Synlighed: "Skal vi bevare skydesporten, skal vi være fremme i skoene"

Sommerferie-aktiviteter er kæmpe trækplaster for Bredstrup-Pjedsted IF. Det lange seje træk med at gøre foreningen synlig, giver nu pote i BPI Skytteafdeling. 120 børn var forbi foreningen i sommerferien – og flere er allerede meldt ind efter

120 børn var forbi skytteforeningen på de tre dage, der var feriesjov. De prøvede alle at skyde både luft, kaliber 22 og nogle også udendørs. Fotograf Heidi Lundsgaard

Der var fuld gang i skydebanerne i Bredstrup-Pjedsted IF, da der var Feriesjov i Fredericia Kommune. 120 børn var tilmeldt over de tre gange, skydning var på programmet. Det er fuldt hus. Så det er faktisk ikke til at vide, om flere kunne være kommet, hvis der var plads. Det fortæller formand Lars Kring Mortensen.

”Vi havde to hold med hver 20 børn på hver dag. Det er maksimalt af hvad vi kan have på én gang til de baner og frivillige, vi har,” siger han.

Tre dage i løbet af sommeren arrangerer Fredericia Kommune feriesjov, hvor foreningerne kunne byge ind med aktiviteter og kommunens unge kunne melde sig og prøve. Det er gratis for børnene og kommunen giver foreningen 500 kroner i timen, hvilket nogenlunde passer med, hvad der bliver brugt på ammunition.

Det lange seje træk 

BPI har været med i flere år, men det er først i år, at der er kommet så mange børn, at der har været helt udsolgt.

”Det er det lange seje træk for at gøre opmærksomme på os selv. Det kommer ikke af sig selv,” siger Lars Kring Mortensen, som syntes det var sjovt at have så mange børn igennem, og glæder sig over at se en del af dem på skydebanen igen her efter sommerferien.

”Vi tilbyder dem at komme tilbage, og det er der en del som har gjort. Nogle har også meldt sig ind, så der kommer da noget ud af det,” siger han.

Gælder om at være aktiv og på hele året

Lars Kring Mortensen og BPI Skytteafdeling er bevidste om, at det gælder om at være aktiv som forening, så menneskerne fra lokalområdet kan møde foreningen mange gange i løbet af et år. Det giver nye medlemmer og gør at mange kender til idrætten.

Derfor er de selvfølgelig også klar i samarbejde med skolerne til Skole DM i Skydning her i efteråret

”Hvis vi skal bevare sporten, skal vi være fremme i skoene. Det gælder om at komme ud, hvor det er muligt og blive set. OG så tage imod nye medlemmer, når de kommer. Vi kører meget med holdtræning, og for os er det vigtigt hurtigt at få nye skytter med på et hold, så de ved hvornår de skal træne, siger Lars Kring Mortensen.