DGI Storkøbenhavn Forårsopvisning junior- og voksendagene

Hvornår
1. mar kl. 18:00 - 2. mar 2024 kl. 18:00
Hvor
DGI Byen, Idrætshuset, Tietgensgade 65, 1704 København V, Danmark
Hvem
Udøvere, 13 - 99 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2024 21 55 4002

Billetterne til opvisningerne købes ved indgangen. Entréprisen er 70,00, det er gratis for børn op til og med 12 år. Vi modtager kun MobilePay og kontanter (sørg gerne for at have lige penge).

Gi' os lyset tilbage

Det er gratis for børn op til og med 12 år. 

Programmer: 
Fredagens opvisningsprogram 
Fredagens opvarmningsprogrammer

Lørdagens opvisningsprogram 
Lørdagens opvarmningsprogrammer

OSB! Du kan altid se de gældende programmer i DGI Gymnastik app.

Redskabsliste: 
Redskabsliste  Der kan ske ændringer på redskabslisten.

Hvorfor deltage i forårsopvisningerne?

Forårsstævnet afholdes over 3 dage. Dette er stævnet, hvor lokalforeningerne i DGI Storkøbenhavn har mulighed for at vise, hvad de har arbejdet med i løbet af sæsonen.

Fredag og lørdag henvender sig til junior-/voksenhold, med gymnaster i alderen 13 år og opefter, som har lyst til at fyre den af på gulvet foran et gymnastikkyndigt publikum. Udover lokalforeningshold vil der også være mulighed for at se DGI Storkøbenhavns landsdelshold samt én eller flere efterskoler, der deltager som gæstehold.

Der er plads til efterskolehold til junior- og voksendagene - skriv til stævneudvalget på staevneudvalget@gmail.com, I kan forvente svar, om I er kommet med i januar 2024. 
 
Hvis der er lokal-/landsdelshold fra andre landsdele, som ønsker at deltage i DGI Storkøbenhavns Forårsstævne, så er de velkomne til at skrive til staevneudvalget@gmail.com og høre om der er plads – dog kan der tidligst gives svar 1 uge efter tilmeldingsfristen.

Tilmeldingen til Forårsstævnet foregår efter først-til-mølle princip, men dette har ikke betydning for om holdet få opfyldt deres ønske om opvisningsdag.

Opvisningstid: 
Rytmehold: maks. 12 min. 
Springhold: maks. 20 min. 
Dobbelthold (spring og rytme): maks. 30 min.

Redskabsliste, rettelser kan forekomme.

Afbud 

Ved holdets udeblivelse eller afbud efter 15. december 2023, sker der ingen tilbagebetaling af beløb for deltagelsen, og yderligere pålægges et gebyr på 1.000 kr. pr. hold.

Facebook: 
Følg facebook siden "DGI Storkøbenhavns stævneudvalg" og bliv opdateret på DGI Storkøbenhavns gymnastikstævner - https://www.facebook.com/DGI.Storkoebenhavns.Staevneudvalg/ 

Da Stævneudvalget er baseret på frivillige kræfter, forventer vi at have programmet klar ca. 3 uger før stævnet.

Glæder os til at se jer. 
Mange hilsner 
Stævneudvalget i DGI Storkøbenhavn

18:20 20 min

Strandens AspirenterBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerIda, Line og Kasper

18:40 10 min

Pause

Instruktører

18:50 20 min

KB PigerGymnastikforeningen Køge Bugt

InstruktørerMaia, Clara & Lærke

19:10 20 min

Pause

Instruktører

19:30 20 min

De HjemvendteValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerAmanda Noachsen, Anton Riel

19:50 10 min

Pause

Instruktører

20:00 20 min

PI ØvedePolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerCathrine

20:20 25 min

DGI Storkøbenhavns repholdRødovre og omegns Gymnastikforening (ROG)

InstruktørerJulie, Albert, Peter og Mikkel

18:15 20 min

PI-XPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerAndrea Joensen og Miran Ugljen

18:35 5 min

Pause

Instruktører

18:40 20 min

Pi PigerPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerHannah Borly, Laura Smedegaard og Eva Sichelkow

19:00 20 min

LG GymStar RepLyngby og Gentofte Gymnastik (LG)

InstruktørerKristine, Sebastian, Anna, Victoria, Sofie og Eva

19:20 30 min

Pause

Instruktører

19:50 20 min

RytmeværketRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerLine og Cecilia

20:10 20 min

UniqueKarlslunde I.F., Gymnastik

InstruktørerFreja, Mille, Helena, Sarah, Noah, Camilla

18:30 10 min

Faneindmarch

Instruktører

18:40 8 min

PI-XPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerAndrea Joensen og Miran Ugljen

18:48 18 min

Strandens AspirenterBrøndby Strands Gymnastikforening

InstruktørerIda, Line og Kasper

19:06 10 min

Pi PigerPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerHannah Borly, Laura Smedegaard og Eva Sichelkow

19:16 12 min

KB PigerGymnastikforeningen Køge Bugt

InstruktørerMaia, Clara & Lærke

19:28 20 min

LG GymStar RepLyngby og Gentofte Gymnastik (LG)

InstruktørerKristine, Sebastian, Anna, Victoria, Sofie og Eva

19:48 10 min

Pause

Instruktører

19:58 20 min

De HjemvendteValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerAmanda Noachsen, Anton Riel

20:18 8 min

RytmeværketRoskilde Gymnastikforening

InstruktørerLine og Cecilia

20:26 12 min

PI ØvedePolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerCathrine

20:38 12 min

UniqueKarlslunde I.F., Gymnastik

InstruktørerFreja, Mille, Helena, Sarah, Noah, Camilla

20:50 30 min

DGI Storkøbenhavns repholdRødovre og omegns Gymnastikforening (ROG)

InstruktørerJulie, Albert, Peter og Mikkel

21:20 10 min

Tak for i dag

Instruktører

09:10 20 min

PI DansPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerMichael Hammerbo og Amalie Jasmin

09:30 20 min

Pause

Instruktører

09:50 20 min

ODK DamerGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerCamilla og Rikke

10:10 10 min

Pause

Instruktører

10:20 20 min

TeamspringerRishøj Gymnastikforening

InstruktørerJohnny, Rebecca, Frederikke, Jeanne

10:40 30 min

ElevholdetBernstorffsminde Efterskole

InstruktørerMartin, Sebastian, Jeppe, Jakob, Cirkeline, Ditte, Freja, Helle

11:10 30 min

Pause

Instruktører

11:40 20 min

HvG37's OpvisningsholdHvidovre Gymnastik HVG37

InstruktørerCecilie, Flemming, Mynte, Mathilde, Victoria

12:00 5 min

Pause

Instruktører

12:05 20 min

DGI Storkøbenhavns Afterrep RytmeValby IF

InstruktørerPeter og Louise

12:25 25 min

OpvisningsholdetKrumspring

InstruktørerTobias Dyrmose Visholm, Georg Bergersen, Mathilde Winther, Rosa Herman & Andrea Andersen

12:50 10 min

Pause

Instruktører

13:00 20 min

Senior Performance TeamRødovre og Omegns Gymnastikforening (ROG)

InstruktørerLouise, Maria, Lasse og Melissa

13:20 5 min

Pause

Instruktører

13:25 30 min

Idrætsefterskolen GrønsundIdrætsefterskolen Grønsund

InstruktørerNanna, Braian, Illum, Mette

13:55 25 min

Pause

Instruktører

14:20 20 min

DelingsførerholdetRoskilde Delingsførerforening

InstruktørerMarianne, Trine, Lise

14:40 25 min

ODK's JuniorholdGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerJesper, Jonas, Lukas og Rie

15:05 25 min

Pause

Instruktører

15:30 20 min

ODK FlowGymnastikforeningen ODK Nord

InstruktørerLinea & Maria

15:50 5 min

Pause

Instruktører

15:55 25 min

PI OpvisningsholdetPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerStine, Tanja, Sigrid, Mads, Stineog Thomas

16:20 15 min

Pause

Instruktører

16:35 20 min

Springtøser let øvede 12 til 14 årVærløse Gymnastik

InstruktørerSigne Vestergård

16:55 30 min

Gørlev IdrætsefterskoleGørlev Idrætsefterskole

InstruktørerCamilla, Frederikke, Monique, Jakob, Mikkel & Patrick

09:15 25 min

FællesholdetRoskilde Teamgym

InstruktørerChristian, Lilli, Cecilie, Hannah, Jeppe og Jeppe

09:40 15 min

Pause

Instruktører

09:55 25 min

CPH JAMIdrætsforeningen Salto City

InstruktørerEmilie, Signe, Niklas, Andreas, Mikkel og Cecilie

10:20 25 min

Pause

Instruktører

10:45 20 min

Showdance VoksneDragør Gymnasterne

InstruktørerLouise

11:05 25 min

Pause

Instruktører

11:30 20 min

Quinder øvedeLKI Lyngby

InstruktørerElisabeth, Anette og Sabine

11:50 5 min

Pause

Instruktører

11:55 20 min

Rope Skipping ung og voksne mixGymnastikforeningen ODK

InstruktørerSofie

12:15 5 min

Pause

Instruktører

12:20 20 min

PI UrbanPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerIda-Maria Stenz

12:40 10 min

Pause

Instruktører

12:50 20 min

TIK-OpvisningsholdTIK Gymnastik

InstruktørerKollektiv ledelse

13:10 25 min

ODK ØvedeGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerKristine Malmquist

13:35 25 min

Pause

Instruktører

14:00 25 min

SC JuniorIdrætsforeningen Salto City

InstruktørerNikolaj, Mark, Joan, Camilla, Sebastian og Sofie

14:25 10 min

Pause

Instruktører

14:35 20 min

PI ElitePolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerPernille Sundstrup, Laura Stuckert, Pernille Schou

14:55 5 min

Pause

Instruktører

15:00 25 min

Valby JuniorValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerAnton, Anders, Astrid, Amanda, Kiki, Laurits, Simon, Tina

15:25 20 min

Pause

Instruktører

15:45 20 min

Valby DansValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerFrederikke

16:05 20 min

Pause

Instruktører

16:25 20 min

HjemveHjemve

InstruktørerKollektivledet

16:45 10 min

Pause

Instruktører

16:55 20 min

PI FokusPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerMette

17:15 20 min

Pause

Instruktører

17:35 20 min

DGI Storkøbenhavns MiniREPGymnastikforeningen ODK

InstruktørerCecilie, Christina & Mille Marie

09:30 5 min

Velkomst

Instruktører

09:35 12 min

PI DansPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerMichael Hammerbo og Amalie Jasmin

09:47 30 min

FællesholdetRoskilde Teamgym

InstruktørerChristian, Lilli, Cecilie, Hannah, Jeppe og Jeppe

10:17 10 min

ODK DamerGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerCamilla og Rikke

10:27 25 min

CPH JAMIdrætsforeningen Salto City

InstruktørerEmilie, Signe, Niklas, Andreas, Mikkel og Cecilie

10:52 20 min

TeamspringerRishøj Gymnastikforening

InstruktørerJohnny, Rebecca, Frederikke, Jeanne

11:12 8 min

Showdance VoksneDragør Gymnasterne

InstruktørerLouise

11:20 30 min

ElevholdetBernstorffsminde Efterskole

InstruktørerMartin, Sebastian, Jeppe, Jakob, Cirkeline, Ditte, Freja, Helle

11:50 7 min

Pause

Instruktører

11:57 12 min

Quinder øvedeLKI Lyngby

InstruktørerElisabeth, Anette og Sabine

12:09 15 min

HvG37's OpvisningsholdHvidovre Gymnastik HVG37

InstruktørerCecilie, Flemming, Mynte, Mathilde, Victoria

12:24 10 min

Rope Skipping ung og voksne mixGymnastikforeningen ODK

InstruktørerSofie

12:34 12 min

DGI Storkøbenhavns Afterrep RytmeValby IF

InstruktørerPeter og Louise

12:46 8 min

PI UrbanPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerIda-Maria Stenz

12:54 25 min

OpvisningsholdetKrumspring

InstruktørerTobias Dyrmose Visholm, Georg Bergersen, Mathilde Winther, Rosa Herman & Andrea Andersen

13:19 10 min

TIK-OpvisningsholdTIK Gymnastik

InstruktørerKollektiv ledelse

13:29 15 min

Senior Performance TeamRødovre og Omegns Gymnastikforening (ROG)

InstruktørerLouise, Maria, Lasse og Melissa

13:44 12 min

ODK ØvedeGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerKristine Malmquist

13:56 7 min

Pause

Instruktører

14:03 30 min

Idrætsefterskolen GrønsundIdrætsefterskolen Grønsund

InstruktørerNanna, Thomas, Illum, Mette

14:33 15 min

SC JuniorIdrætsforeningen Salto City

InstruktørerNikolaj, Mark, Joan, Camilla, Sebastian og Sofie

14:48 15 min

DelingsførerholdetRoskilde Delingsførerforening

InstruktørerMarianne, Trine, Lise

15:03 12 min

PI ElitePolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerPernille Sundstrup, Laura Stuckert, Pernille Schou

15:15 20 min

ODK's JuniorholdGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerJesper, Jonas, Lukas og Rie

15:35 22 min

Valby JuniorValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerAnton, Anders, Astrid, Amanda, Kiki, Laurits, Simon, Tina

15:57 10 min

ODK FlowGymnastikforeningen ODK Nord

InstruktørerLinea & Maria

16:07 7 min

Pause

Instruktører

16:14 12 min

Valby DansValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerFrederikke

16:26 25 min

PI OpvisningsholdetPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerStine, Tanja, Sigrid, Mads, Stineog Thomas

16:51 12 min

HjemveHjemve

InstruktørerKollektivledet

17:03 20 min

Springtøser let øvede 12 til 14 årVærløse Gymnastik

InstruktørerSigne Vestergård

17:23 12 min

PI FokusPolitiets Idrætsforening, Kbh.

InstruktørerMette

17:35 30 min

Gørlev IdrætsefterskoleGørlev Idrætsefterskole

InstruktørerCamilla, Frederikke, Monique, Jakob, Mikkel & Patrick

18:05 10 min

DGI Storkøbenhavns MiniREPGymnastikforeningen ODK

InstruktørerCecilie, Christina & Mille Marie

18:15 10 min

Faneudmarch

Instruktører

Pris for tilskuere er 70,00 kr. Børn til og med 12 år er gratis.

Man kan kun købe billetter i indgangen. Betal med MobilePay eller kontant.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer