DGI Forårsopvisning i Tønder - fredag den 18 marts 2022

Hvornår
18. mar 2022 kl. 17:00 til 22:00
Hvor
Klosterhallerne, Idrætsvej 1, 6240 Løgumkloster, Danmark
Hvem
Udøvere, 0 - 99 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2022 13 55 4004

Forårsopvisningerne i DGI Sønderjylland samler hold fra hele egnen og sammensætter nogle dage med en bred vifte af gymnastik og en stemning i top. Der er gymnastik for alle - også for dig.

Hvert år er det en oplevelse for både store og små, når det ene hold afløser det andet, og de gang på gang overrasker dig med nye rytmiske udtryk og umulige springkombinationer. Det er årets højdepunkt for gymnaster, instruktører og foreningerne, men også for tilskuere.

Rigtig god fornøjelse

- og venlig hilsen

DGI Sønderjylland gymnastik

16:45 60 min

Agerskov ungdomsskole

Instruktører

17:45 50 min

Heftige herrerVarnæs Bovrup IF

Instruktører

18:35 35 min

Sdr. Aspirant juniorDGI Sønderjylland

InstruktørerStine, Louise, Mikkel, Mads og Jens-Ole

19:10 50 min

Junior Ynglinge NordDGI Sønderjylland

InstruktørerLine-Sally-Rasmus-Magnus og Martin

20:00 35 min

DGI Sønderjylland Aspirant SeniorDGI Sønderjylland

InstruktørerAnna, Alberte, Andreas, Anders, René og Steffen

20:35 35 min

Frifelt/Ribe Fælleshold +40Frifelt Sportsforening

InstruktørerLene og Keld Stenger

21:10 40 min

DGI Sønderjyllands RepholdDGI Sønderjylland

InstruktørerAnne, Anna-Line, Kasper, Hjalte og Christoffer

17:30 50 min

Tønder Egnens MiniMixTønder Egnen, DGI Sønderjylland Gymnastik & Fitness

InstruktørerJoakim, Josefine, Laura Marie, Mikkel, Tine, Osvald

18:20 35 min

QvindeholdetToftlund Idrætsforening

InstruktørerAnnette og Libbie

18:55 30 min

Frifelt M/K MixFrifelt Sportsforening

InstruktørerLene og Keld Stenger

19:25 25 min

Hif RytmeHviding Idrætsforening

InstruktørerAnja

19:50 40 min

Tønder Friske DamerTønder Gymnastikforening

InstruktørerHanne Stokbæk og Inger Salomonsen

20:30 35 min

HønseholdetTønder Gymnastikforening

InstruktørerMichaela

16:30 60 min

Dørene åbnes

Instruktører

17:30 15 min

Faneindmarch og velkomst ved borgmester Jørgen Popp Petersen

Instruktører

17:45 35 min

Agerskov ungdomsskole

InstruktørerKatrine, Sofie, Mikkel og Mads

18:20 25 min

Tønder Egnens MiniMixTønder Egnen, DGI Sønderjylland Gymnastik & Fitness

InstruktørerJoakim, Josefine, Laura Marie, Mikkel, Tine, Osvald

18:45 17 min

Heftige herrerVarnæs Bovrup IF

InstruktørerRune, Torben og Klaus

19:02 10 min

QvindeholdetToftlund Idrætsforening

InstruktørerAnnette og Libbie

19:12 25 min

Sdr. Aspirant juniorDGI Sønderjylland

InstruktørerStine, Louise, Mikkel, Mads og Jens-Ole

19:37 17 min

Frifelt M/K MixFrifelt Sportsforening

InstruktørerLene og Keld

19:54 8 min

Hif RytmeHviding Idrætsforening

InstruktørerAnja

20:02 32 min

Junior Ynglinge NordDGI Sønderjylland

InstruktørerLine-Sally-Rasmus-Magnus og Martin

20:34 8 min

Tønder Friske DamerTønder Gymnastikforening

InstruktørerHanne og Inger

20:42 32 min

DGI Sønderjylland Aspirant SeniorDGI Sønderjylland

InstruktørerAnna, Alberte, Andreas, Anders, René og Steffen

21:14 22 min

Frifelt/Ribe Fælleshold +40Frifelt Sportsforening

InstruktørerLene og Keld

21:36 10 min

HønseholdetTønder Gymnastikforening

InstruktørerMichaela

21:46 25 min

DGI Sønderjyllands RepholdDGI Sønderjylland

InstruktørerAnne, Anna-Line, Kasper, Hjalte og Christoffer

22:11 5 min

Tak for i dag

Instruktører

REDSKABSLISTE til Tønderegnens Forårsopvisning

1 PE airtrack+ 15 m

1 PE airtrack + 6 m m. velcro samler

3 felter af PE Mega + bane

1 PE + tilløbsbane 5 m x 1,40

2 opløbs kiler til PE airtrack +

1 stor buk

1 lille buk

1 PE Elite trampolin

2 PE Dorado trampolin

1 PE børnetrampet lang

1 PE saltoplint

1 todelt cylinder  og flere skumredskaber

2 PE nedspringsmåtte med side og ende kasser

2 springbrætter

1 træplint

1 stålplint

2 bænke

Hvis I har andre ønsker, ring venligst til Niels Stamp

Mobil 22740988 ugen før Egnsopvisning i Kloster

Måske kan vi opfylde jeres ønsker.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer