Forårsopvisning Sorø d. 19.-20. marts 2022

Hvornår
19. mar kl. 09:30 - 20. mar 2022 kl. 16:30
Hvor
Sorø Hallen, Ringstedvej 20, 4180 Sorø, Danmark
Hvem
Udøvere, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2022 17 55 4006

Musikken er høj, stemningen er intens og gymnasterne tripper for at komme på opvisningsgulvet.

Kom med til forårsopvisningerne og få en fantastisk oplevelse med gymnastik.

Glæd dig til flotte rytmiske serier, imponerende spring, efterskolernes spændende opvisninger, farverige dragter, de første vejrmøller og de rutinerede vimpler. Som tilskuer kommer du til at opleve gymnastik, glæde og fællesskab.

Se opvisningsprogrammet længere nede på denne side.

Entré  
Du køber din billet i indgangen til opvisningen.  
Det koster 50 kr. for voksne at komme ind en dag og 30 kr. for børn i alderen 6-14 år (børn under 6 år er gratis). Derudover har du mulighed for at købe adgang til opvisningerne alle dage til særlige partout-priser
(voksne to dage for 80 kr. og børn to dage for 40 kr.). Vi tager imod Dankort og MobilePay.

Vi afholder også forårsopvisninger  
Den 4. – 6. marts 2022 i Kalundborg Hallerne  
Den 12. – 13. marts 2022 i 
Roskilde Kongrescenter 

Vi glæder os til at se dig til opvisningerne.

10:00 5 min

Faneindmarch

Instruktører

10:05 30 min

ElevholdetGørlev Idrætsefterskole

InstruktørerCamilla, Monique, Jakob, Jeppe, Patrick

10:35 5 min

Pause

Instruktører

10:40 15 min

Micro- og Mini-Mix 0-2. klasseLynge-Broby IF

InstruktørerHelle, Heidi

10:55 5 min

Grand prix MikroRingsted IF

InstruktørerAnna-Mathilde, Sara

11:00 6 min

Grand prix MiniRingsted IF

InstruktørerAnna-Sofie, Frederikke, Natascha

11:06 8 min

Grand prix Pige/TweensRingsted IF

InstruktørerEmma og Ida

11:14 6 min

Grand prix SeniorRingsted IF

InstruktørerSisse, Mikala

11:20 12 min

Super-Mix 3-5. klasseLynge-Broby IF

InstruktørerMaria, Mai

11:32 12 min

Haslev TT DreamTeamHaslev TT

InstruktørerAnn-Sofie, Malthe, Karla, Asta, Laura

11:44 8 min

ØstrogenholdetLynge-Broby IF

InstruktørerAnne Grethe

11:52 15 min

JuniorMixBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerAmanda, Bico, Lærke, Jennie, Carina

12:07 10 min

Rytme KvinderneBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerCarina

12:17 12 min

PowerPigerneBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerAlissa, Astrid, Ghulam, Magnus, Lærke, Jennie

12:29 8 min

RytmerneBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerCarina

12:37 15 min

Strandens AspiranterBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerCaroline, Ida, Kasper

12:52 12 min

Junior Mix 6. klasse+Lynge-Broby IF

InstruktørerMaria, Mai

13:04 25 min

Junior Mix NordDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerLaura, Sofie, Freja, Mads, Mikkel, Miklos

13:29 25 min

Talenthold GreveGreve Gymnastik og Trampolin

InstruktørerMathilde, Victoria,Maria

13:54 15 min

DelingsførerholdetRoskilde Delingsførerforening

InstruktørerMarianne

14:09 20 min

Mini springereØrslev-Bjerge IF

InstruktørerKarin, Morten, Rehka, Lasse, Kuno, Elias, Thea, Francisca, Sebastian, Maria, Freya, Kenneth

14:29 8 min

Young DanceLynge-Broby IF

InstruktørerEllen, Elisabeth

14:37 18 min

Teamgym minipiger aspirantRingsted IF gymnastik

InstruktørerEmma, Mikael

14:55 15 min

Junior springereØrslev-Bjerge IF

InstruktørerKarin, Morten, Lasse, Kuno, Elias, Rehka, Kenneth

15:10 30 min

TeamGym + DanselinjeGunslevholm Idrætsefterskole

InstruktørerChristian, Frederikke, Gina

15:40 5 min

Faneudmarch

Instruktører

15:45 0 min

Tak for i dag og på gensyn i morgen.

Instruktører

10:30 5 min

Faneindmarch

Instruktører

10:35 20 min

SOR IF Grand PrixNano, Mikro, Mini, Tweens og JuniorSOR IF

InstruktørerTanja, Sana, Signe, Nadia, Linnea, Karen, Dorthe, Helle

10:55 3 min

Pause

Instruktører

10:58 30 min

ElevholdetBrøderup Efterskole

InstruktørerInstruktørteamet

11:28 5 min

Pause

Instruktører

11:33 15 min

KB Mix SeniorGF Køge Bugt

InstruktørerMie, Viktor

11:48 19 min

Pigespring & Dance and PerformancePedersborg G&I

InstruktørerMathilde, Mathias, Bo, Helena

12:07 15 min

SpilopperneFuglebjerg IF

InstruktørerChristina m.fl.

12:22 30 min

Junior ØstDGI Midt- og Vestsjælland

InstruktørerHelene, Camilla, Casper, Sebastian, Thor

12:52 8 min

SeniormixRingsted Idrætsforening

InstruktørerBerit

13:00 12 min

UniqueKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerFreja, Mille, Helena, Benjamin, Noah

13:12 12 min

JuniormixKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerFreja, Ronny

13:24 15 min

ShowtimeKarlslunde IF Gymnastik

InstruktørerCecilie, Camilla, Caroline, Emma, Ana

13:39 30 min

ElevholdetVestsjællands Idrætsefterskole

InstruktørerInstruktørteamet

14:09 5 min

Pause

Instruktører

14:14 15 min

Spring mix begynderFuglebjerg IF

InstruktørerLars, Kristian, Joachim, Merete

14:29 15 min

PGI PowerpigerPedersborg G&I

InstruktørerSofie, Caroline, Josefine, Katrine

14:44 15 min

Sorø Gymnastik AGG rytmeSorø Gymnastik

InstruktørerCamilla, Hanne, Marie

14:59 3 min

Pause

Instruktører

15:02 18 min

PGI JuniorPedersborg G&I

InstruktørerSebastian, Bo, Camilla

15:20 8 min

Rishøj PerformanceRishøj Gymnastik forening

InstruktørerMitzi, Mie

15:28 15 min

Spring mix øvetFuglebjerg IF

InstruktørerLars, Kristian, Merete

15:43 30 min

ElevholdetNordfyns Efterskole

InstruktørerInstruktørteamet

16:13 10 min

Faneudmarch

Instruktører

16:23 0 min

Tak for i dag og på gensyn til sommeropvisningerne.

Instruktører

Adgangskort til gymnaster og instruktører 
Alle gymnaster og instruktører skal hente DGI Gymnastik App, hvori adgangskort aktiveres med den kode, som er tilsendt holdets kontaktperson. 
Herunder finder du vejledning til, hvordan du downloader app’en og aktiverer adgangskort
Vejledning til gymnaster 
 
Vejledning til instruktører  
 
Praktisk info om opvisningen 
Læs vores instruktørbrev og bliv helt klar til at tage dine gymnaster med til opvisningen. 
I instruktørbrevet finder du bl.a. en redskabsliste. 
 
COVID-19 
Kommer vi i en situation, hvor vi bliver nødt til at aflyse opvisningen grundet COVID-19, tilbagebetaler vi holdets deltagergebyr.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer