Udendørs landsmesterskaber

Kæmp det bedste, du har lært i de enkelte discipliner til DGI Atletiks udendørs landsmesterskaber.

STÆVNET i 2021 bliver i Sæby


 DGI afvikler i samarbejde med Sæby landsmesterskab den 3. - 5. september i Sæby

Tag med til et kæmpe udendørs stævne, når DGI Atletik holder landsmesterskaber for børn, ungdom og seniorer. Du kan både dyste i en række forskellige discipliner mod din egen aldersgruppe og deltage i holdkonkurrencen.

Find ud af, hvilke discipliner du kan deltage i nedenfor, men vær opmærksom på at nogle discipliner ikke er med hvert år - det kan du se, når du tilmelder dig.

Tidsskema :

Der er kommet nyt tidsskema til lørdag
Lørdag  - søndag

 

 

Tilmelding
10-11 år 
Tilmelding her
Deltagerliste – se her

 12-13 år
Tilmelding her 
Deltagerliste – se her

 14-19 år + seniorer

Tilmelding her 
Deltagerliste se her

 Ledere
Tilmelding her 
Deltagerliste se her 

Tilmelding fra den 15 juni  2021 - senest tilmelding den 20 august 2021 -

Bemærk at alle hjælpere og ledere også skal tilmeldes senest den 20 august 2021

Stafetholdene tilmeldes under stævnet.

 Ungdom skal tilmeldes med årsbedste tider i 100m og 200m. 6 bedste tider går til finalen, der løbes ikke semifinaler.

Dommerpligt

Landsdelsforeninger bedes stille med 1 øvelseshjælper for hver påbegyndt 10 deltagere pr. stævnedag. Man skal regne med at hjælperen skal bruges hele weekenden (dog i mindre omfang søndag)

Starthøjde : se her
Foreløbig tidsskema : kommer på nettet senest 14 dage før stævnet.

Dreng/pige: 10-11 år

  • 60 m løb
  • 400 m løb NYT
  • Højdespring
  • Længdespring
  • Boldkast
  • Kuglestød
  • 4 x 60 m stafet
  • Kort hæk

Dreng/pige: 12-13 år

  • 80 m løb
  • 800 m løb
  • Højdespring
  • Længdespring
  • Kuglestød
  • Boldkast
  • Spydkast
  • 4 x 80 m stafet
  • kort hæk

M/K: 14-17 - 18-19 år samt seniorer

  • 100 m løb
  • 200 m løb
  • 800 m løb
  • 1500 m løb
  • Højdespring
  • Længdespring
  • Kuglestød
  • Diskoskast
  • Spydkast
  • 1000 m stafet
  • kort hæk

Holdkonkurrence: 10-13 år

De to bedst placerede fra hver landsdel dyster i en holdkonkurrence i de enkelte discipliner. Vinderen af holdkonkurrencerne findes ved hjælp af deltagernes placering til de individuelle konkurrencer.