95 år med folkedans

Folkedanse Foreningen for Aarhus og omegn har eksisteret i 95 år og deler gladeligt ud af danseglæden.

Det er torsdag aften klokken er lidt i 7 og de fleste aarhusianere er ved at smække benene op og tænde for fjernsynet, men ikke i Sundheds- Og Kulturcenter Frederiksbjerg & Langenæs. Her kan man følge lyden af instrumenter der bliver stemt og en småsnakken der giver rummet liv, helt ind til Folkedanse Foreningen for Aarhus og Omegn, dens dansere og spillemænd.

Med et stort smil bliver man budt velkommen af formand Finn Jørgensen, der med det samme sørger for, at der er et sted at sidde og nogle at snakke med. Følelsen af at være veltilpas og velkommen rammer en med det samme og danserne er hurtige til at spørge, om man har danset før og fortælle om foreningen. 

”Der skal være plads til alle, hvis vi vil noget mere kan vi gå på nogle mere professionelle hold”

Folkedans for alle

Mange af foreningens medlemmer har danset i mange år, nogle i hele 50 år, men når danselederen fortæller om trin og danse, står alle stadig med spidse øre og lytter med. Dansen skal nemlig stadig danses så godt som muligt. Samspillet mellem spillemænd og danseleder giver et godt indblik i foreningen. Det hele foregår med store smil og grin, når der kommunikeres om numre og hastighed.  

For i Folkedanse Foreningen for Aarhus og omegn handler det om at danse, synge og hygge sig med andre. Alle i foreningen er med til at skabe en god stemning og ingen kan komme på besøg uden at blive budt velkommen tilbage næste torsdag, noget alle tager del i da foreningens ve og vel er alles ansvar.

Vi gør hvad vi kan for dansen 

Nogle gange kan det være svært at få parrene til at gå op, enten har man ikke en partner eller personen er syg, men det må ikke stoppe dansen. Foreningens kasserer Karin har nemlig lært sig at danse herre og springer med glæde ind, så alle danse kan danses fuldt ud.

"Jeg er bedst til at danse dame" fortæller Karin Altoft Jørgen, men når der er behov for det danse hun herre, også selvom det betyder hun ikke danser med sin mand. 

Foreningen sørger også for at andre får glæde af deres dans. De har blandt andet danset med udvekslingsstuderende på Universitet og tager nogle gange ud på plejehjem for at vise den velkendte folkedans frem.