Forårsopvisning Roskilde d. 12.-13. marts 2022

Hvornår
12. mar kl. 09:30 - 13. mar 2022 kl. 16:30
Hvor
Roskilde Kongres- & Idrætscenter, Møllehusvej 15, 4000 Roskilde, Danmark
Hvem
Udøvere, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2022 17 55 4004

Musikken er høj, stemningen er intens og gymnasterne tripper for at komme på opvisningsgulvet.

Kom med til forårsopvisningerne og få en fantastisk oplevelse med gymnastik.

Glæd dig til flotte rytmiske serier, imponerende spring, efterskolernes spændende opvisninger, farverige dragter, de første vejrmøller og de rutinerede vimpler. Som tilskuer kommer du til at opleve gymnastik, glæde og fællesskab.

Se opvisningsprogrammet længere nede på denne side.

Entré  
Du køber din billet i indgangen til opvisningen.  
Det koster 50 kr. for voksne at komme ind en dag og 30 kr. for børn i alderen 6-14 år (børn under 6 år er gratis). Derudover har du mulighed for at købe adgang til opvisningerne alle dage til særlige partout-priser
(voksne to dage for 80 kr. og børn to dage for 40 kr.). Vi tager imod Dankort og MobilePay.

Parkering  
Ved kørsel i bil opfordrer vi til samkørsel, da der er et begrænset antal parkeringspladser lige ved hallen. Tjek denne parkeringsinfo, hvor du kan se andre parkeringsmuligheder i området.

Vi afholder også forårsopvisninger  
Den 4. – 6. marts 2022 i Kalundborg Hallerne 
Den 19. - 20. marts 2022 i Sorø Hallen

Vi glæder os til at se dig til opvisningerne.

10:00 12 min

HGF piger 5-7 årHedehusene gymnastik forening

InstruktørerSarah, Sophia, Rebecca, Nicoline, Julie, Hanne

10:12 8 min

Sif dans og rytme 11-13 årSønderlundskvarteret IF

InstruktørerAstrid, Lotte

10:20 8 min

Sif dans og rytme 7-10 årSønderlundskvarteret IF

InstruktørerSophie, Emilie

10:28 8 min

Mini Ynglinge dans 14-16 årSønderlundskvarteret IF

InstruktørerClara, Sophie

10:36 15 min

Mini Springpiger GreveGreve Gymnastik og Trampolin

InstruktørerThilde, Caroline, Maria

10:51 15 min

Mikro Springpiger GreveGreve Gymnastik og Trampolin

InstruktørerCaroline, Alissa, Esther, Maria

11:06 12 min

HGF piger 8-12 årHedehusene gymnastik forening

InstruktørerSarah, Sophia, Rebecca, Maria, Henriette, Hanne, Julie

11:18 12 min

Sif Piger 0 kl.Sønderlundskvarteret IF

InstruktørerAugusta, Christina, Liva, Maja

11:30 12 min

Mini Piger 5-6 kl.Sønderlundskvarteret IF

InstruktørerTerese, Cille, Frida, Søren

11:42 15 min

Mini Talent + Makro Springpiger GreveGreve Gymnastik og Trampolin

InstruktørerCecilie, Cecilie, Maria, Liva, Alissa

11:57 12 min

SpringtøserneJyllinge Gundsømagle Idrætsforening

InstruktørerHelena, Popp, Christopher, Sandra

12:09 15 min

Pause

Instruktører

12:24 8 min

Rytmepiger 5 kl.Såby gymnastikforening

InstruktørerMaja, Winther, Oster, Carlsson

12:32 8 min

JGI BlendJyllinge Gundsømagle Idrætsforening

InstruktørerHelena, Mads, Christopher

12:40 25 min

Talenthold GreveGreve Gymnastik og Trampolin

InstruktørerMatilde, Victoria, Maria

13:05 12 min

Tumbling & TrampolinJyllinge Gundsømagle Idrætsforening

InstruktørerChristoffer, Christopher, Kasper, Christian, Nicolai

13:17 10 min

SIF GET2SPORTSønderlundskvarteret IF

InstruktørerElyas, Jonas, Hanne, Terese

13:27 12 min

Spring 7-9 årHimmelev-Veddelev Gymnastikforening

InstruktørerAK, Karen, Laura, Ea

13:39 8 min

Rytmeholdet 30+Himmelev-Veddelev Gymnastikforening

InstruktørerMarianne

13:47 12 min

JGI JuniorpigerJyllinge Gundsømagle Idrætsforening

InstruktørerChristine, Ida, Marcus, Nicoline, Simon

13:59 18 min

Showteam VallensbækVallensbæk gymnastik

InstruktørerSasja, Sandra

14:17 8 min

JGI AllstarsJyllinge Gundsømagle Idrætsforening

InstruktørerHelena, Karin

14:25 2 min

Tak for i dag i Hal B. Opvisningerne fortsætter i Hal C og Hal D.

Instruktører

10:00 12 min

Tøse Tons piger 1-2 kl.Sønderlundskvarteret IF

InstruktørerEmma, Nellie, Sigga, Sophie, Carl Emil

10:12 12 min

SIF JuniorpigerSønderlundskvarteret IF

InstruktørerFrederikke, Christian

10:24 12 min

SIF Boys GymSønderlundskvarteret IF

InstruktørerKasper, Jeppe

10:36 12 min

Spring-rytme piger 3-4 kl.Sønderlunds kvarterets IF

InstruktørerKismet, Terese, Maria, Mathias

10:48 15 min

Super Spring MiniHavdrup Gymnastik og Idrætsforening

InstruktørerChristina, Louise, Lene

11:03 12 min

Superspring AspirantHavdrup gymnastik forening

InstruktørerAlex, Maria

11:15 12 min

SuperspringHavdrup gymnastik forening

InstruktørerChristoffer, Pernille, Torben, Isabell

11:27 5 min

Pause

Instruktører

11:32 12 min

Sif Roskilde drengeneSønderlundskvarteret IF

InstruktørerMikkel, Rasmus, Anders, Clara, Johannes

11:44 12 min

Sif Drengespring 3-4 kl.Sønderlundskvarteret IF

InstruktørerJeppe, Kristian, Lauge, Hanne

11:56 45 min

Roskilde TeamGym fælles opvisningRoskilde TeamGym

InstruktørerMette

12:41 12 min

Haslev TT DreamTeamHaslev TT

InstruktørerAnn-Sofie, Malthe, Tonny, Karla, Laura, Asta

12:53 20 min

ShowgirlsTuse GF

InstruktørerChrisser, Christian, Amelie, Caroline, Emilie, Emma, Ida, Laura, Kitte

13:13 8 min

HGF dansHedehusene gymnastik forening

InstruktørerUlrikke

13:21 8 min

HGF ManneGymHedehusene gymnastik forening

InstruktørerCasper, Casper-Emil, Thomas, Søren

13:29 25 min

HGF GymteamHedehusene gymnastik forening

InstruktørerSofie, Frederik, Oliver, Janus

13:54 15 min

De Skæve SpringereBenløse If

InstruktørerCharlotte, Michel, Jacob, Marianne

14:09 12 min

PowerPigerneBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerAlissa, Astrid, Ghulam, Magnus, Lærke, Jennie

14:21 15 min

JuniorMixBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerAmanda, Bico, Lærke, Jennie, Carina

14:36 10 min

Rytme KvinderneBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerCarina

14:46 8 min

RytmerneBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerCarina

14:54 2 min

Tak for i dag i Hal C. Opvisningerne fortsætter i Hal D.

Instruktører

10:00 15 min

Unge pigerRaklev

InstruktørerCecilie, Lærke

10:15 30 min

ElevholdetIdrætsefterskolen Ubby

InstruktørerInstruktørteamet

10:45 5 min

Pause

Instruktører

10:50 25 min

1014 mix ØstHvalsø GF - DGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerLærke, Christian, Jannie, Jacob, Kathrine, Marie

11:15 25 min

Tuse JuniorholdTuse If. Gymnastik

InstruktørerJonas, Anton, Mathias, Jasmin, Benjamin, Sara, Freja, Kristian

11:40 30 min

Junior ØstDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerHelene, Camilla, Casper, Sebastian, Thor

12:10 10 min

After-RepDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerMarie, Gitte

12:20 30 min

Storkøbenhavns RepholdDGI Storkøbenhavn

InstruktørerMikkel, Simon, Stinna, William

12:50 15 min

DelingsførerholdetRoskilde Delingsførerforening

InstruktørerMarianne

13:05 20 min

KHIF JuniorspringerneKHIF Gymnastik

InstruktørerAnna, Niels, Hørbye

13:25 20 min

KHIF Springerne 7-12 årKHIF Gymnastik

InstruktørerAdam, Line, Christian, Anders, Rikke, Frida, Sarah, Simone

13:45 25 min

FællesholdetRG, RTG, HVG, SIF

InstruktørerJohanne, Alberte, Kasper, Jeppe, Jeppe

14:10 20 min

Springpiger 6-8 årGF Køge Bugt

InstruktørerEmilie, Karla, Maja, Mia, Emily, Freja, Ella, Augusta, Emilie

14:30 20 min

Springpiger 4-5 årGF Køge Bugt

InstruktørerEmilie, Emily, Frida, Maja, Mia, Nicoline, Natalie, Cecilie, Frederikke

14:50 8 min

ODK PerformanceODK nord

InstruktørerFreja, Michelle, Stine

14:58 15 min

KB Mix SeniorGF Køge Bugt

InstruktørerMie, Viktor

15:13 30 min

ElevholdetGørlev Idrætsefterskole

InstruktørerCamilla, Monique, Jakob, Jeppe, Patrick

15:43 5 min

Pause

Instruktører

15:48 8 min

SuperpigerneRishøj gymnastik forening

InstruktørerAstrid, Heidi

15:56 12 min

SuperspringerneJyllinge Gundsømagle Idrætsforening

InstruktørerJeanne, Tom, Dalina, Alberte, Olivia, Jessica, Signe

16:08 25 min

Master RepDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerDorthe, Steffen, Preben

16:33 25 min

ElevholdetSorø Gymnastikefterskole

InstruktørerInstruktørteamet

16:58 30 min

Sorø PerformanceSorø Gymnastikefterskole

InstruktørerReshard, Sebastian, Natasha

17:28 2 min

Tak for i dag og på gensyn i morgen.

Instruktører

09:00 8 min

Dans 0.-2. klasseGevninge Gymnastik

InstruktørerAmalie, Sofie, Malina, Camille

09:08 8 min

Dans 3.-6. klasseGevninge Gymnastik

InstruktørerAmalie, Sofie

09:16 12 min

Spring mix 1.-2. klasseGevninge Gymnastik

InstruktørerBettina, Kamille, Vibeke, Carla, Emilie, Malthe

09:28 10 min

Spring mix 3.-7. klasseGevninge Gymnastik

InstruktørerKamille, Anita, Julie, Samuel

09:38 8 min

Team ElviraSolrød Gymnastikforening

InstruktørerAnna-Frederikke

09:46 8 min

Sports Acro Aspiranter og Sports Acro Aspiranter øvedeRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerHelle, Julie, Kirstine, Anna-Rose, Andrea

09:54 10 min

Sports Acro KonkurrenceRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerAnette, Frederikke, Karina, Kasper, Lisbeth, Pernille

10:04 12 min

SpringmixRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerAmalie, Laura, Malou, Maria

10:16 8 min

DansetøserHvalsø Gymnastikforening

InstruktørerKaroline, Kathrine, Kirstine

10:24 8 min

Rope Skipping 8+Roskilde Gymnastikforening

InstruktørerSofie, Benedicte

10:32 8 min

StjerneholdetRishøj Gymnastik forening

InstruktørerVictoria, Katrine

10:40 10 min

KB Dans 12-15 årGF Køge Bugt

InstruktørerLærke

10:50 5 min

Pause

Instruktører

10:55 8 min

Rishøj PerformanceRishøj Gymnastisk forening

InstruktørerMitzi, Mie

11:03 10 min

RetrodamerSOR IF

InstruktørerMai-Britt

11:13 12 min

UniqueKarslunde IF Gymnastik

InstruktørerFreja

11:25 20 min

Spring Mix 4.-7. kl. + HIPHOP dans 10 år og opTune IF

InstruktørerJasmin, Louise, Camilla, Angelina, Celine

11:45 12 min

Team NovusRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerCecilia, Line, Signe, Frederikke

11:57 12 min

Turbo juniorSolrød Gymnastikforening

InstruktørerIzabella, Laura, Sarah, Marie

12:09 12 min

Freestyle 0-1 klasse og 2-4 klasseSvogerslev Gymnastikforening

InstruktørerAmanda, Signe

12:21 5 min

Pause

Instruktører

12:26 8 min

Danz 24Borup gymnastik

InstruktørerLaura, Amalie, Charlotte

12:34 8 min

HønsegårdenBorup gymnastik

InstruktørerWinnie

12:42 8 min

Danz 57Borup gymnastik

InstruktørerLaura, Amalie, Charlotte

12:50 20 min

PuslingeholdetSvogerslev GF

InstruktørerLaurits, Maja, Kirstine, Alma, Line

13:10 12 min

SupernovaerRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerAlexander, Noah, Martin, André

13:22 8 min

Dansepiger VIFVindinge Idrætsforening

InstruktørerSabrina

13:30 2 min

Tak for i dag i Hal B. Opvisningerne fortsætter i Hal C og Hal D.

Instruktører

09:00 25 min

1014 mix ØstHvalsø GF - DGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerLærke, Christian, Jannie, Jacob, Kathrine, Marie

09:25 12 min

SpringfiduserneSvogerslev GF

InstruktørerAnne Louise, Stine, Laurits, Ida

09:37 8 min

OMNIARoskilde Gymnastikforening

InstruktørerKollektiv ledelse

09:45 20 min

MiniræsSvogerslev GF

InstruktørerHannah, Maja, Line

10:05 12 min

JuniormixKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerFreja, Ronny

10:17 12 min

ShowkidsKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerFreja, Mille, Helena, Benjamin, Noah, Nicole

10:29 15 min

ShowtimeKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerCecilie, Camilla, Caroline, Emma, Ana

10:44 25 min

Foxy Ladies and GentlemenRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerPhie, Anja, Katrine, Esben, Kim, Marius, Magnus, Jonas

11:09 15 min

GastrunauterneGadstrup Gymnastik Forening

InstruktørerBjarne, Bo, Emil

11:24 5 min

Pause

Instruktører

11:29 20 min

SpirevipperneSvogerslev GF

InstruktørerIsabella, Sara, Signe, Laurits, Line

11:49 20 min

PowerKids/SpringRytme PigerBorup gymnastik

InstruktørerOlivia, Viktoria, Mie, Lotte

12:09 12 min

SpringfræserneBorup gymnastik

InstruktørerMartha, Gustav, Shah, Trine

12:21 8 min

Diamond EliteBorup gymnastik

InstruktørerTanya

12:29 20 min

KG66 Show TeamKG66 - Kastrup Gymnastikforening af 1966

InstruktørerMaja, Silje, Matthias, Nicolaj, Martin

12:49 12 min

SpringereSvogerslev GF

InstruktørerSara, Emilie, Stine

13:01 20 min

X-JumpSamarbejdshold ml. Jernløse GF og Rørby-Værslev IF

InstruktørerRene, Dennis, Rasmus, Kristine

13:21 5 min

Pause

Instruktører

13:26 20 min

TurboSpring og RytmerHvalsø Gymnastikforening

InstruktørerClara, Sine, Benjamin, Morten, Ole

13:46 10 min

M/K HoldetGF Køge Bugt

InstruktørerSusanne, Hanne

13:56 20 min

Girls Jumping FriendsGadstrup Gymnastik Forening

InstruktørerAnja, Austeja, Cecilie, Freya, Kamilla, Lærke, Marie, Sally

14:16 20 min

KB Mix JuniorGF Køge Bugt

InstruktørerCamilla, Emma, Loui, Mikkeline, Nicolai, William

14:36 30 min

Grevinderne Internationale Show team, Gadstrup (Aspirant-, Talent- og Elitehold)Gadstrup I.F., Gymnastik

InstruktørerAllan, Henrik, Rex, Caroline, Nina, Silke, Josefine, Maria, Simone, Caroline, Sara

15:06 30 min

Junior ØstDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerHelene, Camilla, Casper, Sebastian, Thor

15:36 2 min

Tak for i dag i Hal C. Opvisningerne fortsætter i Hal D.

Instruktører

09:00 15 min

Girls Jumping TeensGadstrup Gymnastik Forening

InstruktørerAnne-Mette, Clara, Freya, Kathrine, Sally, Tina

09:15 20 min

KB Mix TweensGF Køge Bugt

InstruktørerCamilla, Emma, Laura, Loui, Mikkeline, William

09:35 30 min

ElevholdetVestsjællands Idrætsefterskole

InstruktørerInstruktørteamet

10:05 5 min

Pause

Instruktører

10:10 25 min

GymMixAll StarsRørby/Værlsev I.F.

InstruktørerDenise, Gitte, Henrik, Lars, René

10:35 19 min

Mig og far til gymnastik 2-5 årSvogerslev GF

InstruktørerMerle, Thomas, Niels

10:54 19 min

Mig og far til gymnastik 6-9 årSvogerslev GF

InstruktørerElla, Julia, Thomas, Niels

11:13 20 min

Springchicks (piger 3.-6. kl.)Hvalsø Gymnastikforening

InstruktørerBirgitte, Kathrine, Laura, Marie, Mads

11:33 20 min

TweensJernløse GF

InstruktørerInstruktørteamet

11:53 30 min

ElevholdetGymnastikefterskolen Stevns

InstruktørerInstruktørteamet

12:23 5 min

Pause

Instruktører

12:28 20 min

KB Mix MiniGF Køge Bugt

InstruktørerCamilla, Emily, Emma, Laura, Loui, Mikkeline, William

12:48 25 min

DGI Storstrømmen/HTT Afterrep.DGI Storstrømmen/Haslev TT

InstruktørerLise, Karin, Michael, Henrik

13:13 25 min

MIX- Piger og Drenge 9-12 år Junior- udvalgt 9-16 årTIK gymnastik - Taastrup

InstruktørerGitte, Cecilie, Brian, Lykke, Tine, Sema, Annika, Emilie, Siff

13:38 25 min

Junior Mix NordDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerLaura, Sofie, Freja, Mads, Mikkel, Miklos

14:03 30 min

ElevholdetVejstrup Efterskole

InstruktørerLouise, Emilie, Signe-Andrea, Simon, Anders, Jacob, Kristoffer, Flemming

14:33 5 min

Pause

Instruktører

14:38 20 min

Soljump DenmarkSolrød Gymnastikforening

InstruktørerEmilie, Jonas, Laura, Christoffer, Oscar, Pia

14:58 20 min

Soljump miniSolrød Gymnastikforening

InstruktørerEmilie, Laura, Oscar, Sarah, Signe, Alberte, Magnus, Pia

15:18 25 min

JuniorholdetJernløse GF

InstruktørerLouise, Dennis, Rene, Michella, Marcus, Rasmus, Brian, Kristine

15:43 25 min

LilleholdetVejstrup Efterskole

InstruktørerEmilie, Louise, Anders, Christian, Flemming

16:08 2 min

Tak for i år! Vi ses i Sorø Hallen i næste weekend.

Instruktører

Adgangskort til gymnaster og instruktører 
Alle gymnaster og instruktører skal hente DGI Gymnastik App, hvori adgangskort aktiveres med den kode, som er tilsendt holdets kontaktperson. 
Herunder finder du vejledning til, hvordan du downloader app’en og aktiverer adgangskort
Vejledning til gymnaster 
 
Vejledning til instruktører  
 
Praktisk info om opvisningen 
Læs vores instruktørbrev og bliv helt klar til at tage dine gymnaster med til opvisningen. 
I instruktørbrevet finder du bl.a. en redskabsliste. 
 
COVID-19 
Kommer vi i en situation, hvor vi bliver nødt til at aflyse opvisningen grundet COVID-19, tilbagebetaler vi holdets deltagergebyr.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer