min

MiniMixDGI Sønderjylland

InstruktørerAnders, Gustav, Jonas, Laura, Sarah og Signe

11:15 15 min

Pause

Instruktører

11:30 30 min

JYNDGI Sønderjylland

InstruktørerLine, Sally, Rasmus, Magnus og Martin

12:00 15 min

Spring 2. - 5. kl.Gråsten Idræts- og Gymnastikforening

InstruktørerPeder Kraack

12:15 35 min

ElevholdVesterlund Efterskole

InstruktørerCarina, Caroline, Maria, Jacob, Martin, Søren, Oliver og Lars

12:50 15 min

Springpiger 3. - 6. kl. øvedeDybbøl Idræts- og Ungdomsforening

InstruktørerKristian, Peter, Troels, Marius, Anna, Clara og Jonas

13:05 15 min

Pause

Instruktører

13:20 15 min

Broager spring fra 6. kl. og opBroagerlands U- & IF - Gymnastik

InstruktørerMaria H, Rasmus og Mads

13:35 5 min

Pause

Instruktører

13:40 15 min

Springpiger 0. - 2. kl.Dybbøl Idræts- og Ungdomsforening

InstruktørerKristian, Anders, Flemming, Anne, Ellen Kirstine, Frederikke og 2 × Freja

13:55 10 min

TeensVidar

InstruktørerMichelle, Anne og Signe

14:05 35 min

ElevholdNordfyns Efterskole

InstruktørerEmil, Christian, Line, Lærke og Uffe

14:40 15 min

Broager spring 3. - 5. kl.Broagerlands U- & IF - Gymnastik

InstruktørerMaria Holm, Rasmus, Mads, Abbie, Freya, Julie og Mathilde

14:55 15 min

Pause

Instruktører

15:10 30 min

JYSDGI Sønderjylland

InstruktørerAmalie, Sofie, Julie, Rasmus J, Rasmus W, Anders, Jacob og Jesper

15:40 10 min

Hold A'Varnæs-Bovrup Idrætsforening

InstruktørerCecilie og Sigrid

15:50 15 min

Springdrenge 6. - 9. kl.Dybbøl Idræts- og Ungdomsforening

InstruktørerPeder og Marius

16:05 10 min

Unge pigerMidtals Idrætsforening

InstruktørerSarah

16:15 35 min

ElevholdVejstrup Efterskole

InstruktørerEmilie, Signe-Andrea, Louise, Simon, Anders, Flemming, Kristoffer, Jacob

16:50 0 min

Instruktører

08:30 60 min

Dørene åbnes

Instruktører

09:30 5 min

Velkomst

Instruktører

09:35 35 min

ElevholdBernstorffsminde Efterskole

InstruktørerFreja, Helle, Laura, Line, Janus, Nikolaj, Jakob og Mathias

10:10 10 min

6. - 9. kl. rytmepigerDybbøl Idræts- og Ungdomsforening

InstruktørerLouise, Helle og Kathrine

10:20 35 min

BernsHoldetBernstorffsminde Efterskole

InstruktørerFreja, Nikoline, Susan, Nikolaj, Simon og Janus

10:55 20 min

Pause

Instruktører

11:15 15 min

Springdrenge 0. - 5. kl.Dybbøl Idræts- og Ungdomsforening

InstruktørerKeld, Flemming,Torben, Peter, Mike, Rene og Jeppe

11:30 25 min

MiniMixDGI Sønderjylland

InstruktørerAnders, Gustav, Jonas, Laura, Sarah og Signe

11:55 35 min

ElevholdBGI Akademiet

InstruktørerMarie, Lene, Sofie, Frida, Nanna, Kim, Lars, Dirch, Jan, Mads, Alexander, Freja

12:30 10 min

ASØPVarnæs-Bovrup Idrætsforening

InstruktørerSigne og Sofie

12:40 15 min

Pause

Instruktører

12:55 10 min

Ulkebøl pigespringUlkebøl Gymnastik

InstruktørerCecilie, Berivan, Berfin og Liva

13:05 15 min

NSU 1. - 3. klasses spring/rytmeNotmark Sogns Ungdomsforening

InstruktørerFrederikke, Mathilde, Anette, Thilde, Sarah og Lena

13:20 10 min

NSU Fælles RytmeholdNotmark Sogns Ungdomsforening

InstruktørerKaroline og Anette

13:30 10 min

Rytme 1. - 5. klasseMidtals Idrætsforening

InstruktørerCaroline og Caroline

13:40 15 min

NSU 4. klasse+, spring/rytmeNotmark Sogns Ungdomsforening

InstruktørerSarah og Lena

13:55 10 min

Æ' FrøknerNr. Hostrup Ungdomsforening

InstruktørerLise og Ditte

14:05 15 min

Pause

Instruktører

14:20 20 min

VBIF PowertumblingVarnæs-Bovrup Idrætsforening

InstruktørerSteffen Spanger

14:40 10 min

Små sure 18+Midtals Idrætsforening

InstruktørerAndrea

14:50 35 min

JYSDGI Sønderjylland

InstruktørerAmalie, Sofie, Julie, Rasmus J, Rasmus W, Anders, Jacob og Jesper

15:25 35 min

ElevholdBrejninggaard Efterskole

InstruktørerAlberthe, Louise, Rasmus, Mathias og Martin

16:00 10 min

Faneudmarch

Instruktører

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer