DGI Storkøbenhavn Forårsopvisning junior- og voksendagene

Hvornår
3. mar kl. 18:00 - 4. mar 2023 kl. 18:00
Hvor
DGI Byen, Idrætshuset, Tietgensgade 65, 1704 København V, Danmark
Hvem
Udøvere, 13 - 99 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2023 21 55 4002

Billetterne til opvisningerne købes ved indgangen. Entréprisen er 60,00, det er gratis for børn op til og med 12 år.  
Vi modtager kun MobilePay og kontanter (sørg gerne for at have lige penge).

Gi' os lyset tilbage

Det er gratis for børn op til og med 12 år. 

Programmer: 
Du kan nu se både opvisnings- og opvarmningsprogrammerne i DGI Gymnastik app 

 Redskabsliste: 
Redskabsliste  Der kan ske ændringer på redskabslisten.

Hvorfor deltage i forårsopvisningerne?

Forårsstævnet afholdes over 3 dage. Dette er stævnet, hvor lokalforeningerne i DGI Storkøbenhavn har mulighed for at vise, hvad de har arbejdet med i løbet af sæsonen.

Fredag og lørdag henvender sig til junior-/voksenhold, med gymnaster i alderen 13 år og opefter, som har lyst til at fyre den af på gulvet foran et gymnastikkyndigt publikum. Udover lokalforeningshold vil der også være mulighed for at se DGI Storkøbenhavns landsdelshold samt én eller flere efterskoler, der deltager som gæstehold.

Der er plads til efterskolehold til junior- og voksendagene - skriv til stævneudvalget på staevneudvalget@gmail.com, I kan forvente svar, om I er kommet med i januar 2023. 
 
Hvis der er lokal-/landsdelshold fra andre landsdele, som ønsker at deltage i DGI Storkøbenhavns Forårsstævne, så er de velkomne til at skrive til staevneudvalget@gmail.com og høre om der er plads – dog kan der tidligst gives svar 1 uge efter tilmeldingsfristen.

Tilmeldingen til Forårsstævnet foregår efter først-til-mølle princip, men dette har ikke betydning for om holdet få opfyldt deres ønske om opvisningsdag.

Opvisningstid: 
Enkelthold: 8 el. 10 min. 
Dobbelthold: 18 el. 20 min.

Redskabsliste, rettelser kan forekomme.

Prisen er 40 kr. pr. gymnast og instruktørerne har gratis adgang.

Ved udeblivelse eller afbud efter 15. januar 2022, sker der ingen tilbagebetaling af beløb for deltagelsen, og yderligere pålægges et gebyr på 500 kr. pr. hold.

Pris ved indgangen er 60,00 kr, børn til og med 12 år kommer gratis ind. Vi tager imod MobilePay og kontanter. 

Facebook: 
Følg facebook siden "DGI Storkøbenhavns stævneudvalg" og bliv opdateret på DGI Storkøbenhavns gymnastikstævner - https://www.facebook.com/DGI.Storkoebenhavns.Staevneudvalg/ 

Da Stævneudvalget er baseret på frivillige kræfter, forventer vi at have programmet klar ca. 3 uger før stævnet.

Glæder os til at se jer. 
Mange hilsner 
Stævneudvalget i DGI Storkøbenhavn

17:40 50 min

Pause

Instruktører

18:30 20 min

HjemveHjemve

InstruktørerKollektivledet

18:50 20 min

PI ElitePolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerBenedicte Capion Knudsen

19:10 35 min

Pause

Instruktører

19:45 20 min

PI Dans - OpvisningsholdetPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerCecilie Werner og Magnus Kofoed

20:05 20 min

Rope Skipping ung og voksne mixGymnastikforeningen ODK Nord

InstruktørerSofie

17:45 25 min

ODK's JuniorholdGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerLinea, Marie, Lukas, Jonas, Rie & Maria

18:10 10 min

Pause

Instruktører

18:20 20 min

ODK DamerGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerCamilla og Rikke

18:40 10 min

Pause

Instruktører

18:50 30 min

PI OpvisningsholdetPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerStine, Tanja, Søren og Thomas

19:20 5 min

Pause

Instruktører

19:25 25 min

LG GymStar RepLyngby og Gentofte Gymnastik (LG)

InstruktørerElisa, Sebastian, Georg, Anna, Sofie, Camilla, Victoria

19:50 10 min

Pause

Instruktører

20:00 30 min

DGI Storkøbenhavns REPholdRødovre og Omegns Gymnastikforening

InstruktørerStinna, Julie, Albert, Jens-Peter, Mathias

18:15 10 min

Faneindmarch

Instruktører

18:25 25 min

ODK's JuniorholdGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerLinea, Marie, Lukas, Jonas, Rie & Maria

18:50 10 min

ODK DamerGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerCamilla og Rikke

19:00 12 min

HjemveHjemve

InstruktørerKollektivledet

19:12 5 min

Pause

Instruktører

19:17 12 min

PI ElitePolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerBenedikte Capion Knudsen

19:29 30 min

PI Opvisningsholdet Politiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerStine, Tanja, Søren og Thomas

19:59 18 min

LG GymStar RepLyngby og Gentofte Gymnastik (LG)

InstruktørerElisa, Sebastian, Georg, Anna, Sofie, Camilla, Victoria

20:17 12 min

PI Dans - OpvisningsholdetPolitiets Idrætsforening Kbh

InstruktørerCecilie Werner og Magnus Kofoed

20:29 10 min

Rope Skipping ung og voksne mix Gymnastikforeningen ODK Nord

InstruktørerSofie

20:39 30 min

DGI Storkøbenhavns REPholdRødovre og Omegns Gymnastikforening

InstruktørerStinna, Julie, Albert, Jens-Peter, Mathias

09:20 20 min

KB PigerGymnastikforeningen Køge Bugt

InstruktørerMaia Amdi Richardt og Lærke Sofia Caspersen

09:40 20 min

Pi pigerPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerHannah Borly og Laura Smedegaard

10:00 42 min

Pause

Instruktører

10:42 20 min

Quinder øvedeLKI Lyngby

InstruktørerElisabeth, Anette og Sabine

11:02 60 min

Pause

Instruktører

12:02 20 min

DGI Storkøbenhavn Afterrep RytmeValby Idræts Forening VIF

InstruktørerKollektivt ledet

12:22 25 min

Pause

Instruktører

12:47 20 min

TIK-OpvisningsholdTIK Gymnastik

InstruktørerKollektiv ledelse

13:07 75 min

Pause

Instruktører

14:22 20 min

PI ØvedePolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerCathrine Tavs & Trine Floor

14:42 20 min

Pause

Instruktører

15:02 20 min

PI UrbanPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerIda-Maria Aagaard Stenz og Emma Svare (gæsteinstruktør: Mikkel Willadsen)

15:22 60 min

Pause

Instruktører

16:22 20 min

PI-XPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerAndrea Joensen, Miran Ugljen

08:40 30 min

Sorø GymnastikefterskoleSorø Gymnastikefterskole

InstruktørerRikke, Tanja, Søren, Rune, Benjamin, Juliex2, Emil, Sebastian, Albert, Mads og Kenni

09:10 20 min

Pause

Instruktører

09:30 20 min

ODK PerformanceGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerFreja, Michelle & Stine

09:50 25 min

Idrætsefterskolen GrønsundIdrætsefterskolen Grønsund

InstruktørerJeppe, Illum, Nanna og Mette

10:15 35 min

Pause

Instruktører

10:50 30 min

Idrætsefterskolen UBBYIdrætsefterskolen UBBY

Instruktører

11:20 15 min

Pause

Instruktører

11:35 25 min

CPH:JAMIdrætsforeningen Salto City

InstruktørerSigne, Emilie, Andreas, Oliver, Niklas, Mikkel og Cecilie

12:00 10 min

Pause

Instruktører

12:10 25 min

Valby JuniorValby Idræts Forening VIF

InstruktørerAnton, Amanda, Anders, Astrid, Kiki, Lasse, Laurits, Tina, Simon

12:35 20 min

ODK ØvedeGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerAnders Rossen Linnet og Kristine Malmquist

12:55 25 min

Højer EfterskoleHøjer Efterskole

InstruktørerJonas Eibye og Camilla Damsgaard

13:20 10 min

Pause

Instruktører

13:30 30 min

Bernstorffsminde EfterskoleBernstorffsminde Efterskole

InstruktørerNikolaj, Martin, Mathias, Janus, Jakob, Helle, Ditte, Frederikke og Freja

14:00 15 min

Pause

Instruktører

14:15 20 min

PigespringVærløse Gymnastik

InstruktørerFrederikke, Julie, Signe, Elias, Oliver, Alfred

14:35 25 min

VG Performance og juniorspringVærløse Gymnastik

InstruktørerAlexander, Julie, Signe, Frederikke, Oliver Silje, Elias

15:00 15 min

Pause

Instruktører

15:15 20 min

De HjemvendteValby Idræts Forening VIF

InstruktørerAnton, Kristian og Morten

15:35 30 min

BGI AkademietBGI-Akademiet

InstruktørerFrida Lyngsøe, Lars Mørn Krejberg, Mads Thomsen, Nicoline Felsager

16:05 5 min

Pause

Instruktører

16:10 20 min

Pi FokusPolitiets Idrætsforening

InstruktørerMette Nagel

16:30 20 min

DGI Storkøbenhavn Mini-RepholdGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerCecilie Skov, Helle Søndergård & Sabrina Elmhoff

16:50 5 min

Pause

Instruktører

09:25 5 min

Velkomst

Instruktører

09:30 30 min

Sorø GymnastikefterskoleSorø Gymnastikefterskole

InstruktørerRikke, Tanja, Søren, Rune, Benjamin, Juliex2, Emil, Sebastian, Albert, Mads og Kenni

10:00 2 min

Pause

Instruktører

10:02 10 min

ODK PerformanceGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerFreja, Michelle & Stine

10:12 10 min

Pi pigerPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerHannah Borly og Laura Smedegaard

10:22 25 min

Idrætsefterskolen GrønsundIdrætsefterskolen Grønsund

InstruktørerJeppe, Illum, Nanna og Mette

10:47 25 min

Pause

Instruktører

11:12 12 min

Quinder øvedeLKI Lyngby

InstruktørerElisabeth, Anette og Sabine

11:24 25 min

Idrætsefterskolen UBBYIdrætsefterskolen UBBY

Instruktører

11:49 15 min

Pause

Instruktører

12:04 25 min

CPH:JAMIdrætsforeningen Salto City

InstruktørerClara, Signe, Emilie, Andreas, Oliver, Niklas, Mikkel og Cecilie

12:29 12 min

DGI Storkøbenhavn Afterrep RytmeValby Idræts Forening VIF

InstruktørerKollektivt ledet

12:41 25 min

Valby JuniorValby Idræts Forening VIF

InstruktørerTina Krogh, Anton Krause Riel, Lasse Pilegaard Frandsen, Anders Keun Nielsen, Astrid Dam Johannsen, Kiki Jackson, Simon Kjær, Amanda Nordmann Noachsen, Oliver Casanova, Laurits Jensen.

13:06 12 min

ODK ØvedeGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerAnders Rossen Linnet og Kristine Malmquist

13:18 12 min

TIK-OpvisningsholdTIK Gymnastik

InstruktørerKollektiv ledelse

13:30 25 min

Højer EfterskoleHøjer Efterskole

InstruktørerJonas Eibye og Camilla Damsgaard

13:55 15 min

Pause

Instruktører

14:10 30 min

Bernstorffsminde EfterskoleBernstorffsminde Efterskole

InstruktørerNikolaj, Martin, Mathias, Janus, Jakob, Helle, Ditte, Frederikke og Freja

14:40 15 min

PigespringVærløse Gymnastik

InstruktørerFrederikke, Julie, Signe, Elias, Oliver, Alfred

14:55 12 min

PI ØvedePolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerCathrine Tavs & Trine Floor

15:07 25 min

VG Performance og juniorspringVærløse Gymnastik

InstruktørerAlexander, Julie, Signe, Frederikke, Oliver Silje, Elias

15:32 10 min

PI UrbanPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerIda-Maria Aagaard Stenz og Emma Svare (gæsteinstruktør: Mikkel Willadsen)

15:42 20 min

De HjemvendteValby Idræts Forening VIF

InstruktørerAnton, Kristian og Morten

16:02 10 min

Pause

Instruktører

16:12 30 min

BGI AkademietBGI-Akademiet

InstruktørerFrida Lyngsøe, Lars Mørn Krejberg, Mads Thomsen, Nicoline Felsager

16:42 8 min

Pi FokusPolitiets Idrætsforening

InstruktørerMette Nagel

16:50 7 min

PI-XPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerAndrea Joensen, Miran Ugljen

16:57 8 min

DGI Storkøbenhavn Mini-RepholdGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerCecilie Skov, Helle Søndergård & Sabrina Elmhoff

17:05 10 min

Faneudmarch

Instruktører

 Pris for tilskuere er 50 kr. Børn til og med 12 år er gratis.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer