DGI Opvisning Sydfynsopvisningen i Svendborg 5/3

Hvornår
5. mar 2022 kl. 09:00 til 18:00
Hvor
Svendborg Idrætscenter, Ryttervej 70, 5700 Svendborg, Danmark
Hvem
Udøvere, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2022 16 55 4004

Til dig som instruktør: Læs INFOBREVET godt igennem inden den 5/3.

Sydfynsopvisningen arrangeres i et samarbejde mellem de sydfynske lokalforeninger og DGI Fyn: 
Skårup IF, Tåsinge GF, GS Gudme, Svendborg Gymnastikforening, Tved GIF, Ollerup GF, Hesselager og DGI Fyn.

Samarbejdet resulterer i tættere relationer foreningerne imellem ved at løse denne opgave sammen. Et evt. økonomiske overskud, vil blive fordelt foreningerne imellem eller brugt til fælles udviklingsinitiativer lokalt i foreningerne. Det kunne være omkring rekruttering af instruktører, indkøb af nye redskaber, tilskud til udlandsrejser eller kurser til instruktørerne. Samtidig arbejdes der løbende på at udvikle kvaliteten af arrangementet og finde ny veje til understøttelse af det sydfynske gymnastikmiljø også i samarbejde med DGI Fyn.

Frivillige fra de nævnte lokalforeninger hjælper til med at løse forskellige praktiske opgaver i løbet af weekenden og gøre denne weekend til en god oplevelse for alle, - såvel aktive på gulvene, som publikum på siddepladserne. Med din entré-betaling bidrager du altså til forsat udvikling i de lokale foreninger og til at et fælles arrangement som sydfynsopvisningen kan bestå og andre samarbejdsplatforme kan udvikle sig til gavn for udøvere og instruktører.

Tilskuere over 18 år kan købe en billet ved indgangen kr. 50. Den giver adgang til en hel dag med flotte opvisninger af aktive gymnaster i alle aldre.

For praktiske spørgsmål, kontakt stævneleder: Sara Rosager Mortensen, sararosager@hotmail.com

08:30 35 min

Fælles opvisningGym Sydfyn

InstruktørerFælles instruktion

09:05 20 min

Pause

Instruktører

09:25 30 min

Højer EfterskoleHøjer Efterskole

InstruktørerCamilla, Jonas og Louise

09:55 20 min

Pause

Instruktører

10:15 30 min

Sundeved EfterskoleSundeved Efterskole

InstruktørerKristian, Steffan, Daniel, Marie og Maria

10:45 15 min

Pause

Instruktører

11:00 20 min

Skårup gymnastik -fællesholdSkårup Idrætsforening

InstruktørerCarsten, Lars, Anne-Birgitte, Peter, Mathias, Anna Marie, Rikke, Mathilde, Lærke, Penelope, Rasmine, Lauritz og Karl Emil

11:20 15 min

Ollerup Mix (juniorhold)Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerKamilla, Jeppe og Oliver

11:35 45 min

Pause

Instruktører

12:20 15 min

M/K-holdet fra TvedTved G&I

InstruktørerJytte, Ruth og Hans

12:35 25 min

Pause

Instruktører

13:00 30 min

Queens and KnightsBellinge If

InstruktørerTorben

13:30 25 min

Junior-Talentpiger 12+Bellinge Gymnasterne

InstruktørerSigne, Emma, Mark, Henrik, Lykke, Lasse, Jonatan, Sophia

13:55 10 min

Pause

Instruktører

14:05 30 min

Balle Musik- & IdrætsefterskoleBalle Musik- & Idrætsefterskole

InstruktørerMalene, Valentin, Nanna og Benjamin

14:35 20 min

Pause

Instruktører

14:55 30 min

Performance Elite Team"Bellinge Gymnasterne

InstruktørerMichael, Trine, Mark, Henrik

15:25 30 min

Ringe EfterskoleRinge Fri- Og Efterskole

InstruktørerCarina, Mie, Christian, Emil, Kristoffer m. flere

15:55 15 min

Pause

Instruktører

16:10 25 min

Svendborg GF Juniorpiger og juniordrengeSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerChristine, Caspar, Rasmus, Ole, Niels Henrik, Helge

16:35 30 min

Sorø GymnastikefterskoleSorø Gymnastikefterskole

Instruktører

09:15 10 min

Faneindmarch

Instruktører

09:25 30 min

Fælles opvisningGym Sydfyn

InstruktørerFælles instruktion

09:55 10 min

SG ElitepigerSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerCamilla, Ida, Laura og Maria

10:05 30 min

ElevholdHøjer Efterskole

InstruktørerCamilla, Jonas og Louise

10:35 5 min

Pause

Instruktører

10:40 15 min

SG Mikrodrenge U10Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerLaura K., Laura M. Anton-Emil, Andreas, Jeppe, Nicolai, Jacob og Morten.

10:55 30 min

ElevholdSundeved Efterskole

InstruktørerKristian, Steffan, Daniel, Marie og Maria

11:25 5 min

Pause

Instruktører

11:30 20 min

Skårup gymnastik -fællesholdSkårup Idrætsforening

InstruktørerCarsten, Lars, Anne-Birgitte, Peter, Mathias, Anna Marie, Rikke, Mathilde, Lærke, Penelope, Rasmine, Lauritz og Karl Emil

11:50 15 min

Ollerup Mix (juniorhold)Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerKamilla, Jeppe og Oliver

12:05 25 min

Aspirantpiger 9-15 årBellinge Gymnasterne

InstruktørerLouise. Lærke, Lasse, Malene, Julie

12:30 15 min

SG XtraSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerMichelle

12:45 15 min

M/K-holdet fra TvedTved G&I

InstruktørerJytte, Ruth og Hans

13:00 25 min

Talent-Piger 8+Bellinge Gymnasterne

InstruktørerEmma, Signe, Henrik, Thomas, Mark, Jonatan, Sophia, Lykke

13:25 10 min

MinirepDGI Fyn

InstruktørerMette og Stephanie

13:35 25 min

Queens and KnightsBellinge If

InstruktørerTorben

14:00 5 min

Pause

Instruktører

14:05 25 min

Junior-Talentpiger 12+Bellinge Gymnasterne

InstruktørerSigne, Emma, Mark, Henrik, Lykke, Lasse, Jonatan, Sophia

14:30 15 min

Drengespring (2. - 6. klasse)Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerTheis, Camilla, Jeppe og Ditlev

14:45 30 min

ElevholdBalle Musik- & Idrætsefterskole

InstruktørerMalene, Valentin, Nanna og Benjamin

15:15 5 min

Pause

Instruktører

15:20 15 min

Pigespring (2. - 5. klasse)Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerMaja og Ditlev

15:35 30 min

Performance Elite TeamBellinge Gymnasterne

InstruktørerMichael, Trine, Mark, Henrik

16:05 30 min

ElevholdRinge Efterskole

InstruktørerCarina, Mie, Christian, Emil, Kristoffer m. flere

16:35 5 min

Pause

Instruktører

16:40 20 min

Juniorpiger og juniordrengeSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerChristine, Caspar, Rasmus, Ole, Niels Henrik, Helge

17:00 15 min

REX dans Tidligere elever fra Ringe EfterskoleRinge Fri- Og Efterskole

InstruktørerJohanne og Emilie

17:15 30 min

ElevholdSorø Gymnastikefterskole

Instruktører

17:45 10 min

Tak for i dag

Instruktører

12:00 10 min

SG OpvisningsholdetSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerSabine og Mille-Marie

12:10 10 min

SG Dans 3 (15+)Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerLouise, Mathilde og Lærke

12:20 10 min

ShowdanceGymnastikforeningen Frem Odense

InstruktørerMille og Katrine

12:30 10 min

DHG Ferme Quinder 30+DHG Gymnastik

InstruktørerSonja B. Jakobsen

12:40 5 min

Pause

Instruktører

12:45 20 min

OGF SportsAcroOgf Gymnastik

InstruktørerJulie, Linea og Ditte

13:05 5 min

Pause

Instruktører

13:10 11 min

OGF GuldOgf Gymnastik

InstruktørerMette og Anne

13:21 15 min

Dance 2.-6. klasseTåsinge Gymnastikforening

InstruktørerSilja og Alberte

13:36 15 min

Ollerup DanceOllerup Gymnastikforening

InstruktørerViola og Olivia

13:51 10 min

FREM's Øvede PigerGymnastikforeningen Frem Odense

InstruktørerTrine og Pernille

14:01 17 min

Devils DancesquadTarup-Paarup IF - Gymnastik

InstruktørerIsabel, Falk, Sara og Nete

14:18 10 min

SG Dans 1Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerMads, Kirstine og Signe

14:28 5 min

Pause

Instruktører

14:33 10 min

Vi Ka EnuRinge Gymnastikforening

InstruktørerMarianne

14:43 12 min

Munkebjergs øvede pigerMunkebjerg Gymnastikforening

InstruktørerMathilde

14:55 10 min

SG Øvede Svendborg Gymnasium

InstruktørerJulie, Clara og Louise

15:05 12 min

Rutinerede pigerDGI Fyn

InstruktørerMaja og Trine

15:17 12 min

SG After DamerSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerBerit

11:40 10 min

SG OpvisningsholdetSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerSabine og Mille-Marie

11:50 10 min

SG Dans 3 (15+)Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerLouise, Mathilde og Lærke

12:00 10 min

ShowdanceGymnastikforeningen Frem Odense

InstruktørerMille og Katrine

12:10 10 min

DHG Ferme Quinder 30+DHG Gymnastik

InstruktørerSonja B. Jakobsen

12:20 20 min

OGF SportsAcroOgf Gymnastik

InstruktørerJulie, Linea og Ditte

12:40 20 min

OGF GuldOgf Gymnastik

InstruktørerMette og Anne

13:00 10 min

Dance 2.-6. klasseTåsinge Gymnastikforening

InstruktørerSilja og Alberte

13:10 15 min

Ollerup DanceOllerup Gymnastikforening

InstruktørerViola og Olivia

13:25 5 min

Pause

Instruktører

13:30 10 min

FREM's Øvede PigerGymnastikforeningen Frem Odense

InstruktørerTrine og Pernille

13:40 20 min

Devils DancesquadTarup-Paarup IF - Gymnastik

InstruktørerIsabel, Falk, Sara og Nete

14:00 10 min

SG Dans 1Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerMads, Kirstine og Signe

14:10 10 min

Vi Ka EnuRinge Gymnastikforening

InstruktørerMarianne

14:20 12 min

Munkebjergs øvede pigerMunkebjerg Gymnastikforening

InstruktørerMathilde

14:32 13 min

SG ØvedeSvendborg Gymnasium

InstruktørerJulie, Clara og Louise

14:45 15 min

Rutinerede pigerDGI Fyn

InstruktørerMaja og Trine

15:00 12 min

SG After DamerSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerBerit

09:35 10 min

SG ElitepigerSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerCamilla, Ida, Laura og Maria

09:45 30 min

Pause

Instruktører

10:15 15 min

SG Mikrodrenge U10Svendborg Gymnastikforening

InstruktørerLaura K., Laura M. Anton-Emil, Andreas, Jeppe, Nicolai, Jacob og Morten.

10:30 60 min

Pause

Instruktører

11:30 25 min

Aspirantpiger 9-15 årBellinge Gymnasterne

InstruktørerLouise. Lærke, Lasse, Malene, Julie

11:55 10 min

Pause

Instruktører

12:05 20 min

SG XtraSvendborg Gymnastikforening

InstruktørerMichelle

12:25 25 min

Talent-Piger 8+Bellinge Gymnasterne

InstruktørerEmma, Signe, Henrik, Thomas, Mark, Jonatan, Sophia, Lykke

12:50 15 min

Pause

Instruktører

13:05 15 min

MinirepDGI Fyn

InstruktørerMette og Stephanie

13:20 45 min

Pause

Instruktører

14:05 20 min

Ollerup Drengespring (2. - 6. klasse)Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerTheis, Camilla, Jeppe og Ditlev

14:25 30 min

Pause

Instruktører

14:55 15 min

Ollerup Pigespring (2. - 5. klasse)Ollerup Gymnastikforening

InstruktørerMaja og Ditlev

15:10 85 min

Pause

Instruktører

16:35 15 min

REX dans Tidligere elever fra Ringe EfterskoleRinge Fri- Og Efterskole

InstruktørerJohanne og Emilie

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer