Forårsopvisning Børnedagen 3-16 år i DGI Storkøbenhavn

Hvornår
6. mar 2022 kl. 09:00 til 18:00
Hvor
DGI-Byen Idrætshuset, Tietgensgade 65, 1704 København V, Danmark
Hvem
Udøvere, 3 - 16 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2022 21 55 4003

Billetterne til opvisningerne købes ved indgangen.

Opvisnings- og opvarmningsprogrammerne kan du se i gymnastik-app'en "DGI Gymnastik"

Gi' os lyset tilbage

Redskabsliste pr. 25.2.2022 
Der er flere skumredskaber i DGI-byen, men vi kan ikke stå inde for kvaliteten. Vi må dog gerne bruge dem.

Oversigt over DGI-Byen og parkeringsmuligheder

Forårsstævnet afholdes igen i år over 3 dage. Dette er stævnet, hvor lokalforeningerne i DGI Storkøbenhavn har mulighed for at vise, hvad de har arbejdet med i løbet af sæsonen. Søndag henvender sig til børnehold, med gymnaster op til 16 år, som har lyst til at vise, hvad de har lært over vinteren foran et gymnastikkyndigt publikum. God mulighed for at få optrådt flere gange. Udover lokalforeningshold vil der også være mulighed for at se DGI Storkøbenhavns landsdelshold samt én eller flere efterskoler, der deltager som gæstehold.

Der er plads til 3 efterskolehold til børnedagen - skriv til stævneudvalget på staevneudvalget@gmail.com, I kan forvente svar om I er kommet med primo december 2021. 
 
Hvis der er lokal-/landsdelshold fra andre landsdele, som ønsker at deltage i DGI Storkøbenhavns Forårsstævne, så er de velkomne til at skrive til staevneudvalget@gmail.com og høre om der er plads – dog kan der tidligst gives svar 1 uge efter tilmeldingsfristen.

Tilmeldingen til Forårsstævnet foregår efter først-til-mølle princip, men dette har ikke betydning for om holdet få opfyldt deres ønske om opvisningsdag.

Opvisningstid: 
Enkelthold: 8 el. 10 min. 
Dobbelthold: 18 el. 20 min.

Prisen er 50 kr. pr. gymnast og instruktørerne har gratis adgang.

Ved udeblivelse eller afbud efter 15. januar 2022, sker der ingen tilbagebetaling af beløb for deltagelsen, og yderligere pålægges et gebyr på 500 kr. pr. hold.

Pris ved indgangen er 50,00 kr, børn til og med 12 år kommer gratis ind. Vi tager imod MobilePay og kontanter.

Facebook: 
Følg facebook siden "DGI Storkøbenhavns stævneudvalg" og bliv opdateret på DGI Storkøbenhavns gymnastikstævner - https://www.facebook.com/DGI.Storkoebenhavns.Staevneudvalg/ Her kan du også læse om "Klub den frivillige hånd" - mon det er noget for dig?

Da Stævneudvalget er baseret på frivillige kræfter, forventer vi at have programmet klar ca. 3 uger før stævnet.

Glæder os til at se jer. 
Mange hilsner 
Stævneudvalget i DGI Storkøbenhavn

09:00 10 min

Faneindmarch

Instruktører

09:10 15 min

Krumsprings Opvisningshold Krumspring

InstruktørerTheresa, Nikoline, Tobias og Andrea

09:25 20 min

Valby JuniorValby Idræts Forening VIF

InstruktørerSimon, Tina, Patricia, Oliver, Anton, Clara, Matilde, Anders, Kiki, Astrid

09:45 15 min

Springpiger 4-6 klasse Gymnastikforeningen ODK Nord

InstruktørerSonja, Rie, Clara og Manna

10:00 15 min

12+ OpvisningsholdetGIF Gymnastik

InstruktørerJesper, Line, Martin og Rikke

10:15 10 min

Pause

Instruktører

10:25 30 min

Sorø GymnastikefterskoleSorø Gymnastikefterskole

InstruktørerRasmus

10:55 12 min

Dancing & Jumping Kids niveau 1 (begynder)Kastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerMerethe Søe Jensen, Julie Heger, Vitus Damgaard-Jensen, Sofie Lindberg

11:07 12 min

Springpiger 10-15 årGymnastik- og idrætsforeningen ORIENT

InstruktørerKirsten, Mie, Marie, Pernille og Emilia

11:19 20 min

Show TeamKastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerMaja, Silje, Matthias, Nicolaj & Martin

11:39 12 min

8-10 år Spring/rytmeHerlev Gymnastik, HI

InstruktørerLaura Bielefeldt, Markus Bang, Helle Søby, Nina Gringer og Jacob Fjeldsted

11:51 10 min

Pause

Instruktører

12:01 20 min

Juniorpiger, spring og rytmeGIF ORIENT

InstruktørerKirsten, Mie og Line

12:21 25 min

Stevns EliteGymnastikefterskolen Stevns

InstruktørerElke

12:46 10 min

Springtøser 4.-6. kl.Gymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerMartin, Trine, Ida og Lene

12:56 30 min

Stevns EfterskoleGymnastikefterskolen Stevns

InstruktørerElke

13:26 10 min

Pause

Instruktører

13:36 16 min

OpvisningsholdetHvidovre Gymnastik HVG37

InstruktørerCecilie, Flemming, Katrine, Kimmie

13:52 15 min

StjernerneValby Idræts Forening VIF

InstruktørerMarie, Martin, Alma, Livia

14:07 20 min

SpringKidzValby Idræts Forening VIF

InstruktørerMadeleine, Amanda, Emil, Noah

14:27 10 min

Pause

Instruktører

14:37 12 min

Dancing & Jumping Kids niveau 2Kastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerMerethe Søe Jensen, Julie Heger, Vitus Damgaard-Jensen, Sofie Lindberg

14:49 8 min

Rytmemix 8-14 årDragør Gymnasterne

InstruktørerGitte, Alberte & Sarah

14:57 15 min

ValbyMixValby Idræts Forening VIF

InstruktørerCamilla, Joan, Asta, Cille

15:12 10 min

Pause

Instruktører

15:22 25 min

ODK's JuniorholdGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerJonas, Linea, Lukas, Rie

15:47 30 min

Idrætsefterskolen GrønsundIdrætsefterskolen Grønsund

InstruktørerNanna, Mette, Illum, Jeppe

16:17 5 min

Pause

Instruktører

16:22 20 min

LG Mini RepLyngby og Gentofte Gymnastik (LG)

InstruktørerHelena, Freja, Signe, Eva

16:42 10 min

Faneudmarch

Instruktører

08:40 20 min

Krumsprings OpvisningsholdKrumspring

InstruktørerTheresa, Nikoline, Tobias og Andrea

09:00 10 min

Pause

Instruktører

09:10 20 min

Springpiger 4-6 klasseGymnastikforeningen ODK Nord

InstruktørerSonja, Rie, Clara og Manna

09:30 40 min

Sorø GymnastikefterskoleSorø Gymnastikefterskole

Instruktører

10:10 30 min

Pause

Instruktører

10:40 20 min

Springpiger 10-15 årGymnastik- og idrætsforeningen ORIENT

InstruktørerKirsten, Mie, Marie, Pernille og Emilia

11:00 10 min

Pause

Instruktører

11:10 20 min

8-10 år Spring/rytmeHerlev Gymnastik, HI

InstruktørerLaura Bielefeldt, Markus Bang, Helle Søby, Nina Gringer og Jacob Fjeldsted

11:30 20 min

Juniorpiger, spring og rytmeGIF ORIENT

InstruktørerKirsten, Mie og Line

11:50 30 min

Pause

Instruktører

12:20 15 min

Springtøser .4.-6. kl.Gymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerMartin, Trine, Ida og Lene

12:35 30 min

Pause

Instruktører

13:05 20 min

OpvisningsholdetHvidovre Gymnastik HVG37

InstruktørerCecilie, Flemming, Katrine, Kimmie

13:25 50 min

Pause

Instruktører

14:15 15 min

Dancing & Jumping Kids niveau 2Kastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerMerethe Søe Jensen, Julie Heger, Vitus Damgaard-Jensen, Sofie Lindberg

14:30 15 min

Rytmemix 8-14 årDragør Gymnasterne

InstruktørerGitte, Alberte & Sarah

14:45 10 min

Pause

Instruktører

14:55 30 min

ODK's JuniorholdGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerJonas, Linea, Lukas, Rie

15:25 30 min

Pause

Instruktører

15:55 25 min

LG Mini RepLyngby og Gentofte Gymnastik (LG)

InstruktørerHelena, Freja, Signe, Eva

08:50 30 min

Valby JuniorValby Idræts Forening VIF

InstruktørerSimon // Tina // Patricia // Oliver // Anton // Clara // Matilde // Anders // Kiki // Astrid

09:20 15 min

Pause

Instruktører

09:35 20 min

12+ OpvisningsholdetGIF Gymnastik

InstruktørerJesper, Line, Martin og Rikke

09:55 35 min

Pause

Instruktører

10:30 20 min

Dancing & Jumping Kids niveau 1 (begynder)Kastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerMerethe Søe Jensen, Julie Heger, Vitus Damgaard-Jensen, Sofie Lindberg

10:50 25 min

Show TeamKastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerMaja, Silje, Matthias, Nicolaj & Martin

11:15 30 min

Pause

Instruktører

11:45 30 min

Stevns EliteStevns Elite

Instruktører

12:15 35 min

Stevns GymnastikefterskoleStevns Gymnastikefterskole

Instruktører

12:50 25 min

Pause

Instruktører

13:15 30 min

StjernerneValby Idræts Forening VIF

InstruktørerMarie // Martin // Alma // Livia

13:45 15 min

SpringKidzValby Idræts Forening VIF

InstruktørerMadeleine // Amanda // Emil // Noah

14:00 20 min

Pause

Instruktører

14:20 20 min

ValbyMixValby Idræts Forening VIF

InstruktørerCamilla // Joan // Asta / Cille

14:40 35 min

Pause

Instruktører

15:15 35 min

Idrætsefterskolen GrønsundIdrætsefterskolen Grønsund

InstruktørerNanna, Mette, Illum, Jeppe

15:50 5 min

Pause

Instruktører

 Pris for tilskuere er 50 kr. Børn til og med 12 år er gratis.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer