DGI Storkøbenhavn Forårsopvisning Børnedagen 3-16 år

Hvornår
3. mar 2024 kl. 11:00 til 17:00
Hvor
DGI Byen, Idrætshuset, Tietgensgade 65, 1704 København V, Danmark
Hvem
Udøvere, 3 - 12 år, begynder, letøvede, øvede

Nummer
2024 21 55 4003

Billetterne til opvisningerne købes ved indgangen.  
Entréprisen er 70,00, det er gratis for børn op til og med 12 år. Vi modtager kun MobilePay og kontanter (sørg gerne for lige penge).

Gi' os lyset tilbage

Programmer: 
Du kan se både opvisnings- og opvarmningsprogrammerne i DGI Gymnastik app fra midten af februar.

 Redskabsliste: 
Redskabsliste 

Hvorfor deltage i forårsopvisningerne?

Oversigt over DGI-Byen og parkeringsmuligheder

Forårsstævnet afholdes igen i år over 3 dage. Dette er stævnet, hvor lokalforeningerne i DGI Storkøbenhavn har mulighed for at vise, hvad de har arbejdet med i løbet af sæsonen. Søndag henvender sig til børnehold, med gymnaster op til 16 år, som har lyst til at vise, hvad de har lært over vinteren foran et gymnastikkyndigt publikum. God mulighed for at få optrådt flere gange. Udover lokalforeningshold vil der også være mulighed for at se DGI Storkøbenhavns landsdelshold samt én eller flere efterskoler, der deltager som gæstehold.

Der er plads til 3 efterskolehold til børnedagen - skriv til stævneudvalget på staevneudvalget@gmail.com, I kan forvente svar, om I er kommet med i løbet af januar 2024. 
 
Hvis der er lokal-/landsdelshold fra andre landsdele, som ønsker at deltage i DGI Storkøbenhavns Forårsstævne, så er de velkomne til at skrive til staevneudvalget@gmail.com og høre om der er plads – dog kan der tidligst gives svar 1 uge efter tilmeldingsfristen.

Tilmeldingen til Forårsstævnet foregår efter først-til-mølle princip, men dette har ikke betydning for om holdet få opfyldt deres ønske om opvisningsdag.

Opvisningstid: 
Rytmehold: maks. 12 min. 
Springhold: maks. 20 min. 
Dobbelthold (spring og rytme): maks. 30 min.

Afbud 

Ved holdets udeblivelse eller afbud efter 15. december 2023, sker der ingen tilbagebetaling af beløb for deltagelsen, og yderligere pålægges et gebyr på 1.000 kr. pr. hold.

Facebook: 
Følg facebook siden "DGI Storkøbenhavns stævneudvalg" og bliv opdateret på DGI Storkøbenhavns gymnastikstævner - https://www.facebook.com/DGI.Storkoebenhavns.Staevneudvalg/ 

Da Stævneudvalget er baseret på frivillige kræfter, forventer vi at have programmet klar ca. 3 uger før stævnet.

Glæder os til at se jer. 
Mange hilsner 
Stævneudvalget i DGI Storkøbenhavn

09:00 20 min

Spring-rytme 13-16 årGymnastik- og idrætsforeningen ORIENT (G.I.F. Orient)

InstruktørerPernille, Emilia og Line

09:20 30 min

Sorø GymnastikefterskoleSorø Gymnastikefterskole

InstruktørerRikke, Tanja, Søren, Rune, Emma, Mille, Emil, Mads, Kenni, Sebastian, Christoffer, Albert

09:50 15 min

Pause

Instruktører

10:05 20 min

Øvede springpiger og RytmeVærløse Gymnastik

InstruktørerFrederikke Bak og Oliver Arntsen

10:25 20 min

Pause

Instruktører

10:45 20 min

Gymnastik øvet 1.-6. klasseKanalbyens IF

InstruktørerOlivia Grace FitzGerald Denice Ugleholt Pedersen

11:05 30 min

Vejstrup EfterskoleVejstrup Efterskole

InstruktørerNiels, Kristoffer, Anders, Jacob, Fie, Anna, Katrine, Louise

11:35 25 min

Pause

Instruktører

12:00 20 min

Torsdags TornadoerValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerAlma, Lukas, Maddie, Astrid, Sara, Otto, William

12:20 10 min

Pause

Instruktører

12:30 20 min

Gymna2bGymna 2b

InstruktørerTina, Parly, Ida, Philip og Linda

12:50 15 min

Just Dance 13-16 årKanalbyens IF

InstruktørerCaroline Noren

13:05 15 min

Show Dance 3.-4. klasseKanalbyens IF

InstruktørerArgyro Palama Vardouli Idamarie Norén Stevns

13:20 30 min

Gymnastikefterskolen StevnsGymnastikefterskolen Stevns

InstruktørerAnders, Cecilie, Cuni, Klara, Lasse, Line, Malthe, Mathias, Nanna, Peder-Andreas, Peter, Rasmus

13:50 25 min

Pause

Instruktører

14:15 30 min

Rytmemix 6-8 år, showdance 9-12 år og springmix 10-14 årDragør Gymnasterne

InstruktørerGitte, Filippa , Rebekka, Emma og Theis

14:45 35 min

Pause

Instruktører

15:20 20 min

Gymnastik begynder/let øvet 1.-6. klasseKanalbyens IF

InstruktørerOlivia Grace FitzGerald Denice Ugleholt Pedersen

15:40 20 min

Mini Junior PerformanceRødovre og Omegns Gymnastikforening (ROG)

InstruktørerAlicia Ali Aviaja Fusager Camilla Hofman Hansen Josefine Krog Jørgensen Josephine Norlin Liva Buch Grangaard Lotte Horsholt Vibe Haff Jørgensen

16:00 20 min

Pause

Instruktører

16:20 20 min

Junior Performance TeamRødovre og Omegns Gymnastikforening (ROG)

InstruktørerMaria, Louise, Donika, Malou, Silke, Isabel, Alisia og Karla

16:40 20 min

LG GymStar Mini - Spring og AkroLyngby og Gentofte Gymnastik (LG)

InstruktørerAnna og Josephine

17:00 5 min

Pause

Instruktører

17:05 20 min

LG GymStar Mini - Modern-Rytme og StreetLyngby og Gentofte Gymnastik (LG)

InstruktørerAnne og Fenja

17:25 20 min

Show TeamKastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerMaja, Silje, Nicolaj, Matthias & Martin

17:45 10 min

Pause

Instruktører

17:55 30 min

BGI-AkademietBGI-Akademiet

InstruktørerLene, Lars, Camilla, Freja, Jakob, Kim, Marie, Nanna, Nicoline, Frida, Christina, Dirch, Johnnie

08:40 20 min

Junior S TeamKastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerNanna, Trine, Julie og Freia

09:00 20 min

Pause

Instruktører

09:20 20 min

StjernerneValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerMads, 2 x Martin, Lars, Alma, Frederikke, Livia, Marie, Vega

09:40 50 min

Pause

Instruktører

10:30 20 min

Spring-rytme 10-12 årGymnastik- og idrætsforeningen ORIENT (G.I.F. Orient)

InstruktørerJosefine, Maja, Andrea, Cassie, Emilia, Nikoline og Pernille

10:50 20 min

VG rytmeperformance/ Mini AspirantVærløse Gymnastik

InstruktørerFrederikke og Oliver

11:10 25 min

Pause

Instruktører

11:35 30 min

Aspirant 1Hvidovre Gymnastik HVG37

InstruktørerCecilie, Annika, Linea, Mathilde

12:05 15 min

Pause

Instruktører

12:20 20 min

Springtøser 4.-5. kl.Gymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerMartha, Martin, Trine, Lene

12:40 5 min

Pause

Instruktører

12:45 20 min

Mikro S TeamKastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerClara, Nova, Anton

13:05 15 min

Dancing stars 4.-5. klasseKanalbyens IF

InstruktørerLuana Murati Tania Qazi

13:20 20 min

Spring 11+Amagerland Gymnastikforening

InstruktørerMarius og Mathias

13:40 30 min

Pause

Instruktører

14:10 20 min

SpringKidzValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerAmanda, Maddie, Emil, Lukas, Noah

14:30 25 min

Pause

Instruktører

14:55 25 min

FællesholdetMåløv Idrætsforening

InstruktørerJorge, Maja, Jette, Nadia og flere...

15:20 10 min

Pause

Instruktører

15:30 20 min

ODKs MinimixGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerJulie, Jesper, Noah, Anne-Sofie og Rie

15:50 15 min

Pause

Instruktører

16:05 20 min

8-10 år Spring/rytmeHerlev Idrætsforening, Gymnastik

InstruktørerEllen Emilie Ølgaard, Markus Bang, Helle Søby, Nina Gringer og Jacob Fjeldsted

16:25 35 min

Pause

Instruktører

17:00 20 min

Rytmepiger 8-13 årEgevoldens Idræts Club, gymnastik

InstruktørerLinda og Sophia

17:20 20 min

Mini S TeamKastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerClara, Mikkeline, Matthias

17:40 10 min

Pause

Instruktører

17:50 20 min

LSI Junior PerformanceLedøje-Smørum IF - Gymnastik

InstruktørerAsger Brandstrup, Marie Johansen, Isabella Pedersen og Manu Bisgaard

09:00 10 min

Faneindmarch

Instruktører

09:10 20 min

Junior S Team Kastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerNanna, Trine, Julie og Freia

09:30 18 min

Spring-rytme 13-16 årGymnastik- og idrætsforeningen ORIENT (G.I.F. Orient)

InstruktørerPernille, Emilia og Line

09:48 15 min

StjernerneValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerMads, 2 x Martin, Lars, Alma, Frederikke, Livia, Marie, Vega

10:03 30 min

Sorø GymnastikefterskoleSorø Gymnastikefterskole

InstruktørerRikke, Tanja, Søren, Rune, Emma, Mille, Emil, Mads, Kenni, Sebastian, Christoffer, Albert

10:33 5 min

Pause

Instruktører

10:38 20 min

Øvede springpiger og RytmeVærløse Gymnastik

InstruktørerFrederikke Bak og Oliver Arntsen

10:58 18 min

Spring-rytme 10-12 år Gymnastik- og idrætsforeningen ORIENT (G.I.F. Orient)

InstruktørerJosefine, Maja, Andrea, Cassie, Emilia, Nikoline og Pernille

11:16 7 min

Gymnastik øvet 1.-6. klasse Kanalbyens IF

InstruktørerOlivia Grace FitzGerald Denice Ugleholt Pedersen

11:23 20 min

VG rytmeperformance/ Mini AspirantVærløse Gymnastik

InstruktørerFrederikke og Oliver

11:43 30 min

Vejstrup EfterskoleVejstrup Efterskole

InstruktørerNiels, Kristoffer, Anders, Jacob, Fie, Anna, Katrine, Louise

12:13 5 min

Pause

Instruktører

12:18 15 min

Aspirant 1Hvidovre Gymnastik HVG37

InstruktørerCecilie, Annika, Linea, Mathilde

12:33 15 min

Torsdags TornadoerValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerAlma, Lukas, Maddie, Astrid, Sara, Otto, William

12:48 12 min

Springtøser 4.-5. kl.Gymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerMartha, Martin, Trine, Lene

13:00 15 min

Gymna2bGymna 2b

InstruktørerTina, Parly, Ida, Philip og Linda

13:15 13 min

Mikro S TeamKastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerClara, Nova, Anton

13:28 6 min

Just Dance 13-16 årKanalbyens IF

InstruktørerCaroline Noren

13:34 5 min

Dancing stars 4.-5. klasse Kanalbyens IF

InstruktørerLuana Murati Tania Qazi

13:39 5 min

Show Dance 3.-4. klasse Kanalbyens IF

InstruktørerArgyro Palama Vardouli Idamarie Norén Stevns

13:44 15 min

Spring 11+Amagerland Gymnastikforening

InstruktørerMarius og Mathias

13:59 30 min

Gymnastikefterskolen StevnsGymnastikefterskolen Stevns

InstruktørerAnders, Cecilie, Cuni, Klara, Lasse, Line, Malthe, Mathias, Nanna, Peder-Andreas, Peter, Rasmus

14:29 5 min

Pause

Instruktører

14:34 20 min

SpringKidzValby Idræts Forening - Gymnastik (VIF)

InstruktørerAmanda, Maddie, Emil, Lukas, Noah

14:54 30 min

Rytmemix 6-8 år, showdance 9-12 år og springmix 10-14 årDragør Gymnasterne

InstruktørerGitte, Filippa , Rebekka, Emma og Theis

15:24 25 min

FællesholdetMåløv Idrætsforening

InstruktørerJorge, Maja, Jette, Nadia og flere...

15:49 7 min

Gymnastik begynder/let øvet 1.-6. klasse Kanalbyens IF

InstruktørerOlivia Grace FitzGerald Denice Ugleholt Pedersen

15:56 16 min

ODKs MinimixGymnastikforeningen ODK (Ollerup Delingsførere Kbh.)

InstruktørerJulie, Jesper, Noah, Anne-Sofie og Rie

16:12 20 min

Mini Junior PerformanceRødovre og Omegns Gymnastikforening (ROG)

InstruktørerAlicia Ali Aviaja Fusager Camilla Hofman Hansen Josefine Krog Jørgensen Josephine Norlin Liva Buch Grangaard Lotte Horsholt Vibe Haff Jørgensen

16:32 16 min

8-10 år Spring/rytmeHerlev Idrætsforening, Gymnastik

InstruktørerEllen Emilie Ølgaard, Markus Bang, Helle Søby, Nina Gringer og Jacob Fjeldsted

16:48 20 min

Junior Performance TeamRødovre og Omegns Gymnastikforening (ROG)

InstruktørerMaria, Louise, Donika, Malou, Silke, Isabel, Alisia og Karla

17:08 5 min

Pause

Instruktører

17:13 12 min

LG GymStar Mini - Spring og AkroLyngby og Gentofte Gymnastik (LG)

InstruktørerAnna og Josephine

17:25 10 min

Rytmepiger 8-13 årEgevoldens Idræts Club, gymnastik

InstruktørerLinda og Sophia

17:35 8 min

LG GymStar Mini - Modern-Rytme og StreetLyngby og Gentofte Gymnastik (LG)

InstruktørerAnne og Fenja

17:43 13 min

Mini S TeamKastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerClara, Mikkeline, Matthias

17:56 20 min

Show TeamKastrup Gymnastik Forening af 1966 (KG66)

InstruktørerMaja, Silje, Nicolaj, Matthias & Martin

18:16 20 min

LSI Junior PerformanceLedøje-Smørum IF - Gymnastik

InstruktørerAsger Brandstrup, Marie Johansen, Isabella Pedersen og Manu Bisgaard

18:36 30 min

BGI-AkademietBGI-Akademiet

InstruktørerLene, Lars, Camilla, Freja, Jakob, Kim, Marie, Nanna, Nicoline, Frida, Christina, Dirch, Johnnie

19:06 10 min

Faneudmarch

Instruktører

Pris for tilskuere er 70,00 kr. Børn til og med 12 år er gratis.

Man kan kun købe billetter i indgangen. Betal med MobilePay eller kontant.

Andre spændende arrangementer Vis alle arrangementer