Fest i Syd - Generalprøve før L2022

Hvornår
19. jun 2022 kl. 10:00 til 16:00
Hvor
Agerskov Ungdomsskole, Vellerupvej 25, 6534 Agerskov, Danmark
Hvem
Udøvere, 13 - 80 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2022 13 55 4006

Er dit hold klar til Landsstævne i Svendborg?

- DGI Sønderjylland Gymnastik varmer op med en festlig opvisningsdag!

DGI Sønderjylland kickstarter Landsstævnet i Svendborg med en festlig opvisningsdag, hvor alle sønderjyske gymnastikhold, der skal deltage i Landsstævne 2022 kan være med - både foreningshold og DGI Sønderjyllands egns- og landsdelshold.

Så kom og være en del af vores "generalprøve" søndag d. 19. juni 2022 kl. ca. 10.00-16.00 på Agerskov Ungdomsskole.

Vi begynder med en fælles åbning - velkomst, sang og faneindmarch. Alle hold bedes medbringe deres fane, hvis muligt. 
Opvisningen foregår udendørs, hvis vejret tillader det. 
Der vil være mulighed for køb af forfriskninger, men I er også velkommen til at medbringe eget mad og drikke.

Alle opfordres til at klæde om hjemmefra pga. begrænsede omklædningsfaciliteter.

Kom og mød hinanden! Få en hyggelig dag på tværs af holdene, så vi er klar til at feste sammen til Danmarks største idrætsfestival i Svendborg.

Se holdinvitation HER

Har du spørgsmål til Fest i Syd, så kan du kontakte Helle Matthies: 28437829 eller Hanne F. Schmidt: 40526070

Festlige Landsstævnehilsner 
DGI Sønderjylland Gymnastik

Læs mere om Landsstævnet 2022 på: www.l2022.dk

10:00 15 min

Åbning/Faneindmarch

Instruktører

10:15 25 min

Agerskov Ungdomsskole Agerskov Ungdomsskole

Instruktører

10:40 10 min

Hold A’Varnæs Bovrup IF

Instruktører

10:50 10 min

Øsby LadiesØsby IF

Instruktører

11:00 20 min

Sønderborg MixholdDybbøl IU

Instruktører

11:20 5 min

Pause

Instruktører

11:25 10 min

Aspirant SeniorDGI Sønderjylland

Instruktører

11:35 25 min

Vojens Aspirant Piger Vojens Gymnastikforening

Instruktører

12:00 20 min

Team HGHaderslev Gymnastikforening

Instruktører

12:20 5 min

Pause

Instruktører

12:25 25 min

JuniorYnglinge Nord og -SydDGI Sønderjylland

Instruktører

12:50 20 min

Synnejyske Q-vinderNr. Hostrup Ungdomsforening

Instruktører

13:10 10 min

Vojens Øvede Piger Vojens Gymnastikforening

Instruktører

13:20 10 min

L2022 Seniorgymnastik 60+/-DGI Sønderjylland

Instruktører

13:30 5 min

Pause

Instruktører

13:35 25 min

Aspirant JuniorDGI Sønderjylland

Instruktører

14:00 20 min

Rødekro MixholdRødekro IF

Instruktører

14:20 10 min

Tønder Friske DamerTønder Gymnastikforening

Instruktører

14:30 5 min

Pause

Instruktører

14:35 20 min

Vilstrup RetromixVilstrup UIF

Instruktører

14:55 10 min

Vi Tøs’ Vi Ka’AAIG

Instruktører

15:05 20 min

Ribe/Frifelt FællesholdFrifelt Sportsforening

Instruktører

15:25 25 min

Rep. HoldetDGI Sønderjylland

Instruktører

15:50 10 min

Afslutning og faneudmarch

Instruktører

Se infobrev med praktiske oplysninger HER.

SANGE, der synes ifbm. åbning og afslutning

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer