Program

Officielt program for søndag den 2. september 2018

08.00                Frederiksværk Stålmand distancen skydes i gang på Frederiksværk Havn

09.50                Tale v/ Formand for udvalget for kultur, idræt og demokrati i Halsnæs Kommune,                                  Helle Lunderød

10.00                 Frederiksværk Stålsprint og Erhvervsstafetten skydes i gang på Frederiksværk Havn

10.00                 Musik og aktiviteter på Gjethustorvet åbner

11.10                   Vinderen af Frederiksværk Stålsprint (mænd) forventes i mål (cirkatid) ved Gjethuset

11.30                  Vinderen af Frederiksværk Stålsprint (kvinder) forventes i mål (cirkatid) ved Gjethuset

12.00                 Overrækkelse af vandrepokalen til vinderne af Erhvervsstafetten på præmiepodiet                              foran Gjethuset.

12.20                 Vinderen af Frederiksværk Stålmand distancen (mænd) forventes i mål (cirkatid) ved                            Gjethuset

12.40                 Præmieoverrækkelse til vinderne af Frederiksværk Stålsprint på præmiepodiet foran                              Gjethuset v/ Handelsbanken Frederiksværk og borgmester, Steffen Jensen

12.50                 Vinderen af Frederiksværk Stålmand distancen (kvinder) forventes i mål (cirkatid) ved                            Gjethuset

13.00                 Stålkids 5 km skydes i gang i Frederiksværk bymidte

13.30                 Præmieoverrækkelse til vinderne af Frederiksværk Stålmand på præmiepodiet foran                              Gjethuset.

13.45                 Stålkids 1 km skydes i gang i Frederiksværk bymidte

14.15                  Stålkids 2 km skydes i gang i Frederiksværk bymidte

17.00                 Frederiksværk Stålmand 2018 – tak for i år

Åbningstider og deadlines for indregistrering af deltagere og cykler, indlevering af løbe- og after race poser samt cut off tider (tidsgrænse) for svømning, cykling og løb finder du under de enkelte distancer på hjemmesidens forside.